Wojtkowski: Przedsiębiorcy boją się inwestować, bo państwo wyszarpuje od nich podatki

O sytuacji polskich przedsiębiorców w audycji "EKG. Ekonomia, Kapitał, Gospodarka" rozmawiali prof. Elżbieta Mączyńska i Ryszard Wojtkowski, przedsiębiorca oraz założyciel i prezes funduszu Resource Partners.

Czy potrzebujemy Ministerstwa Przedsiębiorczości? - pytał prowadzący audycję Maciej Głogowski.

- Możemy zadać retoryczne pytanie: Czy przedsiębiorczość rozwija się w krajach, w których jest stabilny system prawny i wolność gospodarczą, czy w takich, w których jest Ministerstwo Przedsiębiorczości? - mówił Ryszard Wojtkowski.

Za pozorne działanie uznał też niedawną rekonstrukcję rządu. - Od tasowania kart w talii nie przybywa asów. Mówiąc obrazowo, przez dwa lata cięliśmy puszczę, a teraz zmieniamy drwali. To samo w systemie prawnym i polityce zagranicznej - komentował.

Zdaniem Ryszarda Wojtkowskiego obecna polityka rządu nie zachęca wcale przedsiębiorców do inwestowania.  - Jest Ministerstwo Przedsiębiorczości, które namawia ludzi do inwestowania i jest Ministerstwo Finansów, które robi wszystko, żeby panowało poczucie niepewności. Od maja wysyła ostrzeżenia, czego nie wolno robić w biznesie, a nie wolno robić niczego. Optymalizacją podatkową jest wszystko, nawet śmierć właściciela. W efekcie powstają olbrzymie nadwyżki ściągania podatków - krytykował.

Czytaj też: Płomienny apel polityka partii rządzącej: Przedsiębiorcy, bogaćcie się! Teraz nadszedł ten czas

Jak mówi, część z nich wynika z tego, że jest wzrost gospodarczy, część z tego, że zatrzymano karuzele vatowskie, ale część jest “wyszarpnięta” od przedsiębiorców.

 - Powstają nowe podatki, np. od złej sytuacji finansowej firmy. Ludzie boją się zgłaszać zwrot VATu, boją się zgłaszać jakiekolwiek koszty od opodatkowania, bo w firmach brakuje pieniędzy. Tymczasem wielu ekonomistów cieszy się, że państwo ma dużą skuteczność w ściąganiu podatków - kontynuował.

Nie wierzyć Thomasowi Piketty'emu?

Przedsiębiorca wyrażał się też krytycznie o państwowych inwestycjach.

- Wiara w skuteczność inwestowania przez państwo jest chora. Ona może wynikać z dawnej wiedzy z czasów socjalizmu, albo z lektury Thomasa Piketty'ego czy Rafała Wosia, ale to nie działa - przekonywał.

Nie zgodziła się z nim prof. Elżbieta Mączyńska. - Przedsiębiorcy nie są tacy strachliwi, jak pan mówi. Nagromadziła się duża nadwyżka płynności przedsiębiorców, ponad 250 miliardów złotych na kontach depozytowych - to musi znaleźć jakieś ujście. Po drugie, rosnące płace będą wymuszały inwestycje - oczywiście nie we wszystkich branżach. Po trzecie, przedsiębiorcy deklarują aktywność i chęć inwestowania - przekonywała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Prof. Elżbieta Mączyńska i Ryszard Wojtkowski rozmawiali o tym, dlaczego przedsiębiorcy nie inwestują
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 16 razy 10

  Moja wyobraźnia przedstawia to sobie tak. Gdyby w Polsce miał zainwestować obecnie ktoś w inwestycje, wiedziałby, że czyni to w kraju posądzanym o łamanie praworządności. Nawet chwili bym nie tracił na jego miejscu i kapitał umieścił gdziekolwiek indziej - Czechy, Słowacja....cokolwiek, byleby nie kraj w którym mogę stracić. Bo kto mi zagwarantuje, że min. Ziobro, nie ogłosi pewnego dnia, że jestem jako inwestor złodziejem, bo wykorzystuję siłę roboczą polskiego robotnika. Ba! on może teraz w majestacie prawa, zabrać mi firmę i wprowadzić na czas postępowania prokuratorskiego syndyka. Pisowcy mówią tak "jeśli jesteś niewinny, nie masz się czego obawiać. Tylko złodzieje powinni się bać" No ale Polska to kraj, w którym złodziei wskazuje prezes! i jeśli on wskaże to tak musi być! Szczerze? gwarantuję, że niejeden inwestor grubo się zastanowi, zanim w Wolsce wyda choć jedną złotówkę. A co mają robić rodzimi inwestorzy?

 • zadrykoza

  Oceniono 10 razy 6

  Akurat Wojtkowski ma tutaj sporo racji. W listopadzie miała miejsce potężna nowelizacja PIT i CIT, m.in. dotycząca opodatkowania wkładów do spółek. Nowelizacja idiotyczna, bo idąca wbrew niekwestionowanej zasadzie w gospodarce rynkowej że wkłady pieniężne do spółek kapitałowych są nieopodatkowane. Błąd legislacyjny jest więc naprawiany ....w styczniu 2018 :) Tak jakby w firmach nie było planowania podatkowego czy budżetowania. Mógłbym wiele pisac o VAT, zmiany idą w takim kierunku, że nawet jeśli jesteś porządnym i uczciwym przedsiębiorcą to możesz ponieść odpowiedzialność za oszustwa kontrahenta mimo dochowania należytej staranności. Czyli słabość aparatu fiskalnego równoważy się nadmiernym obciążeniem przedsiębiorców.

 • taroudant

  Oceniono 14 razy 6

  Polska jest w rękach populistów o mentalności W.Gomułki : to przedsiębiorca czy obywatel musi udowodnić, że jest niewinny. Władza z góry zakłada, że winny, a przynajmniej podejrzany. Sądy mają być w 100% kontrolowane przez dzisiejszy odpowiednik Dzierżyńskiego. Tak, to są wymarzone warunki do inwestowania.

 • j_stalin

  Oceniono 10 razy 4

  "Nie zgodziła się z nim prof. Elżbieta Mączyńska." ta pani profesor chyba studiowała tzw ekonomię polityczną za czasów PRLu. Nie śmiejcie sie, był taki kierunek....

 • oloros11

  Oceniono 5 razy 3

  to dlugo nie potrwa - nie bedzie juz od kogo tych podatkow brac
  i wtedy wdzieczny suweren przyjdzie i podzikuje wladcom niosac ze soba plyty chodnikowe
  wiermosc i ;ojalnosc ubpogich zawsze byla gwarantowana wrogoscia do bogatych - to juz przecwiczono w Atenach 3000 lat tenu - w ogole po to Kleistenes wymyslil demokracje a nieocenione uslugiii oddala religia katolicka
  ale nie wiedziec dlaczego czasem to nie zadala i dzieja zie rzeczy straszne - pozniej wszyscy mwia - jak moglismy do tego dopuscic

 • masofrev

  Oceniono 2 razy 2

  Przedsiębiorcy - boicie się PiS-u? Zagłosujcie na Razem, to zobaczycie, jak będziecie mieli fajnie!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  I dobrze ma byc na zachodzie podatki nie do unikniecia czasy postpeerelowskiego walowania wszyskiego i wszystkich tej jalowej ekonomii oby juz nie wrocily. Jesli sie tego nie wypleni to bedziemy musieli w nieskonczonosc placic podatki korupcyjne jak w sluzbie zdrowia i w kolko podwyzszac stawki podatkowe. Zapewniam iz z czasem przedsiebiorcy nabiora nawykow jak na zachodzie iz wszystko idzie legal papier papier i zero neoliberalnego dziadostwa.

 • edek40

  Oceniono 3 razy 1

  Skarbówka zrobiła kontrolę u dostawcy części samochodowych. Po kolei zaczęli zgłaszać się do warsztatów, kupujących u nich części i pytać czemu kupili tak dużo części, których potem nikomu nie zamontowali i gdzie są te części lub protokoły strat. I zaczęli zamykać te warsztaty.

  Powiecie dobrze, bo nie wystawiają paragonów/faktur. Ja powiem dobrze, ale dodam, że trzeba z głową. Nie jest sztuką zamknąć całą (no nieomal) branżę, bo wiadomo, że zasadnicza większość nie wystawia paragonów. Tylko co dalej? Taki zczołgany mały przedsiębiorca traci cały majątek, nie może wrócić do legalnego obiegu, bo zbankrutować nie może, więc będą go ścigać po kres jego dni. A my będziemy mieli coraz mniej warsztatów do dyspozycji. Albo.....

  Albo warsztaty, te które ostały się z rzezi nauczą się jednego: nie brać żadnych faktur od dostawców.... Czy o to chodzi? Czy o to chodzi, aby cywilizować świat podatków w Polsce, zachęcając/zmuszając do jeszcze większych kantów?

 • maruda.marudna

  Oceniono 14 razy -4

  Pan Wojtkowski chciałby zapewne wrócić do czasu kiedy VAT był wyłudzany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX