Morawiecki weźmie się za Lasy Państwowe? "To prywatna firma, która zarabia krocie"

Po listopadowej decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zaprzestano masowej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Jednak szkody wyrządzone przyrodzie są ogromne.

- Wycinka Puszczy Białowieskiej nie trwa, albo mocno wyhamowała. Potwierdzają to monitorujący sytuację aktywiści.Wygląda na to, że mimo buńczucznych deklaracji ministra środowiska i dyrektora generalnego Lasów Państwowych, że wycinka jest słuszna, po ostatniej czerwonej kartce od unijnego Trybunału Sprawiedliwości, prace na dużą skalę wstrzymano - mówi Jakub Medek, reporter Radia TOK FM.

- To skutek groźby nałożenia kar, czy raczej protestów społeczeństwa - pytała prowadząca audycję "Analizy" Agata Kowalska.

- Jedno nie zaistniałoby bez drugiego. Bez potężnej presji społecznej, bez materiału dowodowego od aktywistów i ciągłego nagłaśniania sprawy, nie byłoby decyzji Trybunału - wyjaśniał Medek. Tłumaczy, że Trybunał Sprawiedliwości znany jest z długiego rozpatrywania spraw, jednak w tym przypadku zadziałał “ekspresowo”.

Czytaj też: I mamy zastosowanie zmian w ustawie o SN. Już wykorzystują skargę nadzwyczajną

Wycinki są co prawda wstrzymane, ale jak wynika z danych Lasów Państwowych, pozyskanych przez Obóz Dla Puszczy,  w tym roku wycięto już ok 180 tysięcy drzew. - To 400% normy zakładanej przez plan urządzenia lasu. Ostatnia taka wycinka była przed rokiem '89. W dodatku blisko połowa tych drzew miała ponad sto lat - takie nie powinny być wycinanie wcale - zauważał Medek. Jak mówił, najcenniejsze drzewostany (Tryb Wilczy, Tryb Stoczański) przypominają teraz krajobraz księżycowy. Tablice informujące o tym, jak wartościowe są te części lasu, stoją w miejscu, w którym lasu już nie ma.

Reporter Radia TOK FM odniósł się też do pogłosek, zgodnie z którymi w przyszłym roku ministerstwo środowiska miałoby być zlikwidowane. W jego opinii, byłaby to fatalna informacja dla przyrody, bo kwestia jej ochrony straciłaby na znaczeniu. Jednak jego zdaniem nie dobro przyrody ma tu znaczenie, ale niechęć premiera do Lasów Państwowych, których pozycja osłabnie po likwidacji ministerstwa. - Jako ekonomista, Morawiecki ma z nimi na pieńku, bo to prywatna firma, która zarabia krocie gospodarując majątkiem państwowym i mało oddając z tego w zamian - tłumaczy.

- Upadł mit,  że gospodarka leśna i ochrona środowiska to to samo - komentował całą sytuację Robert Jurszo z OKO.press. Przypomniał też, że w Polsce istnieje więcej systemów leśnych, które potrzebują wsparcia społecznego. Zachęcał, żeby “przyjrzeć się” np. sytuacji w Puszczy Karpackiej i Puszczy Bukowej.

Kim atakuje symetrystów: Przez dwa lata mówiliście, żeby nie histeryzować i co?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (101)
Morawiecki weźmie się za Lasy Państwowe? "To prywatna firma, która zarabia krocie"
Zaloguj się
 • teraz8

  Oceniono 25 razy 21

  Jak znam życie, to ci barbarzyńcy nie poniosą żadnych konsekwencji, najwyżej wylecą z ministerstw i przejdą do firm meblarskich przerabiających wycięte 100 letnie drzewa.

 • radon13

  Oceniono 20 razy 14

  Wycięto wszystko w pień czasem razem z podszytem , był kornik czy nie , zmasakrowana Wilcza Tryba się kłania. A suchy świerk nie ma korników ale to dom wielu istot, w tym pięknego dzięcioła trójpalczastego.

 • kka69

  Oceniono 17 razy 11

  Lasy Państwowe to państwo w państwie.
  Zarządzają 1/4 terytorium Polski !!!
  A gdzie są z tego podatki?
  Lasy powinny być podatkowym liderem.
  A widac że kradną na lewo i prawo.

 • irishrem

  Oceniono 13 razy 11

  Szyszko pod sąd i do więzienia ! Tylko taki finał po tym co zrobił przyrodzie. Rydzyka można mu dodać dla towarzystwa.

 • zd46

  Oceniono 14 razy 10

  D.Tusk chcial zlikwidowac prywate Lasow Panstwowych i czesc pieniedzy skierowac do budzetu, PiS darl "zdradzieckie mordy", ze Tusk chce sprywatyzowac lasy i .......teraz prywatna spolka PiSu-Lasy Panstwowe, nadzorowana przez Szyszke, zarabia miliardy i dzieli je, w sposob NIEKONTROLOWANY: miedzy siebie i to przy "wydatnej pomocy" mnicha Rydzyka i kosciola. Grabiez Polski trwa. Czy dalej na tej zasadzie dziala KGHM majac panstwo w "d...e"?

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 10

  "Morawiecki weźmie się za Lasy Państwowe?"
  -----
  Morawiecki ZA NIC SIE NIE WEZMIE, tylko bedzie realizowal PROGRAM KACZYNSKEIGO.

  Lesniej mafii nikt NIE RUSZY, PDODOBNIE JAK SZALONEGO ANTKA.

 • dioskorides

  Oceniono 12 razy 10

  Morawiecki się weźmie - dobre sobie, środowisko Szyszkodnika i LP tośrodowisko mocno Toruńskie, a z toruniem to się nawet naczelnik państwa liczy, Ojciec Tadeusz pobiadoli o biednych ludziach na wschodzie i o lewackich genderoekoterrorystów i już się skończy "branie" za lasy państwowe

 • 1docentpj

  Oceniono 10 razy 8

  Mam nadzieję, że kiedy komornik będzie licytował Szyszkę, to jego 'stodoła' będzie wstępnie wyceniona wg oświadczenia majątkowego tego kacyka.

 • zd46

  Oceniono 9 razy 7

  Lasy Panstwowe dzialaja jak "SKOK"-i, a jedno i drugie nie podlega dokladnej kontroli fiskalnej. Na jednym trzyma lape minister-PiS-Szyszko a na drugim senator-PiS-Bierecki a nad caloscia czuwa parasol Prawa i Sprawiedliwosci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX