Na wiosnę mają być gotowe lokale pod program Mieszkanie Plus. Wiemy, jak będą przyznawane

Ponad 70 miast w Polsce wyraziło chęć przystąpienia do rządowego programu Mieszkanie Plus. Pierwsze były Jarocin i Biała Podlaska, gdzie mieszkania mają być gotowe do użytku na wiosnę.

Jarocin opublikował już listy najemców, natomiast Biała Podlaska ma to zrobić do końca lutego. Nie będzie to proste, bo na niespełna 200 mieszkań, które są przygotowywane - jest prawie 1400 chętnych. To m.in. Polacy z zagranicy (Niemcy, Anglia, Irlandia), którzy wysłali swoje zgłoszenie przez internet pisząc, że chcieliby wrócić do kraju.

Mieszkanie będzie można po latach mieć na własność

Mieszkanie Plus to rządowy program budowy mieszkań na wynajem – najem ma być tańszy niż normalnie na rynku. Płacąc specjalny dodatek do czynszu po kilkudziesięciu latach będzie można stać się właścicielem mieszkania. Program ruszył w ubiegłym roku. Pierwsze łopaty wbite zostały w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W tym czasie rząd zaczął szukać gruntów pod budowę mieszkań na wynajem m.in. w spółkach skarbu państwa, a także u wojewodów i w samorządach. Z informacji na stronie mieszkanieplus.com wynika, że już ponad 70 samorządów chce przystąpić do programu.

Mieszkanie plus.Mieszkanie plus. Grafika ze strony mieszkanieplus.


O mieszkanie w ramach programu może się ubiegać osoba lub rodzina, która nie ma tytułu prawnego do innego lokalu i posiada udokumentowane/ stałe dochody, z których będzie mogła opłacać czynsz.

Kto w Białej Podlaskiej dostanie klucze? Zdecyduje komputer

Jednym z pierwszych samorządów, który przystąpił do programu była Biała Podlaska na Lubelszczyźnie. Termin przyjmowania zgłoszeń od osób chętnych otrzymaniem mieszkania minął z końcem grudnia. Na niespełna 200 mieszkań, które są już prawie gotowe (trwają prace wykończeniowe w środku) zgłosiło się prawie 1400 rodzin. O tym, kto ostatecznie dostanie klucze do swojego M – jak przekonuje prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej, Bernadeta Puczka - zdecyduje komputer.

Opracowano specjalny algorytm, według którego system wybierze przyszłych najemców. W pierwszej kolejności będą to młode małżeństwa z dziećmi czy osoby niepełnosprawne, w szczególności z terenu Białej Podlaskiej. - Zależy nam na tym, by Biała Podlaska się rozwijała, żeby miasto żyło i do tego są nam potrzebni młodzi ludzie – mówi nam Puczka.

Jak dodaje, przygotowanie specjalnego systemu komputerowego doboru było konieczne, by o przydziale mieszkań nie decydowała żadna komisja i by nie było zarzutów o stronniczość czy pretensji, że Kowalski mieszkanie dostał, a Nowak - już nie. Listy z nazwiskami szczęśliwców mają być gotowe do końca lutego.

Na razie trwa weryfikacja danych i informacji o dochodach poszczególnych rodzin

Zgłoszenia, które do końca roku były dokonywane przez internet, są w tej chwili weryfikowane. – Zbieramy wnioski papierowe, czyli to, co każdy zamieszczał w aplikacji internetowej, musi teraz potwierdzić oświadczeniem z podpisem. I w przypadku tych osób, które złożą do nas papierowe dokumenty, nastąpi sprawdzenie ich zdolności kredytowej – chodzi o to, czy będzie je stać na opłacanie czynszu – mówi prezes B. Puczka.  

Prezes ZGL przyznaje, że liczba zgłoszeń, które wpłynęły, była dla urzędników dużym zaskoczeniem. – Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania - dużego, ale nie aż tak ogromnego – mówi pani prezes. Zaskoczeniem były też zgłoszenia od osób, które dziś mieszkają za granicą. Zadeklarowały, że chcą wrócić i zamieszkać w Białej Podlaskiej - niewielkim mieście na wschodzie Polski, tuż przy przejściu granicznym z Białorusią (niedaleko Białej Podlaskiej jest Terespol). Czynsz z kredytem w lokalach Mieszkania Plus  ma wynosić około tysiąca złotych, a mieszkanie po 20 latach będzie mogło stać się własnością danej rodziny.

W Jarocinie wybrano już natomiast pierwszych najemców Mieszkania Plus. To ok. 250 osób - głównie rodziny z dziećmi do 15 lat.  By mieć szanse na klucze, trzeba było spełnić także minimum dochodowe (3000 zł na rodzinę w przypadku mieszkania o powierzchni 55 metrów kwadratowych oraz 2000 zł dla przy lokalu wielkości 35 metrów kwadratowych). Co ważne, w przypadku Jarocina zakwalifikowały się również osoby spoza tej gminy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM