Scheuring-Wielgus o tym, czy Nowoczesna się "rypnie" i czemu nie wybiera się na demonstrację

Joanna Scheuring-Wielgus jest wśród trojga posłów, którzy zawiesili swoje członkostwo w Nowoczesnej po tym, jak dziesięciu posłów klubu nie zagłosowało w środę w sprawie projektu ustawy liberalizującej prawo do aborcji. O swojej decyzji mówiła w Poranku Tok FM.

- Jeszcze niedawno przedstawiłbym panią jako posłankę Nowoczesnej. Ale teraz mam wątpliwość - zaczął Jacek Żakowski.

- Może być “samodzielnie zawieszona”. Nie miałam wyboru. W polityce trzeba być fair w stosunku do wyborców. Jak spojrzeć w twarz kobietom z małych miejscowości, które zbierały podpisy pod projektem "Ratujmy kobiety"?. Wykazały się heroiczną postawą. W mieście łatwo być anonimowym. Jak spojrzeć w oczy kobietom, z którymi byłam na Czarnym Proteście? - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus.

Na razie posłanka postanowiła nie odchodzić z partii. Decyzję czy pozostanie w Nowoczesnej podejmie za miesiąc - tyle ma potrwać jej zawieszenie. Podkreślała też, że Nowoczesna jest jej bliska.

- Skąd się wzięli ci, którzy nie mają odwagi skierowania takiego projektu do komisji? - pytał prowadzący.

- Nie wiem dlaczego tak zrobili, to nie są źli ludzie. Nigdy nie oceniam osoby po jednym złym ruchu. Zawiesiliśmy się, żeby wylać kubeł zimnej wody na głowy tych posłów. Nowoczesna to jest moje dziecko, nie mogę się od niego odwracać, muszę o nie zawalczyć - tłumaczyła. Zapowiada, że członków partii czeka szereg rozmów. Albo wyjdzie z tego wzmocniona, albo “rypnie”.

Czytaj też: Działaczka Razem podpowiada PO i Nowoczesnej, jak zachować twarz po kompromitacji ws. Ratujmy Kobiety

Jacek Żakowski zauważył, że posłowie, którzy zdecydowali się zawiesić członkostwo w Nowoczesnej byli wyraźnie poruszeni, natomiast przewodnicząca Lubnauer spokojna “jakby robiła kakałko dla dzieci".

- Nasze emocje wychodzą z serca. Dla mnie na koniec dnia nie jest najważniejsze czy jestem posłanką, czy nie. Liczy się człowiek. Czas polityków, którzy kłamali, się skończył. Trzeba słuchać ludzi, ci którzy tego nie rozumieją, polegną.  Psim obowiązkiem polityka jest słuchanie ludzi. Najbardziej cieszy mnie praca, której nie widać, praca organiczna. Nie jeżdżę limuzynami, jeżdżę na rowerze, rozmawiam z ludźmi, w pociągach. Życie nie toczy się na wiejskiej - przekonywała.

- A czy to nie trochę populizm, te tramwaje, rowery, spacery? - pytał Żakowski.

- A czego oczekują ludzie? Dobrej jakości życia. Nikt ich nie pytał przez ostatnie 20 lat, jak ma wyglądać skwer, przy którym mieszkają, ulica, miasto. Jeżeli nie będziemy rozmawiali z ludźmi, będziemy mieli tutaj Rosję, Białoruś - tłumaczyła.

- Ale trzeba ludziom też trochę powiedzieć. Dziś Kazik Staszewski chwali się w "Dzienniku Gazecie Prawnej", że nie czyta gazet, nie ogląda telewizji i doskonale rozumie sytuację. Wydaje mi się, że to jest błąd dużej części Polaków - argumentował prowadzący.

Czytaj więcej: Żakowski do Kazika: "Takie ćwierćinteligentne paplanie może mieć straszne konsekwencje"

- Następuje zmiana pokoleniowa. Coraz więcej ludzi ma świadomość, że tylko razem można coś osiągnąć. Społeczeństwo obywatelskie dopiero się tworzy - odpowiedziała posłanka.

Joanna Scheuring-Wielgus  zapowiedziała, że w sobotę nie będzie jej na Czarnym Proteście. W tym czasie będzie uczestniczyła w premierze “Kordiana” w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jak mówi, jej reżyserem jest młody człowiek i chce usłyszeć, co ma do powiedzenia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (98)
Scheuring-Wielgus o tym, czy Nowoczesna się "rypnie" i czemu nie wybiera się na demonstrację
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 23 razy 11

  Nowoczesna to partia tzw. klasy średniej, czyli partia ludzi których stać na zabieg w niemieckiej klinice.
  Nie wiem skąd zdziwienie u posłanki, że część jej kolegów i koleżanek nie widzi problemu.
  Przecież cała ta dość prostacka opowieść o ciężko pracujących zaradnych ludziach i licznej rzeszy leniwych nieudaczników - roszczeniowców jest jaskrawym przykładem na zaburzenia w postrzeganiu rzeczywistości.
  Nowoczesna nie jest nowoczesna.
  To partia która celuje w część elektoratu PO, część gospodarczo neoliberalną i jak się okazuje również w część światopoglądowo konserwatywną.
  Nowoczesna działa podobnie jak PO, które niby nie ma nic przeciw ale poprzez zaniechanie, wstrzymanie się od głosu, absencję w trakcie głosowania etc. doprowadzi do odrzucenia niechcianych projektów.

 • wiro82

  Oceniono 16 razy 10

  jeżeli zdecydowanie nie określą swej tożsamości , miejsca na scenie politycznej i stosunku do KK przepadną z kretesem . Nikt nie będzie głosował na kolejną partię prawicowo-katolicką.
  Lewica zdecydowanie zwycięży wśród kobiet. Mamy dość średniowiecza i gnębienia kobiet !!!

 • kabza1605

  Oceniono 16 razy 10

  W jednym się z Panią nie zgadzam. Czas polityków, którzy kłamią się nie skończył. To jest teraz dla nich najlepszy czas niestety. I nie wiadomo kiedy i czy się skończy.

 • matts06

  Oceniono 22 razy 8

  Nowoczesna już się rypnęła. Jeszcze dzisiaj informacja, że 3posłów wcześniej zapowiedziało, że zagłosuje za odrzuceniem projektu Ratujmy Kobiety. W ramach "kompromisu" Lubnauer i Gasiuk ustalili z nimi, że ci wyciągnąć karty, bo lepiej wizerunkowo będzie, że ci posłowie nie głosowali niż gdyby głosowali przeciw. Tak więc jak widać zarówno Lubnauer jak i Gasiuk wiedziały co się szykuje, co lepsze to one same namówiły posłów do wyciągnięcia kart, oczywiście nie spodziewały się, że zrobi to 40% partii. Jak dla mnie to już nie jest "rypnięcie", to jest nokaut i Nowoczesna już z tego nie wstanie. THE END. Pani Wielgus lepiej niech ucieka z tego okrętu, bo on zaraz będzie na dnie.

 • Piotr Fabiszewski

  Oceniono 13 razy 7

  Scheuring-Wielgus o tym, czy Nowoczesna się "rypnie" i czemu nie wybiera nie wybiera się na demonstrację
  To jest po polsku napisane???

 • sqlap72

  Oceniono 10 razy 6

  Nie obchodzi mnie los Nowoczesnej ani PO, ale przeraża mnie coś innego. Na naszych oczach realizuje się czarny scenariusz w postaci POPiS-bis. Ekskrementy tych dwóch partii, podobno liberalnych, niebawem będą w jakiejś formie podporządkowane (podobnie jak ci od Kukiza) Kaczyńskiemu i wspólnie już zmienią Konstytucję na wyznaniową. Zgodnie z nią, obecny Trybunał Konstytucyjny, całkowicie zależny od PiS-u, usankcjonuje każdą ustawę wymyśloną przez POPiS-bis, łącznie z ustawami typu norymberskego. I to będzie koniec Polski w Unii Europejskiej, zwanej przez posłów PiS już teraz "Eurokołchozem".

 • state77

  Oceniono 34 razy 6

  Pani poseł Scheuring-Wielgus jedna z niewielu w parlamencie kobieta z jajami większymi od niektórych tchórzliwych niby facetów!

 • tadjan

  Oceniono 7 razy 5

  pamiętajcie pisiory, że finał marszu kaczora będzie taki, że ten będzie musiał schować się w bunkrze przed suwerenem, jak jego starszy kolega z III Rzeszy. I to nie jest zbyt daleka przyszłość.....

 • ksks3

  Oceniono 9 razy 5

  Mam jedno pytanie do Petru i i byłego zarządu Nowoczesnej . Skąd braliście kandydatów na posłów ? z ulicy z losowania z knajpy nad ranem ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX