Sprawa Czarneckiego na ostrzu noża w PE. "Najstarsi pracownicy czegoś takiego nie pamiętają"

Najstarsi pracownicy europarlamentu nie pamiętają odwoływania wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego - mówił dziś na antenie TOK FM Tomasz Bielecki, korespondent "Deutsche Welle" w Brukseli.

Tomasz Bielecki był gościem Mikołaja Lizuta w audycji "A teraz na poważnie". Tematem rozmowy była sprawa Ryszarda Czarneckiego, europosła PiS i jednocześnie wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Grozi mu odwołanie ze stanowiska wiceprzewodniczącego za wypowiedź na temat europosłanki Róży Thun (PO), którą porównał do szmalcowników, czyli osób wymuszających okupy na Żydach ukrywających się podczas II WŚ,  bo skrytykowała jego partię PiS na antenie francuskiej telewizji Arte. Jego dymisji domagają się szefowie największych frakcji w europarlamencie. PE zajmie się sprawą Czarneckiego 1 lutego.

- Sam Tajani ma chyba nadzieję, że zdoła wydusić z Czarneckiego jakąś formę przeprosin, gdyby tak się stało, to istniałoby prawdopodobieństwo, że sprawa rozejdzie się po kościach. Jednak jeśli przeprosin nie będzie, to szefowie frakcji, którzy domagają się odwołania Czarneckiego, mają większość potrzebną w głosowaniu, do którego doszłoby pewnie w lutym. Wtedy Czarnecki straciłby to stanowisko - mówił Tomasz Bielecki na antenie TOK FM.

Przeprosiny? Mało prawdopodobne

Jednak zdaniem prowadzącego Mikołaja Lizuta przeprosiny ze strony polityka PiS są mało prawdopodobne. - Na razie wygląda na to, że Ryszard Czarnecki nie zamierza nikogo przepraszać. Osiąga himalaje megalomanii, mówi "ci sami ludzie, którzy domagali się uruchomienia sankcji wobec Polski, domagają się uruchomienia sankcji wobec mnie, atak na mnie jest atakiem na Polskę" - powiedział Lizut.

Bielecki zwrócił uwagę na zażyłość łączącą szefa PE, Antonio Tajaniego i Ryszarda Czarneckiego. - Antonio Tajani, szef PE, prominentny polityk partii Silvio Berlusconiego, jest serdecznym znajomym Czarneckiego. Obaj uwielbiają piłkę nożną. Tajani ufa swoim bardzo dobre zdolnościom mediacyjnym i nie przestaje wierzyć w to, zdoła wymusić przeprosiny na Czarneckim - odparł Bielecki.

Bez precedensu

- Czy był taki precedens, że któregoś z europosłów ukarano za niestosowne wypowiedzi bądź zachowania? - zapytał prowadzący. Bielecki potwierdził, że "zwykli" europosłowie byli karani finansowo za niestosowne wypowiedzi, jednak sytuacja Ryszarda Czarneckiego jest wyjątkowa. - Najstarsi pracownicy europarlamentu nie pamiętają odwoływania wiceprzewodniczącego PE - podsumował Tomasz Bielecki.

Hermeliński pokazuje niebezpieczną zmianę, która może wpłynąć na wyniki wyborów

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (233)
Bielecki o odwołaniu Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 67 razy 59

  To do czego większość Polaków przywykła, nie mając innego wyjścia, wylewa się teraz w Europie. Chamstwo, buractwo, arogancja, pycha, łgarstwo, traktowane w krainie prezesa jako narzędzia władzy, w PE jest nie do uwierzenia. I niech mi ktoś powie, że pasujemy do cywilizacji? Wschód i to daleki, to nasza bliska dusza. Do plemion pierwotnych nam bliżej, niż do kulturalnych ludzi zachodniej Europy.

 • shtalman

  Oceniono 56 razy 50

  Tego buraka pastewnego nie powinni nigdy wpuszczać do parlamentu, najwyżej dać mu miotłę i jak cieć niech zapieprza wokół budynku i zamiata papierki, ale i pewnie to by spieprzył

 • tumaxer

  Oceniono 47 razy 41

  To jest właśnie ta finansowana przez rząd Polska innowacyjność - czegoś takiego nawet najstarsi eurogórale nie pamiętają.

 • moromi

  Oceniono 46 razy 38

  Czy to ten sam Richard Henry ..., który po Sejmie biegał stadem w biało-czerwonym krawacie?

 • jakub13579

  Oceniono 37 razy 35

  Noga, dupa, brama. To jedyne słuszne i skuteczne rozwiązanie, które może pomóc temu prymitywnemu burakowi.

 • eski57

  Oceniono 41 razy 35

  p. Czarnecki to rycerz - nic nie pomoże .. chyba zupełny ostracyzm .. ,, ale TO nie te czasy! Kiedyś podobno bywało , że niektórzy .. wykluczeni z towarzystwa w łeb sobie strzelali .. , czego oczywiście p. Czarneckiemu mimo wszystko .. nie życzę ...

 • waclawbuclaw

  Oceniono 40 razy 34

  Jeśli Czarnecki to Polska, to chyba czas przestać płacić podatki. Swoją drogą, ciekawe na czym się ten jego pusty łeb trzyma, tak bez kręgosłupa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX