Biedroń: Skąd się biorą naziole? Niech politycy obejrzą sobie relację z Davos

Zamiast utyskiwać na chłopców świętujących urodziny Adolfa Hitlera, należy zastanowić się nad rozwiązaniami systemowymi - prezydent Słupska Robert Biedroń na antenie TOK FM wskazał nierówności społeczne jako źródło rodzenia się ekstremizmów.

 - Zadaje pani bardzo trudne pytania jak na ósmą rano - śmiał się Robert Biedroń. Dorota Warakomska chciała się dowiedzieć, kiedy Biedroń wróci do wielkiej polityki.

Prezydent Słupska zaznaczył, że będzie startował w wyborach samorządowych, ale wróci do polityki krajowej wtedy gdy uzna, że nadszedł odpowiedni moment.

Powrót do wielkiej polityki

- Umacnia się PiS, a opozycja bardzo traci. Nowoczesna i PO straciły połowę swojego elektoratu. Lewica jest poza parlamentem. Nie jestem ślepy i głuchy i czuję odpowiedzialność.

Biedroń zaznaczył, że nie wierzy w powodzenie wielkiej koalicji środowisk opozycyjnych. Irytował się też kalkulowaniem zysków i strat politycznych związanych z obywatelskim projektem Ratujmy Kobiety, wprowadzającym rzetelną edukacją seksualną, dostępną antykoncepcję i legalizującą zabieg przerwania niechcianej ciąży do 12 tyg.

- Najważniejsze jest to, że stracą Polki. Nie interesuje mnie w tym kontekście czy na tym projekcie straci PiS, bo znów stracą kobiety. Nie chciałbym, żeby jakakolwiek siła polityczna wzmacniała się kosztem kobiet.

Skąd się biorą naziści

Biedroń jest zdumiony, że nagle po reportażu "Superwizjera" władza zauważyła problem neonazistów.

- Od kilkunastu lat stowarzyszenie Nigdy Więcej wydaje brunatną księgę i ona jest grubsza niż książka telefoniczna. Tam są zgromadzone przestępstwa na tle nienawiści rasowej, homofobiczne itp. I nagle politycy się budzą, że coś jest tu nie tak. W 2013 minister Sienkiewicz mówił, że idą po kiboli, Tusk zapowiadał, ze rozprawi się z tym problemem - tłumaczył Biedroń. Jego zdaniem nienawiść trzeba zwalczać systemowo.

Czytaj też: Czy da się zdelegalizować "Dumę i Nowoczesność"? Nie będzie łatwo - zapowiada ekspert

- Politycy powinni sobie w Sejmie włączyć transmisję z Davos. Tegoroczny szczyt jest bowiem poświęcony nierównościom. Politycy powinni też wziąć do ręki raport Oxfam, który mówi o tym, że 80 proc. bogactwa jest w rękach 1 proc. ludzkości. I stąd się bierze nienawiść. Nazizm bierze się z nierówności. Jeśli taki młody chłopak mieszka w jednym pokoju z ojcem, matką, babcią w mieszkaniu komunalnym, jeśli cegłówki lecą mu na łeb, nie ma perspektyw na dobrze płatną pracę, to siłą rzeczy będzie łatwym celem dla skrajności - podsumował prezydent Słupska.

Prezydent Biedroń zaznaczał, że nie jest to w najmniejszym stopniu usprawiedliwianie neonazistowskich praktyk.

- Oni oglądają mnie czy panią w naszych ładnych pomieszczeniach, a potem wracają do swojego obsyfionego mieszkania, bez perspektyw na przyszłość. Politykom łatwiej jest zatrzymać dwóch trzech nazioli niż znaleźć źródło problemu. Potrzebni są politycy, którzy będą mieli odwagę powiedzieć, owszem, trzeba zamykać nazioli, ale trzeba wprowadzać rozwiązania systemowe. W jakich krajach takich problemów jest najmniej? W takich, w których jest społeczeństwo wrażliwe na nierówności.

TOK FM PREMIUM