Broń i amunicja. Policjanci przeszukali mieszkania neonazistów ze słynnego reportażu

Broń, amunicję i hitlerowskie mundury znaleźli dziś policjanci w mieszkaniu jednego z neonazistów. Przeszukania i zatrzymania mężczyzn to pokłosie materiału "Superwizjera" TVN, który pokazał "patriotów" świętujących urodziny Adolfa Hitlera.

Są pierwsze zatrzymania po reportażu TVN o neonazistach. Jak informuje gliwicka prokuratura , która prowadzi śledztwo zatrzymani mężczyźni to organizatorzy rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim. Jest wśród nich także Mateusz S. przewodniczący stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Rok temu bronił go w Sejmie poseł Robert Winnicki, wybrany z listy Kukiz'15. Zainteresowanie organów państwa organizacją Mateusza S. nazwał prześladowaniem legalnie działających środowisk narodowych.

Jak informują śledczy u jednego z zatrzymanych podczas przeszukań znaleziono broń i amunicję. Dlatego ten mężczyzna oprócz zarzutów związanych z publicznym propagowaniem ustroju nazistowskiego usłyszał również zarzut nielegalnego posiadania broni i amunicji.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska informuje też o innych przedmiotach "w postaci mundurów i innych rzeczy, które nawiązują do ustroju nazistowskiego". Prokuratura nie wypowiada się na temat wyjaśnień składanych przez zatrzymanych. W odrębnym postępowaniu gliwicka prokuratura bada sprawę ewentualnej delegalizacji "Dumy i Nowoczesności". Trwa zbieranie materiału dowodowego.

Łapiński o polskich neonazistach: "Śmieszne i straszne"

TOK FM PREMIUM