Zuckerberg mówi o trosce, eksperci o cenzurze. Zobacz, co z nami zrobi nowy Facebook

Facebook zmieniał się cały czas, ale teraz zmieni się bardzo. Zapowiedziane przez Marka Zuckerberga modyfikacje to wręcz nowa odsłona najpopularniejszego portalu społecznościowego świata. Na czym polega zmiana i co oznacza ona dla nas? I czy odświeżenie algorytmu pokaże, jak bardzo ta sieć społecznościowa rządzi już naszym życiem?

Na początku roku Facebook zapowiedział zmiany w sposobie wyświetlania treści na tablicach użytkowników. Stracą na niej wydawcy i marki - widoczność ich treści może drastycznie zmaleć. Aktualizacja ma za to nadać priorytet treściom publikowanym przez naszych bliskich, bo inicjują dyskusje i pogłębiają relacje.

Decyzja wywołała duże obawy wśród marek, które istotną część swojego biznesu opierają na możliwości dotarcia do odbiorców za pośrednictwem Facebooka. Ale pojawiło się też dużo głosów poparcia dla planu Zuckerberga. Odebrano go jako próbę powrotu do do korzeni, pierwotnej funkcji portalu, czyli łączenia i zbliżania ludzi. A tych jest na Facebooku już ponad dwa miliardy.

“Na papierze” wygląda to więc dobrze, zwłaszcza, że Facebook jest ostatnio pod ostrzałem krytyki. Świat zaczął z przerażeniem odkrywać, jak gigantyczny, ale też destrukcyjny wpływ może mieć on na społeczeństwa i ich sytuację polityczną.

Portal społecznościowy zaczyna być postrzegany jako niezwykle skuteczna tuba propagandowa dla populistów. Organy śledcze USA badają sprawę potencjalnego wpływu rosyjskich operacji informacyjnych na wyniki wyborów prezydenckich w USA. Rosjanie kupili warte blisko 100 tys. dolarów reklamy na Facebooku, stanowiąc element kampanii informacyjnej w 2016 roku. BBC poinformowało, że reklamy poruszały tematy problemów rasowych,  imigracji i kwestii równościowych. Promowały treści opublikowane z kilkuset fałszywych kont.

Z kolei członkowie brytyjskiego parlamentu wyjaśniają sprawę udziału Rosjan w kampanii promującej Brexit. Tutaj narzędziem wpływu również miał być Facebook.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Facebook nas nie rozwija. Utwierdza tylko we własnych poglądach. Nieoczywiste skutki social mediów

Czy ogromny zwrot dokonany przez Marka Zuckerberga faktycznie wyjdzie nam na dobre? Eksperci, których o to zapytaliśmy, nie widzą sprawy w różowych barwach.

- Z perspektywy użytkownika jest to teoretycznie zmiana na lepsze. Mamy przede wszystkim widzieć więcej informacji od znajomych, bliskich lub grup zainteresowań. Myślę, że to po części odpowiedź Facebooka na zmiany zapowiadane na przykład przez Snapchata, który chce stać się aplikacją społecznościową nastawioną na relacje między znajomymi. Facebook nie może pozwolić, by dominowały treści firm czy wydawców - ocenia Artur Jabłoński, ekspert w dziedzinie e-marketingu.

- Niestety, problem tkwić będzie w samych użytkownikach. Już teraz widzimy, że wiele osób nie rozumie mechaniki działania portalu - zależności na przykład między regularnym komentowaniem czy lajkowaniem lubianych przez siebie treści, a częstotliwością, z jaką nam się wyświetlają. Spora część ludzi to po prostu „oglądacze” Facebooka. I tu przechodzimy do perspektywy wydawców. Skoro treści mają być nastawione na budowanie zaangażowania, to niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ sama informacja nie zawsze ma za zadanie prowokować dyskusje. O ile polityczne spory czy światopoglądowe dywagacje zawsze wywołają reakcję, o tyle codzienne, zwykłe newsy czy po prostu treści niszowych wydawców (ale też np. NGO-sów czy innych jednostek z misją) mogą się zwyczajnie nie przebić - tłumaczy.

Dodaje, że nadal będziemy widzieli treści od firm czy instytucji. Po prostu będą się wyświetlać głównie te opłacone, czyli reklamy na Facebooku. Dla firm czy wydawców to kolejne wyzwanie - umiejętne zarządzanie własną widocznością na Facebooku, sponsorowaniem postów, itd.

Prawdziwe i nieprawdziwe newsy przetrwają - gdzie indziej

Skoro będziemy jednak widzieli mniej treści o charakterze informacyjnym, to uwolnimy się też od tych o charakterze dezinformacyjnym? Czy Zuckerberg radzi sobie w ten sposób z plagą fake newsów?

- Jestem pewien, że zmiany jakie planuje Facebook być może rozwiążą
problem fake newsów na samym Facebooku, ale nie rozwiążą go globalnie. Dlaczego? Bo sytuacja przypomina trochę pacjenta, który ma gorączkę, a lekarz mu mówi: zbiję termometr i nie będzie pan miał gorączki. Głównym powodem, dla którego fake newsy zrobiły taką karierę jest największy chyba w historii brak zaufania do mediów.  Gdyby czytelnicy mieli zaufanie do wydawców, to nie uwierzyliby w informację, że "Papież Franciszek popiera Donalda Trumpa" - komentuje Stanisław M. Stanuch,  dziennikarz i analityk social mediów.

- Paradoksalnie, kolejne zmiany w algorytmie Facebooka mogą mediom wyjść na dobre, bo zmuszą do wykorzystywania FB do tego, do czego został stworzony, czyli interakcji z czytelnikiem. Prasa i inne tradycyjne media nie zobaczyły w porę albo nie chciały zobaczyć zagrożenia w wykorzystaniu cudzego kanału. Tymczasem zawsze się to kończy tym, że czytelnik przyzwyczajony do otrzymywania newsów przez Facebooka, nie klika w nie już, albo robi to coraz rzadziej - tłumaczy Stanuch.
Uważam, że cenzura zawsze kończy się tym, że prawda inna niż cenzora, gdzieś tam wypłynie. Nie na Facebooku, tylko gdzieś - podsumowuje.

Facebook ci powie, co cię interesuje

Ryzyko cenzury zauważa też Weronika J. Lewandowska, specjalistka w budowaniu wizerunku marek w mediach społecznościowych.

- Zmiany, które mają wkrótce wstrząsnąć newsfeedami są bez wątpienia ogromne i mocno wpłyną na nasz odbiór Facebooka. Trudno jest mi jednak zaufać zapewnieniom twórców serwisu, że są one w całości powodowane dbałością o komfort użytkowników - mówi.

- Facebook to zdecydowanie coś więcej niż portal społecznościowy - to niezwykle dochodowy biznes, ogromna siatka poufnych informacji i swego rodzaju alternatywna rzeczywistość, w której poruszają się wypracowane przez nas „awatary” - o ich wizerunek dbamy publikując starannie wyselekcjonowane, często koloryzowane treści oraz odpowiednio przerobione zdjęcia. Dostęp do poszczególnych części tego świata, czyli ich widoczność, od dawna jest reglamentowana przez tajemnicze algorytmy, których pełnej mechaniki użytkownicy nie poznali. Po zmianie, zdaje się, że będą one jeszcze silniej wybierać za użytkownika to, co chce widzieć i wiedzieć. Spośród zapowiadanych zmian szczególnie martwiąca jest informacja o tym, że Facebook będzie filtrował treści i „wypychał” te, które będą charakteryzowały się istotną tematyką i będą angażować do dyskusji - brzmi jakby zatroskani twórcy Facebooka chcieli nas odciąć od „śmietnika informacji” i karmić jedynie wartościowymi treściami, lecz według mnie mogą to być tylko pozory - kontynuuje.

- Powstaje jednak pytanie: według kogo są one istotne? W jaki sposób ważona będzie przydatność tych treści? Taka sytuacja z łatwością może doprowadzić do swego rodzaju cenzury i niedemokratycznego selekcjonowania tylko tych informacji, które będą korzystne dla portalu i współpracujących z nim mniej lub bardziej jawnych podmiotów - nie przesadzając może to mieć ogromny wpływ na politykę, gospodarkę i ogólne losy całego świata - ocenia Lewandowska.

Jak tłumaczą eksperci, zmiany nie będą gwałtowne. Można się spodziewać, że na przestrzeni nadciągających miesięcy Facebook, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni zacznie się stopniowo przeobrażać. A z nim, być może, nasza rzeczywistość.

Posłuchaj też podcastu na temat Facebooka:

Balon, dzięki któremu internet może być wszędzie

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Zmiany na Facebooku. Jak zmieni się portal Zuckerberga?
Zaloguj się
 • jvn

  Oceniono 5 razy 5

  tl;dr: Facebook pod pozorem troski o dobro użytkowników i powrotu do korzeni, chce wyciągnąć jeszcze więcej kasy od reklamodawców. I zapewne im się to uda bo dla sporej części ich użytkowników FB jest synonimem internetu, do czego przyczyniło się własnie wcześniejsze zmiany w newsfeedach które zamieniły go w agregator zalajkowanych stron internetowych.

 • n29a

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bardzo chętnie zrezygnuję. Męczy mnie to po prostu.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 6 razy 2

  Nigdy nie zrozumiem tego, jak taki prostacki giga geszefciarz Zuckerberg robi wielką kasę na głupocie ludzkiej.

  Przecież wśród tych dwóch miliardów ofiar Zuckerberga znajdują się miliony rozumnych osobników. Jak to jest możliwe!?

 • 66kropek

  Oceniono 4 razy 0

  Ależ skąd tam cenzura. Ot zwykła rada o czym możecie rozmawiać a o czym nie i co jest tak naprawdę słuszne i prawdziwe. No troska po prostu.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 12 razy 0

  Coraz częściej łapię się na refleksji że to co na zachodzie zostało wymyślone dla pożytku publicznego i lepszej komunikacji, typu internet, fora społecznościowe to kacapy zawsze zmienią na swoją modłę, oszustwa, wymuszenia, wirusy i całe stada płatnych trolli...
  Taka myśl na niedzielę

 • qawsedrftg

  Oceniono 5 razy -1

  Ja mam konto na vkontakte, jeśli już służby muszą mną manipulować to wolę FSB niż CIA i tego Cukersztajna okropnego. Jest jeszcze baidu :)

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 3 razy -1

  Jeśli Facebook jest medium, a tak należy go traktować, to odpowiada za publikowane na nim treści. Prawnie jest to nieco szara strefa, ale zdecydowanie powinien być objęty swojego rodzaju nadzorem i transparentnością. Niby to użytkownicy odpowiadają za przekazywane informacje, ale algorytmy FB mają spory wpływ na ich propagowanie. Powinna być zatem walka z fake newsami i standardy dla treści zbliżone do dziennikarskich. Jest to praktycznie niemożliwe do zweryfikowania poprzez moderację, ale miejmy nadzieję, że algorytmy wspierane przez użytkowników i moderatorów zdecydowanie ułatwią kwestionowanie takich rzeczy. Jak to zrobić? Wiele możliwości, ot choćby możliwość zwrócenia uwagi, że materiał filmowy jest źle opisany, tak jak widziałem np. nagrania z Sao Paulo jako ostrzeżenie przez muzułmańskimi imigrantami. Za takie coś powinien być ban na 30 dni, flagowanie FP z wyświetlaniem np. historii nadużyć, a jak się sytuacja powtórzy - usunięcie fan page'a. Również powinno się ostrzegać użytkowników udostępniających takie informacje i także ich za to karać w myśl zasady, że jeśli ktoś powtarza niesprawdzone plotki, to też odpowiada za to, co sam mówi.

 • komentarzdramatycznyyy

  Oceniono 13 razy -3

  Wiadomo, że FB czyli portal, który ukradł pomysłodawcą ten czerwony żyd będzie zawsze zwalczał normalność. Można na FB obrażać papieża ale już "bóg, honor i ojczyzna" to nawoływanie do nienawiści.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX