"Maszyna bezpieczeństwa narracyjnego" osobliwy pomysł doradcy prezydenta

Zdaniem profesora Andrzeja Zybertowicza największą porażką ostatnich dwóch lat rządu PiS jest nieumiejętność kształtowania właściwego obrazu Polski za granicą. Pomysłem jest na naprawienie tych niedociągnięć jest MABENA - maszyna bezpieczeństwa narracyjnego.

W dzisiejszym Poranku TOK FM Jan Wróbel pytał swojego gościa prof. Andrzeja Zybertowicza o to, czy po stronie PiS widać jakąś głęboką refleksję na temat tego, w którą stronę Polska ma iść.

- Nie widzę jej w takim zakresie, jak to być powinno i sądzę, że moją diagnozę podziela premier Morawiecki. On w swoim exposé mówił o potrzebie powołania centrum analiz strategicznych - zaznaczał prof. Zybertowicz.

 - Ale przecież o tym mówi się od dwóch lat - zauważył Jan Wróbel.

Zgoda, ale to jest uświadomienie sobie tego deficytu. Doradca prezydenta podkreślił jednak, że już samo uświadomienie sobie tego deficytu jest bardzo ważne.

 - A nie mógł pan tego powiedzieć Mateuszowi Morawieckiemu dwa lata temu? - dopytywał Jan Wróbel.

- A skąd Pan wie, że ta sprawa nie była omawiana? To jest przekleństwo doradcy. Doradca może mieć co najwyżej rację, ale nie ma instrumentów sprawczych - zaznaczył prof. Zybertowicz.

Maszyna bezpieczeństwa narracyjnego

W dalszej części rozmowy prof. Zybertowicz wyszedł z propozycją stworzenia MaBeNy, czyli maszyny bezpieczeństwa narracyjnego.

- To jest zsynchronizowanie zasobów, które polskie państwo posiada, w celu monitorowania tego, w jaki sposób przekształca się obraz Polski na świecie. Jakie są węzłowe miejsca, gdzie obraz Polski jest tworzony i aktywne działania antydefamacyjne. Środowiska żydowskie, czy Izraela wypracowały sobie dekadę temu - tłumaczył prof. Zybertowicz.

W skrócie zadaniem takiego konstruktu miałoby być tworzenie pozytywnego wizerunku przemian w naszym kraju.

- Trzeba zauważyć, że sprawy, które dla Polaków są ważne, jak przywracanie godności i podmiotowości środowiskom najuboższym, podniesienie płacy minimalnej, czy stawki godzinowej są w ogóle niedostrzegalne. Natomiast styk napięć między nami a Unią jest widziany przez inwestorów. A dobra pozycja Polski w środowiskach, które decydują o wielkich transferach finansowych jest bardzo ważna. To jest poważne zaniedbanie ostatnich dwóch lat. Sądzę, że mabena to główne wyzwanie na ten rok. Wiele spraw idzie w dobra stronę, ale niestety tutaj straty wizerunkowe są poważne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (86)
"Maszyna bezpieczeństwa narracyjnego" osobliwy pomysł doradcy prezydenta
Zaloguj się
 • horatio_valor

  Oceniono 38 razy 38

  Największą bolączką Malediwów w rozwijaniu narciarstwa jest brak śniegu oraz brak gór. Wystarczy te dwa szczegóły poprawić, a Malediwy mogą się stać światowym mocarstwem narciarskim.

 • dewes

  Oceniono 36 razy 30

  - Co to jest: nie mieści się w dupie i nie dzwoni?
  - Pisowska maszyna do dzwonienia w dupie.

 • Marek Benbenek

  Oceniono 28 razy 24

  Pan Zybertowicz doradzał kiedyś PZPR jak utrzymać się u władzy W 1980 opracował tekst programowy pt. Ostatnia szansa PZPR w ramach Komisji Konsultacyjno-Porozumiewawczej Podstawowych Organizacji Partyjnych. Cieszę się, że doradza PiSowi

 • homo_lupus

  Oceniono 19 razy 19

  Krótko mówiąc, należy powołać PolszaToday

 • 99venus

  Oceniono 19 razy 19

  Nie odczuwałem utraty godności za rządów PO.Za rządów PiS widzę degradację prestiżu Polski i rozlewającą się coraz bardziej głupotę i podłość rządzących.

 • Oceniono 17 razy 17

  Zybertowicz budzi zazdrość. Inni muszą kupić marihuanę (przestępstwo!) i nadymić w mieszkaniu, a on ma tak naturalnie i bez wysiłku.

 • getz54

  Oceniono 16 razy 16

  Zybertowicz jest takim PiS-owskim Leonardem da Vinci. Socjolog z wykształcenia, inzynier-wynalazca z zamiłowania. Kilka lat temu gdy doradzał Macierewiczowi przy likwidacji WSI, wymyślił maszynę do rozkalibrowywania tajnych słuzb, a następnie wprowadzania ich w stan rozedrgania. Tylko przez wrogie działania opozycji i samego Donalda Tuska, nie udało się tym nowoczesnym rezonansem zainteresowac Pentagonu, ale ten wynalazek został dostrzezony w Londynie, i pan Zybertowicz został dzięki niemu laureatem nagrody im. Benny Hilla. Maszyna bezpieczeństwa narracyjnego jest niczym innym jak defibrylatorem. Ludzie z uszkodzonym płatem czołowym mózgu, jak pan Zybertowicz, przykładają taki defiblyrator do czoła i włączają go. Wyładowanie rzędu 360 Dzuli na mózg, powoduje dostrzezenie pozytywnych zmian zachodzących w PL pod rządami dobrejzmiany i tworzenie w mózgu pozytywnego wizerunku Polski w świecie. Jaki profesor takie wynalazki, zdarza się.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 14 razy 14

  ale po co jakaś dziwaczna nazwa (mabena) - wystarczy ministerstwo PROPAGANDY

  :)))

 • honkers

  Oceniono 14 razy 14

  Cieszę się, że pan Zybertowicz jest doradcą PiS - gorszego mieć już nie mogą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX