Był pomysł zamykania kobiet pijących w ciąży w specjalnych zakładach, będą upominające grafiki

"W ciąży nie piję" - taki komunikat, napisany dużymi literami - obok grafiki z przekreślonym kieliszkiem w rękach ciężarnej może niebawem pojawić się na butelkach wszystkich napojów alkoholowych. Pomysł poparli podczas senackich prac m.in politycy PiS-u i Rzecznik Praw Dziecka. Ostrzeżenie ma przypominać o tym, jak szkodliwy jest alkohol dla płodu.

Z badań wynika że w ciąży pije prawie co trzecia Polka. I w ten sposób naraża swoje dziecko na FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. To choroba nieuleczalna, która wywołuje wady rozwojowe.

- Każde działanie, w tym zmiana przepisów prawa, które ma na celu ochronę dzieci przed nieodpowiedzialnym zachowaniem matek w okresie ciąży, jest propozycją w dobrym kierunku - ocenia rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Dlatego jest nią także propozycja umieszczenia ostrzeżenia na butelkach napojów alkoholowych - nawet tych niskoprocentowych.

Czytaj też: "To nie będzie pomoc, tylko etykieta i upodlenie". RPD chce izolować pijące ciężarne

Marek Michalak zaznacza także, że częstą przyczyną sięgania przez kobiety po procenty, jest fakt, że nie wiedzą one iż alkohol w ciąży szkodzi

  - Każdego roku rodzi się w Polsce ok.10 tys. dzieci z FAS - mówi rzecznik praw dziecka.

We wrześniu rzecznik praw dziecka wysłał do prezydenta projekt przepisów w sprawie ochrony płodu przed skutkami spożywania alkoholu przez matkę. Zaproponował w m.in, aby matki pijące kierowane były przez sądy do specjalnych zakładów leczniczych. Problem w tym - że takich u nas nie ma, chyba, że - jak podkreślali wówczas eksperci - Michalak miał na myśli ... szpitale psychiatryczne.

Polska coraz bardziej zbliża się do Salwadoru. Projekt zaostrzający przepisy skierowany do komisji

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Był pomysł zamykania kobiet pijących w ciąży w specjalnych zakładach, będą upominające grafiki
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze kara od pięciu lat odsiadki dla faceta który po pijaku współżyje z kobietą. Każdy stosunek może doprowadzić do dziecka, dziecko spłodzone po alkoholu ma duże prawdopodobieństwo ma wady genetyczne.

 • rikol

  Oceniono 1 raz 1

  Zamknąć w klatce, wtedy nie będzie ani aborcji ani niczego.

 • rumpa

  Oceniono 5 razy 1

  Oj, a przecież można znacznie prościej - każde dziecko z FAS ma prawo pozwać mamusię I tatusia o uszkodzenia i zmarnowane życie. Tatusie będą mieli więcej energii na dyscyplinowanie głupich jak oni sami żon, wiedząc, że doniesienia na policję że żona w ciąży chla , mogą ich któregoś dnia ochronić przed odszkodowaniem dla potomka - synuś, zrobiłem wszystko co mogłem, sam zobacz.
  I guzik tam nie wiedzą, oczywiście, że wiedzą, tylko nie chcą przyjąć do wiadomości. To naprawdę nie są idiotki, tylko larwy i tyle. Chcą pić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX