"Odszedł z własnej woli i konkretnego powodu" - dymisja była ponoć decyzją Macierewicza

Wczorajsze zmiany w rządzie określane są mianem politycznego trzęsienia ziemi. Najwięcej komentarzy wywołało odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza. I właśnie od tego wątku Piotr Kraśko zaczął swoją rozmowę z posłem Jackiem Żalkiem wiceprzewodniczącym klubu PiS.

- Dlaczego odszedł Macierewicz? - na wstępie próbował się dowiedzieć Piotr Kraśko w Poranku TOK FM.

- Nie zgodził się na to, żeby w jego autorskim projekcie zarządzania MON dokonywać zmian. O ile dobrze zweryfikowałem plotki, nie chciał się zgodzić, żeby te firmy zbrojeniowe, które podlegają MON były traktowane jak wszystkie inne spółki i wyjęte z zarządu ministerstwa.

Prowadzący uznał więc, że nie należy obwiniać Andrzeja Dudy o dymisję Antoniego Macierewicza - odniósł się tym samym do wczorajszego tweeta Tomasza Sakiewicza.

Jednak Jacek Żalek uznał, że nie jest wykluczone, że prezydent też był zainteresowany tym, by zmienić styl kierownictwa resortu. - Ale to się nie odbyło na takiej zasadzie, że ktoś musi odejść. Zostały postawione pewne warunki i postulaty, których Antoni Macierewicz uznał, że nie spełni. Dlatego zrezygnował - tłumaczył gość poranka.

Żalek zaznaczył, że z jego wiedzy wynika, iż odejście było decyzją Macierewicza. Jest silną osobowością, chciał zrobić po swojemu.

Czytaj też: Piątek o dymisji Macierewicza: Znika najgorsze niebezpieczeństwo dla Polski

Gość Poranka wychwalał sukcesy byłego już ministra obrony, do których zaliczył m.in. decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Na taką interpretację nie zgodził się prowadzący, który stanowczo zaznaczył, że rozmowy o wzmocnieniu wschodniej flanki zaczęły się jeszcze na szczycie w Newport, za poprzedniego rządu.

Samodzielna decyzja

- Czy pan by chciał wezwać prawą stronę, żeby nie obrażała się na Andrzeja Dudę, bo to nie on spowodował odejście Macierewicza - dopytywał Piotr Kraśko.

- Poważne traktowanie polityki polega na tym, że nie redukujemy procesów politycznych do piaskownicy. To proces ucierania, zmieniania stanowisk. Na pewno prezydent zgłaszał zastrzeżenia ws. pracy Macierewicza. Czy stawiał postulat albo - albo, tego nie jestem pewien. Nasza Konstytucja zakłada konflikt kompetencji między szefem MON i prezydentem. Te kompetencje nie zostały jasno podzielone.

Żalek zaznaczył, że gdyby Macierewicz nie zgodził się odejść to odpowiedź byłego ministra obrony byłaby znacznie bardziej emocjonalna.

Piotr Kraśko próbował się od swojego gościa dowiedzieć, co oznaczają wczorajsze zmiany w rządzie - czy to szykowanie się do wyborów bez ekstremistów?

  - Ekstremiści to dosyć mocne słowo  jak zauważył Żalek. - To osobiście bardzo ciepli otwarci ludzie.

 - I trudno o człowieka o większej dobroci niż Jan Szyszko. Dobrze, że nie pytamy zajęcy i saren o zdanie w tej sprawie - ironizował Kraśko.

- Minister Szyszko ratował Puszczę Białowieską, nie dał się ekoterrorystom. To, co tam się dzieje, to jest skandal.

- I tu się zgadzamy - skwitował prowadzący i zaznaczył, że w trakcie kolejnej rozmowy z posłem Żalkiem muszą porozmawiać o sytuacji w Białowieży.

Całej rozmowy posłuchasz tu:

Trzęsienie ziemi w rządzie. Macierewicz, Szyszko i Radziwiłł poza Radą Ministrów

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (128)
Dymisja Antoniego Macierewicza była jego osobistą decyzją
Zaloguj się
 • milorex10

  Oceniono 35 razy 29

  Pan Macierewicz to człowiek o wielkich wpływach, charyzmatyczna postać, mówca o ogromnej sile rażenia. Przy tym wielki manipulator i oszust, który bajkowymi opowiastkami o zamachu przekonał do swych bredni ok. 25% dorosłych Polaków. Jako minister ośmieszał Polskę nie tylko wymyślonymi historyjkami o zamachu, ale również twierdzeniami tego typu, że można wypasiony okręt wojenny kupić za dolara. W armii dokonał wielkiego spustoszenia. Amen.

 • aaa aaa

  Oceniono 29 razy 21

  zastanawiam sie po co zapraszac do studia osoby typu Zalek i Sasin. ani nie sa oni madrzy, ani decyzyjni ani nie maja nic do powiedzenia
  jedyne co mi przychodzi do glowy to ze ... dziennikarze zapraszaja kogokolwiek bo musza zapychac dziury w swoich programach. narobili tych programow bieda informacyjnych mase a nie maja co puszczac.
  i tak pozniej leci bicie piany na okraglo

 • barakuda62

  Oceniono 24 razy 18

  Antek odszedł własnej woli... można to uznać za dowcip dnia :)

 • laerke

  Oceniono 24 razy 18

  Teraz szalony Antoni w pokoju moze wrocic do swojego pieknego Misiaczka.

  Mlodej Parze szczescia i radosi na nowej drodze zycia!

 • mr.powers

  Oceniono 17 razy 13

  A czy posel Zalek przyjal dymisje Antonia z duzym zalem, czy malym zalkiem?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 14 razy 12

  >"Odszedł z własnej woli i konkretnego powodu"

  Powodem było wezwanie pocztą na leczenie zamknięte do Tworek.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 16 razy 12

  To siły nieczyste, zdradzieckie mordy, konfidenci i lewackie kondominium w pisim rządzie doprowadziło Anatolija do podjęcia tej oczywiście szkodliwej decyzji dla nas wszystkich.
  Antek! Rosja już nie będzie naszym sojusznikiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX