"Opozycja została zaorana. I to głosowaniem dot. praw kobiet" - mocne słowa w Poranku TOK FM

Część obywateli i obywatelek wczoraj przecierała oczy ze zdumienia, kiedy patrzyli na pustą salę sejmową. Na mównicy Barbara Nowacka przekonywała, dlaczego konieczna jest liberalizacja przepisów dot. aborcji. Projekt "Ratujmy kobiety" odpadł w głosowaniu, w dużej mierze za sprawą głosów, a raczej ich braku, posłów i posłanek opozycji. Za projektem głosowali natomiast m.in. Jarosław Kaczyński i Krystyna Pawłowicz.

Pierwszą gościnią Poranku TOK FM była Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy, członkini Inicjatywy Polska i inicjatywy Ratujmy Kobiety. Zapytana o wczorajszą debatę nie kryła poirytowania.

- Miałam okazję widzieć ten niedobór posłanek i byłam zażenowana. Gdyby chodziło o poszczególne interesy lokalne posłów i posłanek oraz okręgi wyborcze, pieniądze dla ich regionów, to myślę, że byłoby ich tam więcej. Po tym wspaniałym roku wielkiej walki, ruchów, olbrzymiej pracy kobiet, okazuje się, że dalej nie interesujemy polityków. Nie jako polityczki, dziennikarki czy aktywistki. Nie interesujemy ich jako ludzie. To głosowanie wczoraj też było wyrazem lekceważenia.

Dorota Warakomska zauważyła, że paradoksalnie wielu posłów PiS zagłosowało za projektem Ratujmy Kobiety.

 - A Nowoczesna i PO nie mogły się zmobilizować. Zabrakło 9 głosów posłów i posłanek – którzy zagłosowali przeciw albo nieobecni - podsumowała Piechna-Więckiewicz.

  - I o czym to świadczy? To ignorancja, głupota? - dopytywała prowadząca.

 - To także niedopilnowanie własnych posłów, w PO podobno była dyscyplina w tej sprawie, a jednak nie zadziałała. Niewzięcie udziału w głosowaniu, też jest głosowaniem, tylko że nogami. To hipokryzja i zwykłe oszustwo.

Co dalej?

- Czy dziś można powiedzieć, że cały wysiłek osób zaangażowanych w zbieranie podpisów poszedł na marne? - pytała Dorota Warakomska.

Piechna-Więckiewicz uważa, że nie. Że ta praca pozwoliła się ludziom zjednoczyć.

 - Ale czytałam wczoraj tych rozczarowanych ludzi, którzy z niedowierzaniem patrzyli na to, że Kaczyński był w stanie poprzeć nasz projekt, a opozycja nie, to naprawdę skłania do zastanowienia się, co jest nie tak z tą opozycją.

Prowadząca przywołała wczorajszy wpis Agnieszki Holland, która na portalu społecznościowym pytała, czy opozycja nie może się jakoś ogarnąć.

- Ja myślę, że dużo ludzi tak wczoraj myślało.Opozycja zawiodła i czuć silną potrzebę lewicy w Sejmie. Wiele osób pisało wczoraj, ze naiwnie uwierzyli, że obecne opozycja jest w stanie reprezentować ich interesy.

Piechna-Więckiewicz wyraźnie zaznaczyła, że jej zdaniem niezbędne jest powstanie nowej progresywnej partii, która wyraźnie opowie się m.in. po stronie kobiet. Podkreśliła, że zupełnie nie rozumie zachowania posłów PO. Większość Polaków (ok. 44 proc.) jest za liberalizacją przepisów dot. przerywania niechcianej ciąży. Mogli podejść do sprawy pragmatycznie.

- To jest zaoranie. Wczoraj opozycja została zaorana i to głosowaniem dotyczącym praw kobiet. To naprawdę symptomatyczne i opozycja powinna się ogarnąć. Nieprzypilnowanie tego głosowania zaczyna ten rok w fatalnym stylu -gorzko skwitowała radna.

Poniżej lista posłanek i posłów opozycji, którzy nie poparli inicjatywy Ratujmy Kobiety:

Platforma Obywatelska

Za odrzuceniem:

Biernacki Marek
Fabisiak Joanna
Tomczak Jacek

Nie głosowali:

Arndt Piotr (był na poprzednim głosowaniu)
Augustynowska Joanna
Bańkowski Paweł (był na poprzednim głosowaniu)
Chybicka Alicja (był na poprzednim głosowaniu)
Gadowski Krzysztof (był na poprzednim głosowaniu)
Gajewska Kinga
Gelert Elżbieta (była na poprzednim głosowaniu)
Głogowski Tomasz (był na poprzednim głosowaniu)
Karpiński Włodzimierz
Korzeniowski Leszek
Kosecki Roman (był na poprzednim głosowaniu)
Król Wojciech (był na poprzednim głosowaniu)
Lamczyk Stanisław (był na poprzednim głosowaniu)
Mężydło Antoni (był na poprzednim głosowaniu)
Mroczek Czesław (był na poprzednim głosowaniu)
Myrcha Arkadiusz
Nykiel Włodzimierz (był na poprzednim głosowaniu)
Piechota Stanisław (był na poprzednim głosowaniu)
Piotrowska Teresa
Plocke Kazimierz (był na poprzednim głosowaniu)
Raniewicz Grzegorz (był na poprzednim głosowaniu)
Raś Ireneusz (był na poprzednim głosowaniu)
Rozpondek Halina (była na poprzednim głosowaniu)
Rutkowska Dorota
Sonik Bogusław (był na poprzednim głosowaniu)
Szydłowska Bożena
Wilk Wojciech
Zembala Marian
Ziemniak Wojciech (był na poprzednim głosowaniu)

Nowoczesna

Wstrzymał się:

Pudłowski Paweł

Nie głosowali:

Cyrański Adam (był na poprzednim głosowaniu)
Dolniak Barbara
Kobyliński Paweł (był na poprzednim głosowaniu)
Meysztowicz Jerzy (był na poprzednim głosowaniu)
Pampuch Mirosław (był na poprzednim głosowaniu)
Ruciński Marek (był na poprzednim głosowaniu)
Sowa Marek (był na poprzednim głosowaniu)
Stępień Elżbieta (była na poprzednim głosowaniu)
Truskolaski Krzysztof (był na poprzednim głosowaniu)
Wróblewska Kornelia (była na poprzednim głosowaniu)

Ze strony PiS za dalszymi pracami nad projektem Ratujmy Kobiety głosowało 58 osób. Pełna lista dostępna jest tu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (143)
Część opozycji zagłosowała przeciwko projektowi Ratujmy Kobiety poszerzającemu prawo kobiet do przerwania niechcianej ciąży
Zaloguj się
 • dss50

  Oceniono 37 razy 27

  Jeśli ktoś jeszcze wiał wątpliwości, to teraz już chyba wszystko jasne: Nie ma żadnej opozycji! Są dobrze opłacani z naszej kieszeni konformiści, tchórze, lenie, matoły, którzy głosują często nawet nie wiedząc za czy przeciw czemuś, itp. Żenujące!!!

 • 55pagus

  Oceniono 25 razy 19

  Żyję w Polsce opisanej przed stuleciem bez mała: „Dzisiaj katolicyzm oficyalny jest takim martwym ciężarem, leżącym na życiu (...) w życiu naszem martwy ciężar katolicyzmu zagłusza całe obszary psychiczne i społeczne. (...) Katolicyzm jest w naszem życiu czynnikiem izolacji kulturalnej, dziejowej, społecznej” (Stanisław Brzozowski, Legenda Młodej Polski, wydanie drugie, Lwów 1910, s. 90, 91).

 • 55pagus

  Oceniono 19 razy 13

  Polskie Matki!

  DALEJ WYCHOWUJCIE SWOJE DZIECI W TZW. KRZEŚCIJAŃSKIEJ TRADYCJI

  A KLERYKALNY FEUDALIZM I CIEMNOTA BĘDĄ

  KU CHWALE KOLEJNYCH POKOLEŃ RZĄDZIŁY JESZCZE PRZEZ WIEKI

 • 99venus

  Oceniono 20 razy 12

  A co tu komentować?
  PO kolejny raz pokazała czym jest naprawdę.Schetyna udowodnił,że nie nadaje się na szefa.
  Koniec PO zbliża się-i powiem,że mnie to cieszy.Banda leni i hipokrytów.

 • Jerzy Januszewski

  Oceniono 17 razy 11

  Każdy z was, z imienia i nazwiska, tchórzy, hipokrytów i oportunistów nie dostanie naszego głosu. Dopilnujemy tego - dranie bez krzty odwagi i serca dla kobiety. Już możecie się przeflancowywać na listy pis lub zbierać manatki z polityki.

 • jagi.pk

  Oceniono 15 razy 11

  Szkoda słów!!!! Ludzie wychodzą na ulice, protestują, angażują się w mediach, a opozycja ma to wszystko w du....
  Kochana 'Nowoczesna' - nie przesyłaj mi więcej maili z prośbą o wsparcie finansowe. To już koniec mojej cierpliwości na działania tzw. opozycji.
  Tylko takie ruchy jak Obywatele RP, KOD, Akcja demokracja, Ratujmy Kobiety, Dziewuchy Dziewuchom coś jeszcze próbują robić w walce z demokraturą hołoty.

 • werner53

  Oceniono 23 razy 11

  Przypomne tylko ze to wlasnie dzieki tzw liberalom, za ktorych uwaza sie opozycja wlasnie 25 lat temu za rzadow Hanny Suchockiej z UD, w styczniu 1993r. wprowadzono zakaz aborcji w Polsce, a w 1997r. Trybunal Konstytucyjny, za czasow prezesa Andrzeja Zolla, w pelnym skladzie uznal za niekonstytucyjna poprawke z 1996r. dopuszczajaca przyczyny spoleczne. Bez parytetu nic sie nie zmieni, bo tylko parytet gwarantuje reprezentacje kobiet w takiej czesci, jaka naturalnie wystepuje w populacji. Pelna reprezentacja kobiet zarowno w polityce, admistracjii i gospodarce jest uwarunkowaniem przestrzegania praw kobiet, tworzenia przyjaznych kobietom systemow spolecznych i prawnych. Na Zachodzie zmiany w spoleczenstwie i prawie zaczely sie od wprowadzenia parytetu, uznania pracy domowej i wychowawczej za prace, a nawet wliczania okresow opiekunczych jako okresow skladkowych. Kobiety wykonuja najwazniejsze dla spoleczenstwa prace wychowawcze i opiekuncze, wiec czas najwyzszy, aby spoleczenstwo ta prace wynagradzalo. Glosujcie tylko na partie gwarantujace parytet, gwarantujace prawa kobiet zarowno w sferze socjalnej jak i w sferze prokreacji.

 • Dodger Merciless

  Oceniono 16 razy 10

  Kiedy w Polsce będzie normalnie myśląca opozycja ,bo teraz to mamy cwaniaków co liczą na stałe 20% poparcie żeby mieć posadki w parlamencie.Ich program -krytykować PIS to za mało.A tak może do roboty i dajcie jakiś program a nie tylko bankietować i szpanować zegarkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX