Emigracja 2018 - Polacy deklarują dokąd i z jakiego powodu wyjadą w nadchodzącym roku

Raport 'Migracje zarobkowe Polaków" ukazuje, jak będzie wyglądała polska emigracja w roku 2018. Tylko 40% ankietowanych nie rozważa wyjazdu, bo ma dobrą pracę w Polsce.

Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia - to trzy kraje, do których najchętniej za pracą w nadchodzącym 2018 roku chcą wyjechać Polacy. A takie plany ma prawie 14 % pracowników w wieku od 18 do 34 lat.

Czytaj też: Są już Polacy, którzy chcą wrócić z Anglii, Irlandii czy Niemiec dla Mieszkania Plus

- Niezmiennym powodem, który skłania ich do wyjazdu są wyższe zarobki - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service. - Pamiętajmy o tym, że różnica na poziomie trzykrotności wypłat między Polską a Europą zachodnią nadal się utrzymuje - dodaje.

Wyjazd z kraju jest podyktowany m.in. lepszym funduszem socjalnym innych państw europejskich ale także możliwością podniesienia swojego standardu życia. 37% badanych mówi też, że chce emigrować, żeby zwiedzać świat.

Jak wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków", 1/4 ankietowanych rozważa emigrację na okres 3 miesięcy, ale co 5ty badany badany myśli o wyjeździe na stałe. W tym samym badaniu 40 % ankietowanych przyznaje, że nie czuje potrzeby wyjazdu, ponieważ ma atrakcyjną pracę w Polsce.

TOK FM PREMIUM