Superbakteria jest w Polsce. Mamy opinię sanepidu o skali niebezpieczeństwa

Bakteria odporna na antybiotyki pojawiła się na Pomorzu. Reporter TOK FM usłyszał w sanepidzie zapewnienie, że wszystkie przypadki jej wystąpienia są pod kontrolą i nic nam nie grozi.

Bakterię Klebsiella pneumoniae szczepu OXA-48 wykryto u ośmiu osób w kilku szpitalach i hospicjum. Ten konkretny szczep odporny jest na wszystkie antybiotyki, również te tzw. "ostatniej szansy". Jednak aktualne przypadki wystąpienia tej bakterii są całkowicie pod kontrolą, ponieważ szpitale zareagowały bardzo szybko.

Szef pomorskiego sanepidu Tomasz Augustyniak mówi reporterowi TOK FM, że sytuacja jest intensywnie monitorowana. Przy wojewodzie pomorskim powstał specjalny zespół, który chce wypracować system przekazywania informacji po to, żeby zarządzający szpitalami mogli w sposób skuteczny operować procedurami, które przygotowane są na okoliczność pojawienia się takiej bakterii w szpitalu.

Tzw. superbakterie, to problem ogólnoświatowy

A zatem, jak widać na przykładzie Pomorza, notowany jest on także w Polsce, w przyszłości może on być ogromnym zagrożeniem dla ludzi.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bakterią, która odporna jest na antybiotyki ostatniej szansy może się okazać, że każda, nawet drobna choroba jest dla nas śmiertelnie niebezpieczna

- mówi Tomasz Augustyniak.

Przyczyną powstania superbakterii, których medycyna nie jest w stanie pokonać, jest nadużywanie antybiotyków. Poza Pomorzem Klebsiella pneumoniae szczepu OXA-48 pojawiła się także na Mazowszu i Podlasiu.

TOK FM PREMIUM