Różnice w płacach między kobietami i mężczyznami "Może rząd przygotuje program Kobieta Plus"?

Dlaczego kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni? Pytanie o lukę płacową zadał gościom EKG Maciej Głogowski.

Nad tym, dlaczego praca mężczyzn jest ceniona wyżej niż kobiet, zastanawiali się w studio TOK FM dr Irena Ożóg, Monika Kurtek i dr Bohdan Wyżnikiewicz. Punktem wyjścia były dane Ministerstwa Pracy, które opublikowało informację, że zależnie od przyjętej metodologii badawczej kobiety w Polsce zarabiają średnio od 7 do 18,5 proc.mniej niż mężczyźni.

- To dyskryminacja kobiet - skwitowała krótko dr Irena Ożóg. Wtórował jej dr Bohdan Wyżnikiewicz, który przypomniał, że kobiety są lepiej wykształcone, a mimo to zarabiają mniej.

Czynnik płci

- To ma głębokie korzenie cywilizacyjne, kulturowe, bo nie ma żadnego uzasadnienia gdy się popatrzy na efekty pracy - powiedział dr Wyżnikiewicz. Odwołał się także do własnych badań z lat 70-tych, gdy porównywał kobiety i mężczyzn z takim samym stażem pracy, wykształceniem i innymi istotnymi czynnikami. Kobiety nadal były wynagradzane gorzej niż mężczyźni. Dr Ożóg przypomniała, że nierówne płace mają głębokie korzenie w historii.

- Przez wieki kobiety miały bardzo słabą pozycję. W tym roku będziemy dopiero obchodzić stulecie uprawnienia kobiet do udziału w życiu społecznym i politycznym. Przecież stało się to dopiero w 1918 roku - powiedziała ekspertka. Wyraziła też nadzieję, że stopniowo pracodawcy będą przyjmować kryteria merytoryczne przy decyzji o wynagradzaniu pracowników.

Nierówne emerytury

Monika Kurtek zwróciła uwagę na to, że złą sytuację kobiet pogorszyło wprowadzenie nierówności emerytalnej przez rząd PiS. - Ciekawą informacją jest, że różnica między średnią płacą kobiety i mężczyzny rośnie wraz ze stanowiskiem. Im wyższe stanowisko tym ta różnica jest większa. Biorąc pod uwagę tę różnicę, oraz obniżenie wieku emerytalnego kobiet, to bardzo źle wróży jeśli chodzi o poziom emerytury - powiedziała Monika Kurtek. 

Ekspertka przytoczyła dane, według których po wprowadzeniu nierównego wieku emerytalnego mężczyźni pobierają średnio emeryturę w wysokości 2699,52 zł brutto, a kobiety w kwocie 1614,39, czyli ponad tysiąca złotych mniej. - Ten aspekt dochodów kobiet przy obniżaniu wieku emerytalnego w ogóle nie był brany pod uwagę - zauważył dr Bohdan Wyżnikiewicz. - Konieczna jest interwencja państwa. Może rząd zachęcony sukcesem programu 500 plus przed następnymi wyborami przygotuje program Kobieta Plus? - zastanawiała się dr Irena Ożóg.

TOK FM PREMIUM