Politolog nie pozostawia złudzeń. Tłumaczy, dlaczego opozycja jest od dawna zupełnie bezradna

Po środowym głosowaniu nad projektem obywatelskim "Ratujmy kobiety" na opozycję posypały się gromy. Wielu posłów PO i Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu, skazując projekt na odrzucenie. PO nakłada na swoich członków kary, Nowoczesnej grozi rozpad - co dalej z opozycją?

Gość audycji Karoliny Głowackiej, prof. Tomasz Słomka z Instytutu Nauk Politycznych UW przypomina, że kryzys opozycji trwa od dawna.

- To co, obserwujemy od 2 lat, to absolutny brak koncepcji programowej, organizacyjnej i wizerunkowej. Nie ma pomysłu, jak zagospodarować wyborców liberalno lewicowych, którzy aż się proszą się o to zagospodarowanie - mówił.

Zauważył też, że sytuacja ze środy to bardzo niedobry sygnał dla społeczeństwa, który pokazuje, że jego propozycje są lekceważone. Jak mówi, rząd może teraz powiedzieć:  “Zobaczcie, Platforma odrzucała wasze propozycje rządząc, odrzuca je i teraz”.

Przypomnijmy, że za przekazaniem projektu “Ratujmy Kobiety” do dalszych prac głosowali m.in. Jarosław Kaczyński i Krystyna Pawłowicz. Zgodnie z deklarowaną zasadą, że projekty obywatelskie nie będą odrzucane w pierwszym czytaniu. - Pokazali, że teraz jest nowa praktyka, że teraz nie odrzuca się projektów obywatelskich. Oczywiście zostanie on odrzucony później, ale właściwy sygnał został wysłany - tłumaczył Słomka.

Politolog odniósł się też do słów Katarzyny Lubnauer, która tłumaczyła, że posłowie Nowoczesnej nie mają jeszcze dużego doświadczenia w Sejmie i nie wiedzą, że głosowanie za przekazaniem projektu do komisji nie oznacza jego ostatecznego poparcia.

Czytaj też: Kto zyska na blamażu sejmowej opozycji? "W zasadzie tylko jedna partia próbuje, inni się czają"

- Po dwóch latach w Sejmie opozycja  powinna doskonale opanować wszelkie możliwości i wszelkie scenariusze. Klub Palikota nie miał doświadczenia parlamentarnego, ale potrafili się świetnie mobilizować i szybko się uczyli - przypomniał.

Politolog wyraził obawę, że w Polsce zaistnieje “wariant węgierski”, ze zmarginalizowaną opozycją, która nie potrafi odpowiedzieć obozowi rządzącemu. - A PiS ma odpowiedź na wszystko i potrafi być i lewicą i prawicą. To bardzo prawdopodobny scenariusz, że obóz rządzący zmonopolizuje na długi czas przestrzeń publiczną - ocenił Słomka.

Jako dwa największe problemy opozycji, prof. Tomasz Słomka wskazał brak charyzmatycznego przywództwa i brak konkurencyjnego programu politycznego.

- Schetyna nie sprawdza się całkowicie jako lider. PO wygrywała, kiedy miała dualne przywództwo - Tusk jako frontman i Schetyna trzymający w ryzach partię. Programy polityczne opozycji są wtórne wobec propozycji rządu, są echem, nie ma alternatywy. Nie ma nowej obietnicy. Opozycja jest bezradna - mówił.

Prowadząca Sobotni Poranek w Tok FM Karolina Głowacka pytała też o przyszłość Nowoczesnej. Zdaniem politologa, może być to kolejny przykład partii, która jak supernowa - szybko rozbłyska i szybko gaśnie. Dodał, że podobnie może być z Kukiz 15.

Naukowiec nie widzi też w jasnych barwach przyszłości opozycji pozaparlamentarnej.

Nie rośnie popularność Razem i SLD, czyli lewicy światopoglądowej. Wydaje się, że wyborcy ich nie potrzebują. A PiS i tak jest już lewicą społeczno - gospodarczą. Z kolei ruchy obywatelskie nie dążą do utworzenia partii. Ich potencjał nie jest wykorzystywany albo znikł - podsumował.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (182)
Politolog nie pozostawia złudzeń. Tłumaczy, dlaczego opozycja jest od dawna zupełnie bezradna
Zaloguj się
 • kawabis

  Oceniono 40 razy 20

  Gazeto po co wam profesorowie do oceny sytuacji, Pan Józek co zbiera puszki na moim osiedlu mówił to samo już rok temu.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 32 razy 18

  Opozycja też jest dogadana z klerem. Kler to prawdziwa władza w Polsce, układ zawarto na stałe w 89 roku i nikt nie odważy się im podskoczyć (patrz: SLD, PO, Nowoczesna). Reszta opozycji - antyklerykalna - to plankton, nie liczy się. Kler zawsze ją spacyfikuje.

 • niskolatajacyninja

  Oceniono 18 razy 10

  To są wszystko banały. W dodatku nie ma cienia refleksji nad tym, jak to się w ogóle stało, że PiS, partia niewybieralna, wygrało wybory.

  W Polsce partie nie wygrywają wyborów, tylko je przegrywają. Polska polityka jest polityką negacji. Od wczesnych lat 90-tych! Dokładnie w ten sam sposób prędzej czy później PiS władzę utraci. Nie Platforma czy ktokolwiek inny wygra wybory, tylko PiS je przegra. Zużyje się, zacznie wkurzać mainstreamowy elektorat: rolników, górników, emerytów. To nie Węgry czy Rosja, że można bez przerwy sprzedawać opowieść o tym, jak to już za chwilę będzie dobrze. Polski wyborca jest wyborcą w k u r w i o n y m. Permanentnie. Można oczywiście bez końca pokazywać palcem na opozycję, zdrajców, sprzedawczyków, lewaków, ale prawda jest taka, że opozycja jest za ścianą, a to "drużyna dobrej zmiany" siedzi z tym wyborcą w jednym pokoju. I to ona mu chrząka, kaszle, strzela palcami i puszcza bąki. Kwestia czasu...

 • student_zebrak

  Oceniono 17 razy 9

  na trupach PO i .N powinna powstac nowa partia programowo i z nazwy reprezentujaca interesy i aspiracje inteligencji. Tej prawdziwej. Kandydat powinien zapoznac sie z zalozeniami, z celami, ze swiatopogladem i podpisac cyrograf, ze te mu odpowiadaja, ze je popiera i bedzie staral sie je zrealizowac. Biernacki nie musi skladac podania.
  Tak, potrzebna jest partia z zalozenia nie wchodzaca w dupe czarnej sotni, partia odrzucajaca pomysl stworzenia swiata w 6 dni....
  Partia liberalna i libertynska :D
  Partia z pomyslem na Polske postpisdzielska, umiarkowanie kapitalistyczna w gospodarce, rozsadnie otwarta spolecznie, rozumnie opiekuncza spolecznie. Partia gloszaca hasla - jestes kowalem swego losu, odpowiadasz za swoje czyny, nie licz na darmoche, wez sie do roboty...
  Nie pytaj, co kraj zrobi dla ciebie....
  Chodzi o nadanie rozglosu, na przedstawienie odmiennego podejscia do zycia. Nawet jesli nie zdobedzie wladzy, to zasieje ziarno prawdziwej dobrej zmiany. Niech to bedzie partia elitarna, bez osobnikow pokroju Schetyna czy Kopacz, Lubnauer...

 • 55pagus

  Oceniono 17 razy 9

  Słaba demokracja jest skutkiem wieloletniej polityki kościoła katolickiego, który najlepiej czuje się w atmosferze AUTORYTARNEJ. To kościół systematycznie niszcząc poprzez RELIGIĘ NIENAWIŚCI doprowadził do sytuacji jaką widzimy.

  Polski kler wzory czerpie z Watykanu, z jedynego w Europie państwa FEUDALNEGO. Oplótł siecią swoich macek najważniejsze instytucje państwa poprzez delegowanie tam nie tylko członków kleru, ale i innych organizacji o wątpliwej reputacji, jak choćby OPUS DEI czy LEGION CHRYSTUSA.

  DEWIACJA i PERWERSJA mają się w Polsce bardzo dobrze.

  Dalej wychowujcie swoje dzieci w krześcijańskiej tradycji, a będzie tylko jeszcze lepiej...

 • padoq

  Oceniono 22 razy 8

  Czas sie urzadzac w tej czarnej dupie

 • jael53

  Oceniono 13 razy 7

  Oczywiście, nie widzi się najważniejszego problemu. Nie tylko tej opozycji (?), ale wszystkich ekip od 1991 r. Problemu, który nazywa się podporządkowanie wymaganiom "władzy duchownej", czyli faktycznie instytucji, stanowiącej rodzaj "metawładzy". każdorazowo rządzący, i opozycja na wyścigi starają się dopasować swoje działania do oczekiwań kleru katolickiego. Nawet gdy takie oczekiwania nie są formułowane wprost, to niemal wszyscy aktorzy w tym politycznym teatrzyku starają się te oczekiwania zgadywać.

 • ks.pedofil

  Oceniono 13 razy 7

  Kazda partia, ktora chcialaby rzeczywiscie dbac o losy Polakow, musi najpierw wprowadzic calkowita rozdzielnosc kosciola od panstwa lub wrecz zerwac konkordat. Tak jak we Francji. Interesy Watykanu nie sa tozsame z interesami Polski. Rozliczyc Rydzyka z ciegielek na stocznie. Jezeli takie przyrzeczenia zobacze w programie jakiejs partii moge pomyslec ze ta partia chce dzialac w interesie Polski. To jest osmiornica ktora oplata nasz kraj. I wcale nie chodzi mi o karanie katolikow albo jaka zemste, nie nic z tych rzeczy. Ja tylko chce by katolicy sami placili za swoje koscioly, za utrzymanie ksiezy itp. I niech sobie robia co chca. Czy jest taka partia w Polsce? No to juz macie odpowiedz. Czy bedzie? Chcialbym wierzyc ze tak.

 • konfuziussagt

  Oceniono 11 razy 7

  PS.: Chrzescijanscy demokraci z demokratycznej opozycji w tym PO,
  nadal nie wyszli z szoku i nadal daja soba
  Kosciolowi manipulowac, ale powoli rola Kosciola
  zaczyna docierac do swiadomosci opozycji i spoleczenstwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX