Dziecko ma powikłania po szczepionce? W planach są ogromne odszkodowania

Odszkodowanie za powikłania po szczepionce wyniesie nawet 70 tysięcy złotych. Otrzymają je rodzice dziecka, u którego po obowiązkowych szczepieniach wystąpiły powikłania wymagające pobytu w szpitalu. Takie wypłaty przewiduje projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym.

Strajk lekarzy: w których szpitalach wypowiadają umowy?

Przepisy wkrótce trafią pod obrady Sejmu. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Ale z opinii Rządowego Centrum Legislacji wynika, że nowe prawo mogłoby zacząć obowiązywać dopiero za rok. To z powodu nieścisłości, które w projekcie wskazali eksperci. Dotyczą one m.in. funduszu kompensacyjnego, bo będzie on potrzebował czasu, żeby zebrać pieniądze na cel swojej działalności. Zgodnie z projektem, miałby być zasilany przez firmy farmaceutyczne, które dostarczają szczepionki.

Czytaj też: "Jesteśmy zastraszani, bo nie chcemy pracować ponad siły" rezydenci skarżą się na dyrektorów szpitali

Skąd pieniądze na odszkodowania?

- Fundusz ma się finansować sam, ze składek firm farmaceutycznych - tłumaczy Jan Bondar z  Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Procedura ma być prosta. W przypadku wystąpienia powikłań, rodzice będą mogli złożyć w resorcie zdrowia odpowiedni wniosek, który będzie rozpatrzony w ciągu 30 dni. Wypłata tego świadczenia nie wyklucza dalszego ubiegania się o rekompensatę na drodze sądowej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM