Lempart: "Ktoś się naraził kobietom i poniósł konsekwencje". W środę kolejny protest

Protest Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedziany jest na środę (17.01). "Widzimy, o co toczy się gra - o całkowity zakaz aborcji w Polsce. Zapowiadamy PiS-owi, że będziemy na to gotowe i gotowi" - pisze OSK na Facebooku.

Posłowie skierowali za to do dalszych prac propozycję komitetu Zatrzymaj Aborcję. Zakłada ona delegalizację zabiegu przerwania ciąży z przesłanki embriopatologicznej. Protest 17 stycznia ma pokazać sprzeciw środowisk kobiecych wobec ograniczania prawa kobiet do przerwania niechcianej ciąży, co popiera PiS. Organizatorki rozpowszechniają informację o pikietach w wielu różnych miejscowościach m.in. za pośrednictwem Facebooka.

Wpływ kobiet

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet mówiła na antenie TOK FM, że pozycja środowisk feministycznych od 2016 roku się zmieniła. -  Powoli zaczyna się przebijać do naszej świadomości, że dzieje się coś bez precedensu. Pierwszy raz jest tak, że ktoś się naraził kobietom i poniósł z tego powodu konsekwencje. Zaczynamy mieć poczucie wpływu - komentowała.

Czytaj też: Protest po odrzuceniu projektu ustawy aborcyjnej. "Jesteśmy wściekli na rząd i na opozycję"

Winą za wynik głosowania działaczki obarczają opozycję. Gdyby nie to, że część posłów Nowoczesnej i Platformy nie wzięła udziału w głosowaniu, mimo że była na sali, to projekt Ratujmy Kobiety trafiłby do dalszych prac.

Projekt Nowoczesnej


W sumie zabrakło 9 głosów. Szefowa Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer, zapowiada, że w ramach rekompensaty jej ugrupowanie złoży nowy projekt o świadomej prokreacji.

- Jest to projekt dużo bardziej umiarkowany, ale też umożliwiający dostęp do terminacji ciąży do 12 tygodnia, z tym że kładący nacisk na kwestie związane z dostępem do antykoncepcji i edukacją seksualną - mówiła dziś na antenie TOK FM.

Zabieg w trybunale Julii Przyłębskiej

Tematem przerywania ciąży z powodów embriopatologicznych ma się też zająć Trybunał Konstytucyjny. Na wniosek posłów PiS-u sędziowie zbadają, czy przerwanie ciąży ze względu na nieodwracalne wady płodu, jest zgodne z ustawą zasadniczą. Na razie nie ma jednak terminu rozprawy.

Wiadomo jedynie, że instytucja kierowana przez Julię Przyłębską wniosek rozpatrzy w pełnym składzie.

Dodajmy, że na antenie TOK FM wicepremier Jarosław Gowin sugerował, że do rozstrzygnięcia trybunału może dojść jeszcze przed końcem sejmowych prac nad projektem ograniczającym prawo kobiet do przerwania niechcianej ciąży.

Polska coraz bardziej zbliża się do Salwadoru. Projekt zaostrzający przepisy skierowany do komisji

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (127)
Protest organizacji feministycznych w środę 17.01.2018
Zaloguj się
 • elasteena

  Oceniono 19 razy 11

  Partie chcące uchodzić za liberalne powinny wywalić ze swoich szeregów wszelkich teologów, katechetów, członków sekt typu Opus Dei, świeckich oblatów i inne dziewice konsekrowane. Wyborca powinien mieć jasną informację na kogo głosuje. W tej chwili głosując na PO, N a nawet SLD (vide case Ogórek) może się okazać, że zagłosowałam de facto na fundamentalistę religijnego, bo przecież wchodzi kolejna osoba z listy wyborczej.

 • aeromonas

  Oceniono 23 razy 9

  Dopuszczalność przerywania ciąży do 12 tygodnia, kiedy płód nie ma układu nerwowego jest standardem w normalnych krajach, gdzie obywatele są traktowani podmiotowo. W Polsce zbyt dużą władzę ma kościół i najwyższa pora to zmienić. Przypominam, że w Biblii nic nie ma o przerywaniu ciąży. Dla dobra społeczeństwa - tzn. żeby było jak najmniej niechcianych ciąż, wyrzuconych do śmietnika noworodków, nieszczęśliwych rodzin upośledzonymi dziećmi i bez środków do życia oraz zaniedbanych i upokorzonych niedorozwiniętych istot wegetujących w nędznych domach opieki społecznej należy udostępnić fachową edukację seksualną, darmową antykoncepcję oraz dostęp do bezpiecznej aborcji. Przypominam też, że jeśli kobieta nie chce urodzić - to nic ani nikt jej nie zmusi, żeby urodziła. Lepiej więc, jeśli aborcja jest legalna.

 • flemming

  Oceniono 17 razy 7

  Gowin dzisiaj znów rano w TOK FM słyszał pisk mordowanych zarodków, mówił o nadprogramowych zarodkach per siostra i brat. Ciemnogród krakowski nie chce się poddać nauce i pod parasolem PiS rozwija skrzydła.

 • Pawel Kiedrowski

  Oceniono 13 razy 7

  Główne powody dlaczego księża są przeciw aborcji to wiecej dzieci do bzykania i kasy za chrzest

 • tlen69

  Oceniono 6 razy 4

  Buta, bezrefleksyjność i bezmyślność posłów przyczyną hańby wobec wolności i prawa ?
  Tacy posłowie nie są narodowi potrzebni. Tacy posłowie nie reprezentują nas ? Coś tam, coś tam ...zapomnieli o tym, że dla nas nieważne są ich sumienia. Oni są od słuchania potrzeb i pójścia w stronę postępu, nowoczesności oraz szacunku dla własnego sumienia kobiet, które odpowiadają same za swoje decyzje - mają mieć prawo do wyboru. Nie chcesz aborcji , to jej sobie nie rób! Wychowanie seksualne jest ważne oraz pomoc kobietom na każdym etapie jej potrzeb i jej decyzji. KOBIETY wymagają opieki, a nie dozoru i kar ... ZA CO i PO CO ?!

 • issa-a

  Oceniono 10 razy 4

  przede wszystkim to ja nie rozumiem "świetego"oburzenia katolikow, czyt. zdewociałych bab po menopauzie (już nie w wieku rozrodczym), ksiezuli bez rodzin (i teoretycznie, poza zyciem seksualnym) oraz zdziadziałych emerytów, ktorzy nagą kobiete kojarza jedynie z lubieznych obrazków.
  Przecież NIKT NIE ZMUSZA katolików (katoliczki) do dokonywania aborcji. Jest wbrew twoim standardom? - nie robisz. Koniec, kropka. I nie wieprzaj się do zycia innych. To ci "inni" zadzieraja z Bogiem. Twoim, ich lub nieistniejacym, wszystko jedno.
  W każdym razie dewotom nic do życia innych ludzi. Niech sami zyja zgodnie z przykazaniami, wystarczy. Powiedziałabym nawet, że to wystarczy, żebysmy znaleźli sie w raju.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 10 razy 4

  "Fajne cycki, niezła dupa" ocenił ksiądz przed rozpoczęciem egzorcyzmów...

 • realistas

  Oceniono 10 razy 4

  Posłowie zmuszają ludzi do wyjścia na ulice i protestowania. Koryto im się znudziło?

 • snusmumrikenn

  Oceniono 21 razy 3

  już zleciały się klechy, ministranci i faszystowskie kundle i oblewają forum łajnem. dobrze. boją się. bo mają czego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX