Wrocław przeciw rasistom. Po pobiciu Hindusa rusza bezpłatna pomoc prawna. "Jest bardzo potrzebna"

Po tym, jak trzech Polaków pobiło Hindusa we Wrocławiu, prezydent miasta podpisał porozumienie z Okręgową Radą Adwokacką. Od dziś poszkodowani cudzoziemcy będą mogli uzyskać bezpłatną pomoc prawną.

Rafał Dutkiewicz nie zostawia suchej nitki na sprawcach rasistowskiego ataku. - W krainie ssaków są zachowania ludzkie i zachowania bydlęce. Bydlęta jak się czegoś lękają, albo jak obdarzają kogoś niechęcią, pochylają głowę, bodą, zachowują się w sposób agresywny. Tego rodzaju zachowania chcielibyśmy z Wrocławia eliminować - mówi prezydent Wrocławia.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Andrzej Grabiński zapewnił w podpisanym porozumieniu, że każdy, kto padnie ofiarą przestępstwa na tle narodowościowym, wyznaniowym, rasowym i etnicznym, uzyska bezpłatną pomoc prawną. - Kto nie uczestniczył w postępowaniu przygotowawczym to nie wie, że jest to stres. Jest kwestia przypominania sobie zdarzeń. Człowiek potrzebuje pomocy - nie tylko psychologicznej, ale i prawnej - przekonuje Andrzej Grabiński.

Dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks przyznaje, że taka pomoc jest bardzo potrzebna - zwłaszcza obcokrajowcom. - Przecież on nie zna naszego prawa - zauważa Dorota Feliks. - Nie po to będziemy szukać wsparcia adwokatów, by adwokat mówił, że stało się coś złego, bo to jest absolutnie oczywiste tylko po to by wspierać tę osobę w podstawowych procedurach: jak wejść na salę sądową, jak napisać drobne pismo, coś podpisać, oświadczyć, dostarczyć odpowiedni dokument. To są rzeczy podstawowe, ale bardzo ważne - tłumaczy dyrektorka WCRS.  

W weekend trzech pijanych mężczyzn zaatakowało Hindusa. W jego obronie stanął Polak. Mężczyźni usłyszeli zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia.  

(oprac. Anna Dryjańska)

TOK FM PREMIUM