"Bóg jest wszędzie, ale w kościele jest tylko PiS. Rewolucja musi zacząć się od Kościoła"

Zaczynam się zastanawiać, czy pomysłem PiS nie jest zbudowanie średniowiecznej enklawy w centrum Europy - mówiła w TOK FM prof. Magdalena Środa przyznając zarazem, iż coraz bardziej rygorystyczne projekty zapisów antyaborcyjnych nie pojawiają się z inspiracji Jarosława Kaczyńskiego.

- Czy projekt wykluczający aborcję nawet w przypadku poważnego uszkodzenia płodu może faktycznie zostać przyjęty przez Sejm? - zaczął prowadzący rozmowę Piotr Najsztub.

- Patrząc z perspektywy Europy XXI wieku, to wydaje się być zupełnie niemożliwe. Na świecie jest kilka krajów (niektóre państwa afrykańskie, islamskie), gdzie taki zakaz aborcji istnieje. Z drugiej strony, jeżeli spojrzeć na pomysły rządzącej partii, zaczynam się zastanawiać, czy pomysłem PiS nie jest zbudowanie średniowiecznej enklawy w centrum Europy - mówiła prof. Magdalena Środa, etyczka, filozofka, publicystka, feministka.

- Czy to nie jest tak, że pomysły tego typu zgłasza wąska grupa, a większość parlamentarna boi się zaprotestować? To nie wygląda jak plan Jarosława Kaczyńskiego - zauważył Piotr Najsztub.

- Gdyby poszukać, kto stoi za tym, że tego rodzaju absurdalne pomysły mają przebicie medialne i polityczne, to oczywiście jest to Kościół - mówiła prof. Środa. Jej zdaniem, jedynym politykiem, który mógłby stawić mu opór jest Jarosław Kaczyński, bo jego pozycja jest na tyle silna, że nie bałby się forsować pomysłu, który nie podoba się Kościołowi.  Dodała, że Platforma Obywatelska jest bez przerwy na “uwięzi Kościoła” w kwestii politycznych kalkulacji.

Czytaj też:  "Ktoś się naraził kobietom i poniósł konsekwencje". W środę kolejny protest

Jakakolwiek rewolucja polityczna w tym kraju powinna się zacząć od Kościoła. Bóg jest wszędzie, ale w kościele jest tylko PiS. Jeśli ludzie nie zaczną opuszczać kościołów, nic się nie zmieni

- przekonywała Magdalena Środa.

Nawiązała też do słów posła Biernackiego, który mówił, że zmuszanie go do głosowania byłoby łamaniem jego kręgosłupa. - Prawdopodobnie jakiś biskup powiedział mu, że będzie się przyglądał temu, jak zagłosuje. Przywołanie w tym kontekście “kręgosłupa”, to potworne nadużycie - oceniła prof. Środa, a poglądy nowego ministra środowiska Łukasza Szumowskiego na aborcję i antykoncepcję zrecenzowała, że są one “na granicy szaleństwa”.

Etyczka przypuszcza, że skrajnie negatywny stosunek wielu posłów PiS do liberalizacji prawa aborcyjnego nie jest inspirowany przez Jarosława Kaczyńskiego. - Gdybym kierowała państwem, które ma kłopoty demograficzne, to bym stawała na głowie, żeby in vitro było refundowane. Mamy dane np. z UK i z Francji, które pokazują, że kobiety, które do macierzyństwa nie są zmuszane systemowo, decydują się na nie chętniej. Dlatego troszczyłabym się o antykoncepcję, badania prenatalne, edukację seksualną. W cywilizowanych krajach badania prenatalne od pewnego wieku są obowiązkowe, bo kraje te troszczą się o swoich obywateli - uzasadniała.

- Wydaje mi się, że nasi politycy w swoim szaleństwie wyprzedzają to, co głosi kościół. Papież byłby zszokowany, gdyby zobaczył taką formę katolicyzmu. Dawno się oderwaliśmy od chrześcijaństwa. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby Jezus się zgodził z takimi deklaracjami. Kościół katolicki w Polsce staje się sektą. Wyklucza mnóstwo osób. Nie ma tam gejów, feministek, nie ma dialogu z niewierzącymi - skwitowała.

Posłuchaj całej rozmowy:

"Kościół toruński głosi zupełnie inną nowinę niż Kościół katolicki. Wygląda to na schizmę"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (307)
Magdalena Środa o wpływie Kościoła na prawo aborcyjne
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 32 razy 28

  Po prostu państwo pokomunistyczne dało Kościołowi zbyt dużo władzy i za dużo "oddało".
  Taki grzech założycielski.
  By to zrozumieć, trzeba tylko trochę odświeżyć sobie pamięć.
  Taka wolska.

 • tomtg123

  Oceniono 34 razy 22

  1) Polski Kościół sie kompromituje na wielu frontach, ale nie można wymagać od Kościoła przyzwolenia na aborcje, tak jak nie można wymagać od wegetarianina poparcia dla jedzenia kotletów schabowych
  2) Ale faktem jest również, że sytuacja gdy Kościół nie dopuszcza aborcji, a 90% Polaków w jakiejś formie ją dopuszcza (takie są statystyki - ludzie akceptujący kompromis aborcyjny lub domagający się złagodzenai prawa to ok 90%) świadczy, że Kościół jakoś rozmija się ze społeczeństwem. Nie tylko w tej sprawie i nie pierwszy raz.
  3) Ludzie zaczęli juz w Polsce opuszczać kościoły. Pani Środa mówi że nic się nie zmieni, dopóki nie zaczna. Zaczęli i pokazuję to badania Kościoła.
  Niechże pani Środa przeczyta badania Kościoła na ten temat. Kościół już płaci cenę za poparcie PiS, co było decyzją wyjątkowo głupią i niegodną - średnio rozwinięty człowiek jest w stanie "zajarzyć", że taka instytucja, która popiera najbardziej chamską partię w historii Polski po 1989 i której głosem jest przedsiębiorca Rydzyk, że taka instytucja to na pewno nie jest drogowskaz do Boga.
  Efektem są pustoszejące kościoły.
  4) Gdyby polski Kościół wymagał od ludzi postaw trudnych i czasem heroicznych (patrz sprawa aborcji), ale sam dawał taki sam przykład, no to byłby tu jakiś potencjał do przekonania wiernych.
  No ale tak nie jest.
  Jeśli dzięki polskiemu Kościołowi rządzi dziś partia chamska i podła ( i nawet zwolennicy tej partii widzą, ze ona jest chamska, nawet ci co ją popierają, popierają ją jako "chamy z chamów" , to jest po prostu ich "etos" ) , no to jak Kościół może wymagać od wiernych heroizmu w imię Kościoła ?
  Jak w tej sytuacji Kościół może być drogowskazem do Boga ?
  Po prostu nie może.
  Bóg może jest, a może nie, tego nie wie nikt na świecie, ale jedno jest pewne : polski Kościół zgubił kurs.

 • 55pagus

  Oceniono 33 razy 21

  Dziw bierze, że wszystko co jest PERWERSJĄ tak lgnie do kościoła:

  1. PEDOFILIA
  2. FASZYZM
  3. NACJONALIZM
  4. PRZEKRĘTY i ZŁODZIEJSTWO
  5. ZDRADY PAŃSTWA POLSKIEGO i MANIPULACJE POLITYCZNE
  6. LUDOBÓJSTWO (patrz nie tylko Rwanda)
  7. UROJENIA (cuda i wiara w tzw. boga)

 • mike689

  Oceniono 22 razy 20

  kosciol z Polsce to zaraza , przez nich stracilismy niepodleglosc , za komuny najwiecej ubekow bylo czarnych ,w kazdej dyktaturze czarni to wentyl ktory sie obraca przeciw tym co czarnym wierza

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 27 razy 19

  1. W państwie świeckim nie jest istotne gdzie jest Bóg, bo państwa to nie obchodzi.

  2. Kwestia aborcji to kwestia odpowiedzi na pytanie kiedy i w jakich warunkach życie jednego człowieka ma pierwszeństwo przed życiem drugiego człowieka.

  3. Państwo nie jest od tego, żeby sterować populacją obywateli. Jeśli Polacy chcą się mnożyć to ich sprawa, jeśli nie chcą, też ich wybór.

 • tadjan

  Oceniono 24 razy 18

  no cóż, watykańscy złodzieje już wiedzą że przegięli i próbują coś robić...... ale to już za późno. Ateizacja postępuje dość szybkim krokiem, trochę to jednak potrwa bo majątkiem dysponują znacznym.

 • mike689

  Oceniono 23 razy 17

  bo to katole, ciemna masa na uwiezi czarnych kanali, ktorzy na prymitywizmie i glupocie chodzocych do tzw kosciola zbijaja majatki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX