Lubnauer: Celem PiS-u jest ograniczenie praw kobiet przy pomocy TK

- Nie ma sensu rozważać tego, co się stało. Trzeba wyciągać wnioski na przyszłość - mówiła w TOK FM Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Tak komentowała brak poparcia posłów swojej partii dla projektu obywatelskiego Ratujmy Kobiety, dotyczącego edukacji seksualnej, antykoncepcji i przerywania niechcianej ciąży. W efekcie niewystarczającego poparcia ze strony opozycji, projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu.

- Jaki jest wniosek? - zapytał polityczkę prowadzący audycję Piotr Kraśko. - Będzie rzecznik dyscypliny klubowej, zastanawiamy się też nad tym, czy nie popierać wszystkich projektów obywatelskich. Być może to jest jakieś rozwiązanie, ale wtedy trzeba by było poprzeć projekt pani Kai Godek, który jest zasadniczo nie do poparcia - odpowiedziała Katarzyna Lubnauer odnosząc się do projektu ustawy, który zakazuje kobietom aborcji z powodów embriopatologicznych. - Będziemy rozmawiać na spotkaniu klubu na ten temat - dodała przewodnicząca.

"Kontrowersyjny projekt" Ratujmy Kobiety

Zdaniem Katarzyny Lubnauer projekt Ratujmy Kobiety był skrajny. - Ten projekt był kontrowersyjny, to nie ułatwiało decyzji posłom. Ani się nie pokona PiS, ani się nie obroni praw kobiet, jeżeli będzie się stawiać na ekstremizmy. Ustawa zawierała elementy, która ułatwiała PiS uderzanie w nią. Mam na myśli to, że 15-latka może bez wiedzy i zgody rodziców podjąć decyzję o aborcji - uzasadniała Lubnauer.

- Ale głosowanie było w sprawie skierowania do komisji - zauważył Kraśko. - Chyba nikt nie ma wątpliwości, że powiedzieliśmy dość jasno, że było błędem że nie zagłosowaliśmy [za projektem Ratujmy Kobiety - red.] - powiedziała Lubnauer zaznaczając, że wśród posłów zabrakło politycznego zrozumienia sojuszu opozycji sejmowej i środowisk kobiecych. Według przewodniczącej Nowoczesnej projekt powinien być skierowany do dalszych prac w komisji, zwłaszcza że zbierało pod nim podpisy wiele działaczek i działaczy partii.

Projekt Nowoczesnej

- W ramach wyciągania wniosków przygotowujemy projekt ustawy o świadomej prokreacji. Jest to projekt dużo bardziej umiarkowany, ale też liberalizujący dostęp do terminacji niechcianej ciąży do 12 tyg., ale też stawiający nacisk na kwestie związane z antykoncepcją, edukacją seksualną, oraz pomocą kobietom po poronieniach. Ten projekt ma szanse zyskać szerszą akceptacją społeczną - przekonywała przewodnicząca Nowoczesnej.

- Celem PiS-u jest ograniczenie praw kobiet przy pomocy Trybunału Konstytucyjnego i dostarczanie im argumentów pokazujących jak skrajne mogą być rozwiązania w drugą stronę, też nie jest dobrym rozwiązaniem - podsumowała Katarzyna Lubnauer.

"Zapisywałam się do partii Nowoczesna, a nie Średniowieczna". Troje posłów Nowoczesnej zawiesiło swoje członkostwo

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (46)
Katarzyna Lubnauer o projekcie Ratujmy Kobiety i projekcie ustawy Nowoczesnej o świadomej prokreacji
Zaloguj się
 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 16 razy 16

  Temat, proszę Pani, jest zamknięty. Straszenie PiSem w sytuacji, kiedy jak raczyła Pani o swoich (p)osłach powiedzieć - "Nie rozumieją, w jakiej sprawie głosują, więc nie głosują" - jest,proszę wybaczyć - śmieszne. Pani nie gwarantuje w żaden sposób, że Pani (p)osły następnym razem już BĘDĄ ROZUMIAŁY w jakiej sprawie głosują. I kto wie - może w sprawie własnego projektu też wyjmą karty głosowania?

  Projekt "Ratujmy Kobiety" faktycznie zawiera mnóstwo "bugów".
  Ale to nie zwalnia od głosowania.

 • kontra.punkt

  Oceniono 14 razy 10

  Cytując poetę, możnaby powiedzieć "Miałeś chamie złoty róg".
  Po wpadce z głosowaniem, a raczej - z brakiem udziału w głosowaniu - Nowośmiesznej trudno będzie załagodzić wizerunkową wpadkę. Może w efekcie dojdzie do takiej konsolidacji społeczeństwa polskiego, jaka miała miejsce w Islandii 10 lat temu; gdy obywatele pogonili parlamentarzystów, rząd i prezydenta (do dzisiaj odsiaduje karę) za to, że bezkrytycznie zadłużali kraj. A jaki jest efekt rewolucji islandzkiej można zobaczyć w zestawieniach Eurostatu, gdzie jest prezentowana siła nabywcza pensji w krajach europejskich.

 • Dodger Merciless

  Oceniono 14 razy 10

  Nie dla Partii które nic nie robią.Darmozjadów w Polsce jest już za dużo.My chcemy płacić nasze podatki dla pracujących posłów a nie dla turystów parlamentu.

 • malepifko

  Oceniono 17 razy 9

  Panowie i panie z Nowoczesnej, a jakie są wasze cele prócz straszenia PiSem? Kolejna partyjka, która pragnie jedynie politycznego koryta?

 • azalia02

  Oceniono 11 razy 7

  Pani Lubnauer powinna się spalić ze wstydu, że nie potrafiła zapanować nawet nad garstką swoich posłów. Teraz niech się nie wypowiada i czym prędzej zniknie z polityki. Nowoczesna dokonała samozaorania i żałosne próby odbudowywania "autorytetu", który najpierw należało zdobyć, tylko ją pogrążają. Tu nie ma żądnych tłumaczeń.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 8 razy 6

  Odnoszę wrażenie, że pani L. chce poprowadzić partię wg starej, jak świat taktyki: Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Tylko, że w ten sposób się impasu związanego z natłokiem błędów taktycznych #N nie rozwiązuje. Musicie się "nowocześni" (a raczej chaotyczni) na nowo zdefiniować, bo gołym okiem widać, że jesteście podzieleni na dwie frakcje. Jedna jest konserwatywna, a druga ? No właśnie, o co wam teraz chodzi ? Chcecie przetrwać jak najdłużej ? Rozumiem to, ale czy wyborcy (ja) chcą kolejnej kanapowej partyjki, która walczy już tylko o przeżycie kosztem kompromisów i powoli stępia ostrze programowe, żeby nie zrazić wyborców. Partia reprezentująca wszystkich nie reprezentuje nikogo, a tak się pani L. nabijała z Janusza P., że dokonał tylu wolt iż się jego wyborcy pogubili. Spójrzcie "nowocześni" teraz na siebie bardziej krytycznym okiem.

 • tusk-nera

  Oceniono 13 razy 5

  Myślałem że Rysio z Planu to szczyt głupoty i indolencji. Myliłem się. Lejbnauer przyjęła sobie chyba za punkt honoru żeby przebić, symatycznego skądinąd Rysia, postokroć.
  Jedyna korzyść jest taka, że za Palikota mieliśmy ruski zwierzyniec - teraz jest cyrk z kabaretem. Bravo.

 • masofrev

  Oceniono 6 razy 4

  Słuchając Lubnauer Rysio zaciera rączki i wyszczerza ząbki ;-)

 • popieramkukiza

  Oceniono 10 razy 4

  Partyjka się rozpada, a przewodnicząca tylko kwaśno się uśmiecha i opowiada coraz to nowsze brednie. Skończy się tak że po wyprowadzeniu sztandaru będą spłacać latami długi za ten nieudany skok na władzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX