Przesiadasz się na auto ekologiczne? Oto, jakie ulgi cię czekają

Rząd przyjął ustawę o elektromobilności. W projekcie znajdziemy zapisy mające sprawić, że polscy kierowcy przesiądą się do ekologicznych aut.

Wśród takich zachęt znajdziemy m.in. zwolnienie pojazdów na prąd z podatku akcyzowego, udostępnienie dla nich buspasów i darmowych miejsc parkingowych. Nowe prawo zakłada też obowiązek przesiadki na nie urzędników z miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców - w 2020 roku ma to być co dziesiąte, ale w 2025 już co trzecie auto w samorządowej flocie.

Inne udogodnienie, to tzw. strefy czystego transportu, które będą mogły powstawać w polskich miastach. Za darmo wjadą do nich kierowcy aut ekologicznych - hybrydowych, elektrycznych, na gaz ziemny lub wodór. Pozostali posiadacze samochodów, którzy nie mieszkają w strefie, zapłacą za wjazd 30 zł dziennie.

Resort energii chce, by w Polsce powstało czterysta szybkich i 6000 tysięcy wolnych ładowarek dla pojazdów elektrycznych, bo to właśnie brak stacji ładowania zniechęcał wielu Polaków do przesiadki na auta elektryczne.

Czytaj też: Czy tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny? Oto zwycięskie projekty nadwozia

W wielu krajach europy - w popularyzacji ekologicznych samochodów pomagają sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych dopłaty - i zwolnienia z podatku drogowego. Takie dopłaty sprawiają, że cena samochodu elektrycznego właściwie zrównuje się z ceną samochodu spalinowego.

Polski rząd takich zachęt nie planuje. Dlaczego? Piotr Zaremba z Electromobility Poland przekonywał, że wkrótce - mogą nie być potrzebne. Pojawiły się bowiem raporty, zgodnie z którymi już w 2020 roku cena samochodu elektrycznego i spalinowego przetną się.

Z kolei raport z badań na temat oczekiwań polskich kierowców wobec aut elektrycznych wynika, że kierowcy są skłonni wydać na auto elektryczne nie więcej, niż na to z tradycyjnym silnikiem.

Nowy, kompaktowy samochód elektryczny kosztuje ok.120 tys.. Czyli mniej więcej dwa razy tyle, co spalinowy tej samej klasy. 

Gorąco w Poranku: Pan nie reprezentuje interesu suwerena, ale interes polityczny

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (55)
Przesiadasz się na auto ekologiczne? Oto, jakie ulgi cię czekają
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 15 razy 13

  Dzisiaj pojawiła się też informacja, że rząd chce budować nową kopalnię węgla za 7 miliardów. Przy energetyce węglowej samochód elektryczny jest sumarycznie bardziej szkodliwy od spalinowego. Na ewentualną produkcję polskiego samochodu pójdą grube miliardy, kolejne wyłożą państwowe spółki na stacje ładowania, których i tak będzie wielokrotnie mniej, niż potrzeba, żeby biznes się kręcił. W razie sukcesu nie wytrzyma tego sieć energetyczna, więc kolejne miliardy pójdą na jej modernizację, albo zrobi się ciemno. Dalej, spadek cen samochodów elektrycznych do poziomu spalinowych w roku 2020, to najbardziej optymistyczny i już raczej całkowicie nierealny scenariusz. Od czasu pojawienia się takich prognoz kobalt zdrożał o 115%, lit o 45%, grafit o 30% i akumulatory przestały tanieć. Co będzie dalej, można najwyżej zgadywać. Może pojawią się zupełnie nowe akumulatory, może wygra zasilanie z ogniw wodorowych, albo coś zupełnie innego? Pewne jest tylko, że Morawiecki będzie budował zamki na piasku, które emisji CO2 w skali kraju znacząco nie obniżą, za to będą kosztowały majątek - z państwowej kieszeni.

  Gdyby chodziło o środowisko i nasze zdrowie, wszystkie te pieniądze należałoby wpakować w dotowanie wymiany kopciuchów na nowoczesne piece, najlepiej gazowe i przechodzenie na centralne ogrzewanie. Efekty byłyby mierzalne i pewne. W dodatku dotacje poszłyby na biednych, a nie na najbogatszych. Oczywiście stare piece i tak będzie trzeba wymienić, ale już bez znaczących dotacji. Czy ciemny lud je kupi i nic nie powie?

 • remo29

  Oceniono 14 razy 6

  Już widzę jak z Podkarpackich wiosek znikają golfy TDI, a zaczyna się roić od elektryków, już słyszę ten tupot gumofilców w salonach z nowymi samochodami.

 • bogdan0754

  Oceniono 6 razy 4

  A co to szkodzi przyjąć jeszcze jedną ustawę (była o TK, o sądach, będzie o samorządach). Niestety te "gospodarcze" swoją jakością nie różnią się od tych "politycznych". Na akumulatory braknie materiałów (metali szlachetnych), na zasilanie braknie energii, nie wspominając o czasie "tankowania" elektryka. Jedyna przyszłość ekologicznych samochodów leży w ogniwach wodorowych, ale aby o tym myśleć nie można być tylko PR-owcem i byłym bankowcem.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 4

  OBOWIĄZEK przejscia na hybrydy lub elektryczne dla gmin powyzej 50 tysięcy, to niezły NÓŻ W PLECY

 • nogard-10

  Oceniono 4 razy 4

  I to ma byc przyszlosc i rozwoj branzy samochodowej w tym kraiku,czyli sprzedaz samochodow elektrycznych.kompaktow itd.awaryjnosc i droga eksplatacja i to jest prawda,samochod z paliwem WODOR,TO PRZYSZLOSC I CENA.ELEKTRYCZNY SAMOCHOD,KROTKI DYSTANS,AKUMULATORY,CZESTE LADOWANIE,CIEZAR SAMOCHODU POCHLANIA WIELE ENERGI,LADOWANIE ICH CO 300 KM TO PARANOJA I KOSZT.ZAPYTALEM ZNAWCOW PROBLEMU,JEST PROBLEM BATERI I JEGO ROZWIAZANIE,TO WIELE LAT,KOSZTY OGROMNE,TYLKO GAZ I WODOR MAJA PRZYSZLOSC,DODAM I TZW.NAJLEPSZE AKUMULATORY,TO WIELE GODZIN LADOWANIA,WYSTARCZY,ZE W PEWNYM SEGMENCIE JEST COS NIE TAK,PROBLEM I TO POWAZNY.CZY MOZNA EKOLOGICZNE PALIWA DO SILNIKOW NA BAZIE ROPY I JEJ PRZETWARZAC,MOZNA,LECZ TEGO SIE NIE ROBI.Wodor i produkcja,to prawda i niska cena za paliwo,chyba,ze panstwo oszuka spoleczenstwo.

 • maxthebrindle

  Oceniono 4 razy 4

  Bzdury! Auta elektryczne upowszechnią się w Polsce, kiedy w Niemczech pojawią się mało bite igła-sztuki, których sprzedawcy będą zalewać się łzami podczas transakcji: 'panie, to starsza Niemka kupiła żeby mieć z czego smartfona ładować, jak prąd wyłączali - sobie tylko auto otworzyła, smartfona w USB wpięła i już. Jeździć to wcale nie jeździła, a te przetarcia to jak jej garaż docieplali to taczką zrobili...'

 • takaprawda2015

  Oceniono 6 razy 4

  A od kiedy samochody hybrydowe są ekologiczne. Bo przez kilkanaście km maks jadą na silniku elektrycznym i to przy określonych warunkach pogodowych??

 • byrcyn11

  Oceniono 4 razy 4

  Na jak długo wystarczą akumulatory ? Ile kosztować będą nowe ? Co ze starymi w takiej skali ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX