"Gdyby PO była u władzy, kryzys w służbie zdrowia byłby zażegnany w październiku" - deklaracje opozycji

To nie jest protest, to powrót do normalności. Czy możemy sobie wyobrazić górnika który pracuje trzy doby pod rząd, bo podpisał klauzulę opt-out? - tak o proteście lekarzy mówiła dziś w TOK FM prof. Alicja Chybicka, posłanka PO i kandydatka na prezydenta Wrocławia, która była gościem Dominiki Wielowieyskiej.

Według posłanki używanie słowa "protest" w kontekście masowego wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out, jest niewłaściwe. Jak mówiła, gotowość lekarzy do pracy ponad 48 godzin tygodniowo wynika tylko z ich dobrej woli i minister Radziwiłł nie powinien budować na niej systemu ochrony zdrowia.

- Nie ma nic gorszego niż zmęczony, słaniający się lekarz. Mogę to powiedzieć z własnego doświadczenia, bo wiem jak się człowiek czuje po trzech dniach dyżuru z rzędu, jak ciężko jest zebrać myśli i jak zupełnie inaczej reaguje się na te same objawy ze strony pacjenta. To nie jest prawidłowe, to nie jest żadna norma - przekonywała prof. Chybicka.

Posłanka Platformy Obywatelskiej szacuje, że na służbę zdrowia należy dodatkowo przeznaczyć 40 mld zł. Skąd mają pochodzić te środki? M.in. z dofinansowania dla strzelnic, ale nie tylko. - Skoro budżet ma się świetnie, to premier Morawiecki, finansista, najlepiej wykroi z niego pieniądze, które postawią służbę zdrowia na nogi - stwierdziła posłanka PO przypominając exposé szefa rządu PiS. Według niej, skoro według rządu budżet jest w tak dobrym stanie, to nie ma potrzeby podwyższania składki zdrowotnej, którą płacą Polacy.

- A może to błąd PO? Może przez 8 lat Platforma niewystarczająco zwiększyła liczbę miejsc na studiach medycznych? - dopytywała Dominika Wielowieyska odnosząc się do zbyt małej liczby lekarzy w Polsce. - To co pani mówi niczego nie uzdrowi. Historia oceni kto, kiedy i co źle zrobił, bo od dawna w ochronie zdrowia nie było najlepiej. Żyjemy tu i teraz - i nie mówię tu o lekarzach, tylko o pacjentach, którzy odbijają się od drzwi i leżą na zatłoczonych korytarzach - ucięła prof. Chybicka.

Zdaniem posłanki PO, gdyby u władzy była jej partia, to kryzys w służbie zdrowia zostałby zażegnany już w październiku, bo Platforma rozmawiałaby z lekarzami. Według Chybickiej realne jest podniesienie wydatków na służbę zdrowia do postulowanych przez lekarzy rezydentów 6,8 proc. PKB i można to zrobić w ciągu trzech lat, a nie w 2025 r., jak planuje rząd PiS. - 2025 rok jest daleko. Ilu ludzi nie będzie już na świecie, jeśli się niczego wcześniej nie zrobi? - pytała prof. Chybicka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (93)
"Gdyby PO była u władzy, kryzys w służbie zdrowia byłby zażegnany w październiku" - deklaracje opozycji
Zaloguj się
 • znow_ja

  Oceniono 16 razy 10

  A to przypadkiem nie pani Wielowieyska z panią Nowakowską chciały demolować gabinety lekarzy w czasie słynnego protestu pieczątkowego?
  Lekarzom dokładano obowiązków biurokratycznych i było dobrze, bo rządziło PO? A teraz źle, bo rządzi PIS i protest należy poprzeć?
  Wstyd, pani redaktor. Może czas powiedzieć 'przepraszam' za tamten felieton?

 • stjack

  Oceniono 15 razy 9

  To PO mówiło, że wystarczy uszczelniąc system aby było lepiej i dodatkowe pieniądze nie są potrzebne, to Wy wprowadziliście szkodliwą ustawę refundacyjną której wynikiem były ogromne obciążenia papierologią dla lekarzy i istotny wzrost obciążeń finansowych dla pacjentów, z których część nie stac było na wykup leków. Tacy święci hipokryci.

 • znow_ja

  Oceniono 17 razy 9

  Szanowna Pani, jestem ostatnią osobą, którą można posądzić o sympatię do PIS.
  Ale znaj proporcję, mocium panie.
  Protesty rezydentów zaczęły się za rządów PO i nic nie zrobiono w kierunku poprawy ich losu.
  Tak samo za PO były liczne protesty lekarzy, w tym słynny protest pieczątkowy czy składanie wypowiedzeń.
  Zrobiliście coś z tym? Nie, bo udało się wmówić opinii publicznej, że to źli lekarze są. Robiliście dokładnie to samo, co teraz robi PIS.
  Proszę zatem zamilczeć i nie bawić się w partyjniactwo, bo nikt nie uwierzy.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 7

  Opozycja NIC NIE ROZUMIE. Oni cały czas grają na boisku Kaczyńskiego w grę ustaloną przez Kaczyńskiego. Jak można tego nie rozumieć ??? Oni w ogóle nie wiedzą czego chce ich elektorat. Przecież każdy im pomoże - nawet za darmo. Ale oni są tacy nieporadni i niezorganizowani ...

 • sommers

  Oceniono 9 razy 7

  "Gdyby PO była u władzy, kryzys w służbie zdrowia byłby zażegnany w październiku"

  HA HA HA HA HA...

 • Armando Prochonte

  Oceniono 8 razy 6

  Taaaaa....jakby "rzondziło" PO to by w ogóle tego kryzysu nie było.......Jestem ostatnim który by popierał PiS, ale rzygać się chce od takiego pitolenia. Jedyne na co opozycję w tej chwili stać, to publiczne szopki i kabaret, bez pomysłu na kierowanie panstwem...............

 • kali23

  Oceniono 8 razy 6

  Ta Pani plecie bez sensu !
  Problemem jest BRAK gotówki na służbę zdrowia i nic tutaj nie pomoże.
  Drugą przyczyną, ściśle powiązaną z pierwszą, jest UCIECZKA lekarzy za granicę.
  Polską służbę zdrowia czekają ciężkie czasy i nie ma znaczenia czy Polskę terroryzują
  BOLSZEWICY z Podlasia czy okradają złodzieje z PO !!
  PS
  Wielokrotnie piszę aby nikomu niepotrzebne wydatki na wojsko skierować na służbę zdrowia.
  Zakupy uzbrojenia za 20 - 30 miliardów nie mają żadnego znaczenia dla obronności a mogły by poprawić sytuację w lecznictwie.

 • stefanopost

  Oceniono 11 razy 5

  Śmieszne!!! Jestem wyborcą PO. Nie mam żadnych złudzeń co do totalitaryzmu obecnej władzy. Ale taka deklaracja ze strony PO to szczyt hipokryzji. Nawet nie ma co uzasadniać.

 • sysiler

  Oceniono 6 razy 4

  HAHAHAHAHAHA, dawno się tak nie uśmiałam. Humor roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX