"Idziemy po to, żeby wejść" - dzisiaj rusza polska zimowa wyprawa na K2

To może być kolejny sukces polskiego himalaizmu zimowego. Dziś zespół, który porywa się na najtrudniejszą górę K2, rusza do Pakistanu.

Polski Himalaizm Zimowy to program, który zaczął się w 1980 r. zimowym wejściem na Mount Everest. Szczyt zdobyli wówczas Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Do 2017 roku udało się wejść wspinaczom w warunkach zimowych na 13 szczytów, w tym takich jak Manaslu, Annapurna, Cho Oyu, czy Shisha Pangma. Wejściem prowadzonym w ramach tego programu była też tragiczna wyprawa na Broad Pick w 2013 roku, w trakcie której zginęło dwóch wspinaczy: Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Nie wszystkie ekspedycje realizowane są przez Polaków.


W tym roku Polacy zamierzają zdobyć K2 w Karakorum - drugą pod względem wysokości górę ziemi. Gdyby im się udało - będzie to pierwsze zimowe wejście na ten szczyt. Wyprawą kieruje doświadczony himalaista Krzysztof Wielicki. W ekipie są między innymi Rafał Fronia i Jarosław Bator: Wszyscy 3 zapewniają, że są dobrze przygotowani i łatwo się nie poddadzą.

 - Najważniejsze żeby wszyscy wrócili, ale gdyby jeszcze udało się zdobyć K2, to byłoby piękne zakończenie historii naszych ekspedycji zimowych na najwyższych - mówił reporterce TOK FM Krzysztof Wielicki.

 - To nie jest szaleństwo z naszej strony. Myślę, ze Krzysiek jest tak doświadczonym himalaistą, siedział tyle pod tą górą, że ja mu wierzę i już - tłumaczył członek wyprawy.

"Idziemy po to, żeby wejść" - ten cel przyświeca naszej ekipie. Ekspedycja może potrwać aż do marca.

TOK FM PREMIUM