"To jeden z najbardziej niekonwencjonalnych polskich filmów". Młodzi twórcy dostali Paszporty Polityki

"Paszporty Polityki" już po raz 25. powędrowały do młodych twórców. Uroczystość ich wręczenia odbyła się w Teatrze Wielkim. Po gali rozdania nagród z laureatami rozmawiali Patrycja Wanat z TOK FM i Michał Oleszczyk.

W kategorii film nagrodzona została Jadwiga Szelc, reżyserka i scenarzystka "Wieży. Jasnego dnia". Jury doceniło jej "niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję". Za kilkanaście dni artystka zaczyna zdjęcia do kolejnego filmu.

 

Szeptucha polskiego kina

- "Wieża. Jasny dzień" jest jak starsze dziecko. Ono już sobie daje radę samo, przyszedł czas na to, by urodzić kolejne - komentowała Szelc. - Krytycy mówią, że jesteś szeptuchą polskiego kina - zauważyła Patrycja Wanat. - Oj krytycy, krytycy - zaśmiała się reżyserka.

Jak przypomniał Michał Oleszczyk film "Wieża. Jasny dzień" trafi do kin w marcu. - Jest to jeden z najbardziej niekonwencjonalnych polskich filmów jakie widziałem - powiedział Oleszczyk.

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem"

W kategorii literatura nagrodę otrzymał Marcin Wicha za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". - Po śmierci rodziców miałem taką potrzebę, żeby zapisać rytm i napięcie języka jakim się posługiwali, relację jaka się w nim odbijała. Miałem wrażenie, że one zniknęły razem z nimi. O tym to miało być: że wszystko zaczyna się od tego, jak rozmawiamy z najbliższymi - mówił autor.

Do przeczytania jego książki zachęcała Justyna Sobolewska z tygodnika "Polityka". - To znakomita rzecz o której trudno się mówi, bo to jest książka wymagająca. Porusza różne struny - powiedziała.

"Będą bić"

W kategorii muzyka popularna uhonorowano zespół Hańba! za płytę "Będą bić". Folkowo-punkowy zespół nawiązuje w swojej twórczości do dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i Europie. Grupa w składzie Jakub Lewicki, Mateusz Nowicki, Michał Radmacher, Andrzej Zagajewski na swoim ostatnim krążku ostrzega przed nacjonalizmem, ksenofobią i militaryzmem. - Po 1989 nie powiedziano nic złego o XX-leciu międzywojennym, my staramy się je odbrązowić - powiedzieli Patrycji Wanat.

 

Kultura cyfrowa, muzyka poważna, teatr, sztuki wizualne

W kategorii kultura cyfrowa nagrodzono Studio Bloober Team "za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku".

Laureatką Paszportu Polityki w kategorii muzyka poważna została Joanna Freszel "za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych".

Nagrodę za "teatr oryginalny i poruszający" otrzymał Michał Borczuch, a w kategorii sztuki wizualne "za budowanie pomostów między sztuką a nauką" uhonorowano Normana Leto. 

TOK FM PREMIUM