Arłukowicz zarzuca Radziwiłłowi bierność.Ten odpowiada: Kryzysu nie ma, wszystko jest pod kontrolą

Opozycja mówi o chaosie i kryzysie w ochronie zdrowia i chce dymisji ministra zdrowia. Sam Konstanty Radziwiłł odpowiada, że nic nadzwyczajnego się nie dzieje i zapowiada, że liczy na porozumienie z lekarzami-rezydentami.

To za sprawą ich protestu, który polega obecnie na wypowiadaniu przez medyków klauzuli opt-out, pozwalającej na pracę, czyli najczęściej dyżurowanie dłużej niż 48 godzin w tygodniu, w Sejmie trwa nadzwyczajne posiedzenie komisji zdrowia.

Szef komisji Bartosz Arłukowicz z PO przekonywał, że Konstanty Radziwiłł nie robi nic aby zażegnać obecny kryzys. - Mówimy o Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, gdzie 90% lekarzy odmówiło pracy powyżej 48 godzin i gdzie wstrzymano planowane operacje. W szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy tylko jedna osoba zgodziła się pracować dłużej - wymieniał. Dodał, że takich placówek jest dużo więcej. Krytykował także ostatni pomysł ministra Radziwiłła, dzięki któremu rozwiązany ma być problem zbyt małej liczby lekarzy.

Czytaj też: Protest lekarzy: "Jego skala przerosła nasze oczekiwania. A kulminacja problemu dopiero nastąpi"

- Jak pan sobie wyobraża, żeby lekarz pediatra dyżurował na chirurgii, a okulista udzielał pomocy ginekologicznej?  Jak minister zdrowia może proponować rozwiązania tego typu, żeby jeden lekarz obsługiwał kilka oddziałów? - pytał Arłukowicz.

Tymczasem Konstanty Radziwiłł nie ma sobie nic do zarzucenia. - Nie mamy do czynienia z sytuacją krytyczną, wszystko jest pod kontrolą, nikt nie jest zagrożony, wszyscy mają dostęp do opieki - mówił.

Jednocześnie minister zdrowia zapowiedział, że w najbliższych dniach zaprosi rezydentów na rozmowy, ci jednak woleliby spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim, do którego wczoraj wystosowali list w tej sprawie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (76)
Arłukowicz zarzuca Radziwiłłowi bierność.Ten odpowiada: Kryzysu nie ma, wszystko jest pod kontrolą
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 8 razy 8

  W naszym kraju beda dwie najwazniejsze instytucje:
  -kosciol bedzie bral za chrzciny, komunie, bierzmowania i awansem za zgony
  -ZUS bedzie wyplacal zasilki pogrzebowe
  a ty Polaku sam sobie daj rade, od urodzenia do smierci, placac na rzadzacych i ich bizantyjskie zycie

 • pollako

  Oceniono 8 razy 8

  Jak mają być pieniądze na zdrowie jak utrzymujemy obywateli obcego państwa Watykan, płacimy miliardy na ich zachcianki, opłacamy im ZUS, leczymy za darmo, biskupi i księżą nie pacom podatków.
  Niema żadnych danych ile kosztuje roczne utrzymanie kościoła katolickiego.
  Ile dostają z budżetu państwa?
  Ile dostają od samorządów?
  Ile dostają na tacę?
  Ile dostają za usługi: chrzty, komunie, śluby, pogrzeby?
  To jest najbardziej strzeżona tajna tajemnica państwowa.
  Biskupi i księża pieprzą o patriotyzmie, żeby nie dbać o dobra materialne. Może czarni zaczną od siebie.

 • zd46

  Oceniono 8 razy 8

  Najwazniejsze, ze mnich Rydzyk, biskupi kk sa majetni, bogaci, obsypani miliardami i sa leczeni na szczegolnych prawach, nie placac na sluzbe zdrowia. Slawoja leczono najnowszymi zdobyczami lekarskimi za ...."bog zaplac" a personek szpitala klekal przed nim. Tak jest przy obsludze Kaczynskiego, to jest "nad czlowiek i nad Polak".

 • elekrob1

  Oceniono 8 razy 8

  a widział ktoś Radziwiłów nie spiskujacych przeciwko Polsce!

 • zd46

  Oceniono 10 razy 8

  Proponuje aby w szpitalach psychiatrycznych, na wszystkich oddzialach, pracowal tylko Konstanty Radziwill, bo tylko ktos niespelna rozumu mogl wpasc na pomysl aby specjalista kardiolog zajmowal sie g....m, psychiatria, okulistyka, moczem lub czyrakami na d...e. Potem anestezjologa zastapi Ziobro, obuwnika Jojo, Jakiego bimbrownik, pilota samolotu zastapi bezrobotny z wyksztalceniem 500+, kierowce autobusu babcia rowerzystka, maszyniste elektrowozu kosmetyczka, ksiedza jego kochanka , Kaczynskiego jakis Kundlowski lub jego kotka, itd., itd.

 • krynolinka

  Oceniono 14 razy 8

  Tyle miliardów nadwyżki budżetowej i PiS się nie chce z pacjentami tymi owocami podzielić..Kradną czy co..

 • zsm-5

  Oceniono 10 razy 8

  Księciunio koniecznie chce dokończyć dzieła zniszczenia zapoczątkowanego przez przodków?

 • rozterka47

  Oceniono 12 razy 8

  Według całego PISu nigdzie nic złego się nie dzieje, jest wszędzie cudnie, wszystko rośnie ( podatki , ceny i zanieczyszczenie też )
  a tak generalnie jesteśmy europejską potęgą , wzorem dla świata i demokratycznym rajem

 • alex444444

  Oceniono 12 razy 8

  W Unii lekarz nie może pracować więcej niż 48 godzin. Wg polskiego prawa pracy ilość nadgodzin też jest ograniczona. Ale nie w przypadku lekarzy. W Polsce minister uważa, ze łamanie prawa pracy jest w porządku. Miał dwa lata na ogarnięcie sytuacji - nie zrobił nic i powinien wylecieć na zbity ..sk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX