Dwa podejścia do fake newsa: Biedroń zamienia w wizerunkowy sukces, premier ignoruje.Kto ma rację?

W ostatnich dniach internet obiegły dwa nieprawdziwe komunikaty. Oba dotyczyły WOŚP - fikcyjne twitterowe konto premiera deklarowało poparcie dla akcji, wizerunek prezydenta Słupska wykorzystano z kolei do homofobicznego żartu.

“Daję Owsiakowi” - taka deklaracja nałożona  na zdjęcie Roberta Biedronia, którą sam rzekomo opublikował, powstała jako homofobiczny żart. Biedroń jednak, z typowym dla siebie dystansem i PR-ową zręcznością,  grafikę zamieścił na swoim profilu na Facebooku i poparł jej przesłanie. Internauci przyjęli to bardzo pozytywnie.

Również popierania WOŚP dotyczył tweet z fikcyjnego konta premiera Morawieckiego na Twitterze. Zdobył wirusowy zasięg, cytowały go media. To dość kłopotliwa sytuacja dla polityka obozu, który dystansuje się od akcji Owsiaka. Premier w żaden sposób to tego zdarzenia się nie odniósł.

Czytaj też: Żakowski pyta Biedronia: I co z tą pana partią? A odpowiedź? "Błyskotliwa jak na poranek"

Czy Morawiecki powinien był brać przykład z Roberta Biedronia? Zdaniem Pawła Wieczorka, medioznawcy z SWPS, nie byłby to wcale dobry pomysł.

W przypadku fałszywego tweeta, największym problemem jest to, że nabrali się na niego dziennikarze, media go udostępniły. Wyścig o bycie pierwszym otwiera niestety furtkę dla fake newsów. A przecież dziennikarze mają największe kompetencje, żeby je rozpoznać, są gatekeeperami - podkreśla.

Zauważa też istotną różnicę, między sytuacją Biedronia i Morawieckiego. - Mam poważne wątpliwości, czy z nieprawdziwego tweeta należało żartować, albo odnosić się od niego. Byłoby to “wchodzenie w układ” z  nieprawdziwym kontem, niejako sankcjonowanie jego istnienia. A ono nie powinno istnieć. W treści tweeta nie było nic szczególnie bulwersującego, ale odniesienie się do niego byłoby “poklepaniem po plecach” autora niebezpiecznego zjawiska. Zastanawiam się też, dlaczego konto premiera nie jest zweryfikowane - ocenia.Jak mówi, Robert Biedroń był jednak w trochę innej sytuacji. Grafika, o której mowa, była łatwiejsza do rozprzestrzenienia w sposób pozytywny. - Przesłanie było tożsame z tym, co Biedroń sam mógłby napisać. Udostępnienie tego nie wymagało “otoczki” polegającej na tłumaczeniu, skąd się to wszystko wzięło i jak się do tego odnosi - rząd musiałby coś takiego dodać - tłumaczy.

WOŚP idzie po rekord! Zebrana kwota przebija zeszłoroczną

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM