PiS uderza w PSL. Tym razem na Lubelszczyźnie. Wojewoda: "Ich działanie to bezczelność"

Przedstawiciel rządu, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, znany z ciętego języka, wbija szpilę PSLowi, czyli partii, która na Lubelszczyźnie - w wyborach samorządowych - osiąga bardzo dobre wyniki. Ma m.in. duży klub radnych w sejmiku. Wojewoda kpi z działań ludowców i z ich ostatniej ogólnopolskiej Konwencji Samorządowej.

Polskie Stronnictwo Ludowe kilka dni temu straciło jednego z posłów – do Porozumienia Jarosława Gowina (czyli de facto do partii rządzącej) odszedł Mieczysław Baszko. Istniało ryzyko, że ludowcy nie będą mieć już klubu poselskiego, bo zabraknie im posła. Stało się jednak inaczej, bo do klubu PSL dołączył poseł Michał Kamiński.

Czy to koniec kłopotów? Na pewno nie

PSL nie kryje, że coraz goręcej przed wyborami samorządowymi robi się też w regionach. PiS próbuje uderzać w samorządowców – ludowców. Tak jest m.in. na Lubelszczyźnie.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, prawnik, dr hab. z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znany jest ze swoich filmów zamieszczanych na kanale You Tube pod hasłem „Polska to nie wstyd”. Filmów, które budzą skrajne emocje. Wojewoda, niejednokrotnie w sposób mocny i dosadny, odnosi się do bieżącej polityki, krytykuje opozycję, zaczepia innych. Dużo tu ironii, sporo ciętego języka.

Ale filmy to nie wszystko

Środową konferencję prasową, poświęconą budowie drogi Via Carpatia (odcinek Lublin-Lubartów) wojewoda rozpoczął od narzekań, że PSL zostawił województwo w bardzo złym stanie, również pod względem komunikacyjnym. – Od wielu lat mieszkańcy gminy Niemce oraz Lubartowa protestowali, bo nie mogli się doprosić rządzących, by zrobić coś, co jest jedną z największych potrzeb komunikacyjnych województwa lubelskiego, czyli drogi ekspresowej w kierunku na Białystok, ze szczególnym uwzględnieniem tego odcinka w gminie Niemce – mówił wojewoda. Podkreślił przy tym, że rząd PiS właśnie te opóźnienia nadrabia.

Wojewoda: „Bezczelność!”

Przemysław Czarnek grzmiał, że PSL zorganizowało w sobotę w Kraśniku na Lubelszczyźnie swoją ogólnopolską Konwencję Samorządową, a ludowcy mówili na niej m.in., że jednym z punktów ich programu samorządowego będzie budowa metra w każdej aglomeracji powyżej 1 miliona mieszkańców, np. w Poznaniu. – Tymczasem mieszkańcy województwa lubelskiego potrzebują dróg ekspresowych, szybkich połączeń kolejowych i to się teraz dzieje – mówił wojewoda.

Trzeba być bezczelnym, żeby po wielu latach rządów PSL zostawić województwo jako najbiedniejsze w Polsce, a następnie przyjechać do tego województwa na konwencję i zakomunikować mieszkańcom, że jedną z podstawowych kwestii, na którą PSL będzie stawiał, będzie budowa metra np. w Katowicach i w Poznaniu. To bezczelność ponad jakiekolwiek granice

stwierdził wojewoda w rozmowie z TOK FM.

Tyle tylko, że…

Jak mówi nam Sławomir Sosnowski, PSL-owski marszałek Lubelszczyzny, na konwencji w Kraśniku absolutnie nie było mowy o żadnym metrze. – Nie wiem, skąd pan wojewoda taką informację zaczerpnął, chyba wyssał z palca. To wywołuje tylko śmiech. I nawet gdyby trzeba było umieścić w programie taką inwestycję, to wszyscy byśmy się zastanawiali, czy należałoby o niej mówić w kontekście zbliżających się w szybkim tempie wyborów samorządowych– twierdzi marszałek Sosnowski. I sugeruje, że słowa wojewody mogły paść z bardzo konkretnej przyczyny. – Wygląda na to, że doniesienia o tym, jakoby pan wojewoda miał „iść w ministry” się nie sprawdziły i trzeba dalej harcować politycznie, bo być może zasługi są zbyt małe, żeby się na Nowogrodzkiej odpowiednio wkupić – dodaje nasz rozmówca.

Metra na konwencji nie było – to prawda. Ale…

To, że na konwencji w Kraśniku w ogóle nie było mowy o żadnym metrze, potwierdzają dziennikarze, z którymi rozmawialiśmy, a także rzecznik PSL, Jakub Stefaniak. Na TT napisał m.in.: „Jakoś pana wojewody nie widziałem na naszej konwencji:) Może wsiadł nie do tego wagonu metra i dlatego zabłądził;) Znów się wygłupił jak przy nagrywaniu tych swoich teledysków;)”.

Skąd to metro?

O budowie metra w dużych aglomeracjach napomknął dzisiaj lider ludowców, Władysław Kosiniak – Kamysz w jednym z wywiadów radiowych. Wojewoda prawdopodobnie tego wywiadu wysłuchał i na tej podstawie wysnuł, że mówiono o tym na konwencji. – Czysta propaganda i zmienianie faktów – słyszymy od ludowców.

Wojewoda kontra ludowcy. Kolejne starcie

Wojewoda uderza w PSL, bo wie, że to silna partia na Lubelszczyźnie, co ma znaczenie teraz, przed wyborami samorządowymi. PSL ma wielu wójtów, starostów, radnych. Wojewoda mówi więc nie tylko o metrze, ale też o tym, że ludowcy nie wzmocnili pozycji Lubelszczyzny w skali kraju, że nie postawili na rozbudowę m.in. dróg i kolei.

Marszałek ripostuje i wskazuje na to, co się udało, choćby: szereg inwestycji na drogach wojewódzkich, budowa mostu na Wiśle, lotnisko, dokończenie Centrum Spotkań Kultur (budowanego od 40 lat). – Na litość boską, z czegoś wynika ten fakt, że jesteśmy najbiedniejszym województwem w Polsce. Właśnie z tego, że nie było w ogóle troski o Lubelszczyznę na taką skalę, na jaką powinna być. I dziś tą troskę po raz kolejny widzimy – budują metro w zachodniej Polsce. Mieszkańcy Lubelszczyzny na pewno sobie to zapamiętają – mówi Czarnek.

„To wojewoda hamuje rozwój Lubelszczyzny”

- To są wyssane z palca czy zaczerpnięte z chmur informacje. Województwo lubelskie przyspiesza, rozwija się – odpowiada marszałek Sławomir Sosnowski – A starać się o to, by przyspieszać, powinniśmy wszyscy, również wojewoda. A pan wojewoda zaciąga hamulec ręczny – robi to właśnie w sytuacji, gdy ta machina przyspiesza – dodaje Sosnowski.

Zdaniem marszałka, wojewoda może oczerniać PSL, ale zasług nie wymaże. – A historycznych zapóźnień związanych z tym, że Lubelszczyzna to Wschód, nikt nie zmieni w przeciągu jednego, drugiego czy trzeciego pokolenia w Zachód – mówi członek PSL.

Kaczyński naciskał na aresztowanie senatora PiS? Ucho Prezesa w praktyce

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (24)
PiS kontra PSL przed wyborami samorządowymi. Konflikt wojewoda - marszałek na Lubelszczyźnie
Zaloguj się
 • eszp

  Oceniono 12 razy 12

  Po grillowaniu PO zabrali się za grillowanie PSL.
  Tak zachowują się gó...arze, a nie poważni politycy.
  PiS kumpluje się z nacjonalistami i faszystami, kryje ich bandytyzm i klepie po ramionku Kowalskich czy innych Rybaków i puszcza oczko do swojego suwerena, który jak durny powtarza ich kłamstwa. Wojewoda kłamiąc wystawia sobie i swojej partii świadectwo. Niech kłamie dalej, a durny i ślepy lud to kupi, da władzę ale i odbierze. Kłonicami jeśli będzie trzeba.

 • ukos

  Oceniono 12 razy 12

  PiSowski kołek wymyślił fake-newsa i z nim polemizuje. Ścigać kretyna za zniesławienie, na szczęście nie ma immunitetu.

 • Alicja Ilona Bu

  Oceniono 14 razy 12

  PiSiory po to żyją, żeby dyskredytować wszystkich i wszystko. Górą chamstwo i prostactwo.....jak widać dobrzy panowie!

 • upupa.epos

  Oceniono 7 razy 7

  Wojewoda jest jak ta krowa, co dużo ryczy a mało mleka daje.

 • Oceniono 9 razy 5

  Szanowni Pąństwo , efekty się liczą a nie znajomości !!!!!!!!!!!!!!! w danym !przypadku efekty psl sie liczą a, nie kolesie z partii pisu który ma swojego wojewodę bandytę.Ludzie tam powinni złożyc petycje i postawić pod sad bandytę z pisu za nadużycia społeczne

 • lese_majeste

  Oceniono 4 razy 4

  ludzie to kupią, byle nachalnie, byle głośno bylew głupio, za budowę i utrzymanie dróg eksporesowych odpowiada pan wojewoda i jego kamaryla a nie samorząd a za metro własnie samorząd, bo to komunikacja lokalna

 • y.woodoo

  Oceniono 8 razy 4

  Mysle ze rozwiazaniem tego sporu wschod-Zachod Polski jest oddanie tzw. Sciany Wschodniej sasiadom. Religinie sa bardzo bliscy sobie, ciemnogrodzianie jeden w jedem. Pod batuszka Putinem beda sie rozwijac jak najbardziej prawidlowo i w jednym kierunku. Moze nawet da sie wysiedlic potomkow masy wchodniej z Ziem Zachodnich. To byla zaprawde zakala Polski. Wroca na swoje ziemie rodzinne, beda mogli postepowac zgodnie ze swoimi patologiami zapisanymi w genach. Nikt im nie bedzie przeszkadzal srac na swoim. Przestrzenie tam sa duze beda mogli sobie pochasac i popolowac na judekamratz. Na zachodzie ich gonia za to. Waffen SS, NSZ, ONR, Polnische Hitlerjugend tez sobie zaloza bez problemu a wszystko pod blogoslawienstwem kirsche. Panie pomoz.

 • dert4

  Oceniono 4 razy 4

  ale zapóźnienia w budowie lotniska to fakt.
  PSLowcy wykupili grunty w Niedźwiadzie i na Świdnik nie chcieli się zgodzić.
  Dopiero po wyrzuceniu Podkańskiego i śmierci Wojtasa problem ruszył z miejsca.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 2

  PSL chciało udupić lokalizację lotniska w Świdniku by wybudować dużo większe w Niedźwiadzie gdzie wykupili grunty i to są fakty dokonane, zmanipulowali nawet "zielonych" a może i podkupili, interes nie wypalił.
  PiS być może zbuduje metro albo szybką kolej Kraśnik - Lubartów z tego co mówi Czarnek a ten region potrzebuje normalnych inwestycji, czyli drogi S17 i modernizacji trasy kolejowej Chełm - Warszawa z odgałęzieniem do Stalowej Woli i Rzeszowa.
  Na Lubelszczyźnie sporo zrobili ludzie z PO i ludzie z PiS, PSL niech pomaga a nie przeszkadza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX