Dziś posłowie zajmą się projektami dot. aborcji. Prof. Dębski: rezultaty zakazu będą dramatyczne

"Ciężko, nieuleczalnie chore noworodki umierają zaraz po narodzinach albo po kilku tygodniach lub miesiącach. O tym zwolennicy zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych nie mówią głośno" - mówi TOK FM ginekolog, prof. Romuald Dębski

Okolice Sejmu znowu są dziś otoczone barierkami - po południu manifestacje na Wiejskiej zapowiada komitet Ratujmy Kobiety. Wszystko dlatego że posłowie zajmą się dziś dwoma obywatelskimi projektami dotyczącymi aborcji. Jeden zaostrza obowiązujące przepisy, drugi je liberalizuje.

Partia rządząca chce aby po pierwszym czytaniu projekt "Zatrzymaj aborcję" trafił do dalszych prac, a "Ratujmy kobiety" do kosza. Platforma i Nowoczesna będą za to optowały za odwrotnym rozwiązaniem.

Posłanka PO Monika Wielichowska mówiła dziś, że propozycja zaostrzenia przepisów to zmuszanie kobiet do cierpienia, dlatego - jej zdaniem - projekt "Zatrzymaj aborcję" powinien być odrzucony w pierwszym czytaniu.

Czytaj też: Projekt Ratujmy Kobiety szanuje prawo do legalnej aborcji, jest zgodny z europejskimi standardami

Opinię tę podziela znany ginekolog. - Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zakaże aborcji ze względu na wady genetyczne płodu będzie to dramat dla kobiet - mówi profesor Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w szpitalu Bielańskim w Warszawie i dodaje, że w ten sposób władza zmusi Polki do rodzenia dzieci bardzo ciężko chorych, albo takich, które umrą zaraz po narodzinach - wylicza prof. Dębski.

"Rezultaty zakazu tzw. aborcji eugenicznej będą dramatyczne"

- Takie dziecko, np. w wieku kilku miesięcy, nie będzie w stanie nabrać powietrza, nie będzie w stanie oddychać. Albo będzie niesprawne umysłowo lub niesprawne fizycznie, będzie żyło 2-3 tygodnie. I o tym zwolennicy zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych nie mówią głośno - dodaje prof. Dębski i podkreśla, że kolejna batalia o w tej sprawie pokazuje, iż ideologia wygrywa z medycyną i zdrowym rozsądkiem

Kiedyś proponowałem, że jestem w stanie pokazać na czym polegają wady rozwojowe, jak te dzieci wyglądają, w którejś z telewizji. Gdy dziennikarze na to spojrzeli, powiedzieli że nie mogą tych obrazów opublikować, bo są zbyt drastyczne. Te zdjęcia, które widzimy na billboardach to "mały pikuś" w porównaniu z widokiem wad rozwojowych

- mówi prof. Dębski i dodaje, że jeśli zaostrzone przepisy weszłyby w życie byłoby to ograniczenie praw kobiet, które może mieć tragiczne konsekwencje, dla tych, których nie będzie stać na zabieg w Czechach czy Holandii.

Konsekwencją tego będą próby załatwienia tego w inny sposób. Ja już jestem starym ginekologiem i pamiętam pacjentki sprzed czterdziestu lat, które podawały sobie środki mające wywołać poronienie. Krótko mówiąc: są to działania groźne dla życia. Pamiętam zgony, spowodowane tego typu działaniami. Zgony kobiet

- mówi prof. Dębski i dodaje, że żaden zakaz nie powstrzyma kobiet przed dokonaniem aborcji. - Jeśli Polki będą chciały przerwać ciążę - to tego dokonają - dodaje profesor.

Wg statystyk w ubiegłym roku przyczyną 96 proc. legalnych aborcji dokonanych w Polsce były badania prenatalne, które wykazały wady genetyczne płodu.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek podkreślała dziś, że w sprawie głosowania nad obu projektami nie będzie dyscypliny klubowej, ale może przypuszczać, że w kwestii życia posłowie PiS będą raczej jednomyślni, czyli będą przeciwko liberalizacji przepisów antyaborcyjnych oraz za zakazem tzw. aborcji eugenicznej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (84)
Zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych to dramat kobiet
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 28 razy 20

  Niech wszystkie ciężko, nieuleczalnie chore dzieci posłowie PiS-u biorą na wychowanie

 • calmy

  Oceniono 25 razy 15

  No, skoro Panbuk stworzył dziecko bez głowy lub mózgu, to pozwólmy i matce umrzeć w męczarniach - bo taka jest najwidoczniej jego wola wypowiedziana ustami proboszcza.
  Zgroza!

 • konfuziussagt

  Oceniono 18 razy 14

  Ten parlament ma na sumieniu swiadome lamanie Konstytucji,
  PSEUDOUSTAWY zmierzajace do NIELEGALNEJ
  zmiany ustroju panstwa.
  Stal sie narzedziem i przykrywka do ZAMACHU STANU.

  To organizacja PRZESTEPCZA,
  a nie parlament Rzeczypospolitej.
  Wiekszosc poslow zlamala slubowanie na wiernosc
  Konstytucji i Rzeczypospolitej
  i nie jest godna sprawowania zadnych funkcji panstwowych.
  To PRZESTEPCY, ktorzy za przestepstwa
  przeciwko Rzeczypospolitej podlegaja sankcji z Art. 127 i 128 kk
  z karami wiezienia do dozywocia wlacznie.

  Nie maja nic do szukania na lawach parlamentarnych
  a jedynie na lawach OSKARZONYCH.

  Nie sa tez kompetentni do podejmowania ZADNYCH uchwal
  z prawem aborcyjnym wlacznie.

  Nalezy przez masowy sprzeciw spoleczny
  doprowadzic do ponownych wyborow
  BEZ NAZISTOWSKICH ugrupowan, jako sprzecznych z Konstytucja
  i usuniecia dokonujacego ZAMACHU STANU PiS-NIERZADU.

 • dss50

  Oceniono 17 razy 13

  wierzący niech nie dokonują aborcji - przecież nikt ich nie zmusza!!!

 • laik1234

  Oceniono 25 razy 13

  Stalin Hitler iCausescu mieli podobne prawo antyaborcyjne dołączył do nich PiS.

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 13

  Suweren musi mieć wszystko zaostrzone. Kiedy poronienie będzie morderstwem ? Bo jest już taki kraj na świecie w którym jest to zbrodnią.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 17 razy 11

  Niezbędnym jest upowszechnianie deklaracji wiary, którą podpisał m.in. minister zdrowia Szumowski, Jest to niespotykany w cywilizowanym świecie dokument inkwizycyjny, który jest w Polsce jedną z podstaw prawa stanowionego przez człowieka dla człowieka.
  Przytłaczająca większość Polaków nic nie wie o tym upiornym „dziele”.
  Apeluję do wszystkich przytomnych na umyśle dziennikarzy, żeby upowszechniali ten dokument, który jest podstawą polskiego, katolickiego ciemniactwa.

  DEKLARACJA WIARY Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej

  Nam - lekarzom - powierzono strzec życie ludzkie od jego początku...

  1. WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.

  2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: - ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, - moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

  3. PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się "współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia" - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.

  4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.

  5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim - aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, - potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.

  6. UWAŻAM, że - nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań - lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.

  PS. Punkt 6 pokazuje istotę załgania i bandytyzmu inkwizycji. Nie narzucają swoich poglądów i przekonań, tylko stanowią prawo na ich podstawie i przy ich pomocy wsadzają ludzi do kryminału, a kobiety, którym zdrowie nie pozwala równocześnie donosić ciążę i zachować swoje życie po prostu mordują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX