Organizacje neonazistowskie to grupy terrorystyczne, a nie "idioci w krzakach" - ostrzega ekspert

Nie milkną komentarze po emisji reportażu TVN o polskich neonazistach. Zdaniem Jacka Purskiego z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, który gościł na antenie Radia TOK FM, problem zagrożenia atakami ekstremistów jest w Polsce bagatelizowany.

Dziennikarze TVN ujawnili, że członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność świętują urodziny Hitlera i mundurach esesmanów hajlują na tle swastyk. Ich materiał wywołał burzę.

Odniósł się do niego m.in. minister Joachim Brudziński w swoim sejmowym wystąpieniu. Koncentrował się na porównywaniu polskich i niemieckich organizacji neonazistowskich. - W Polsce takie kreatury muszą chować się po lasach. W Niemczech spacerują po centrum Berlina - mówił.

Minister Brudziński przekonywał też, że nazizm nie ma nic wspólnego z wartościami prawicowymi i konserwatywnymi, a działania partii Hitlera - NSDAP - miały jego zdaniem wręcz charakter lewicowy.

- To bzdura. Poza tym - dlaczego mówimy o historii? Mówmy o neonazistach, których ten rząd i poprzednie ignorowały - mówił Jacek Purski z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.

Organizacje neonazistowskie porównał do ugrupowań terrorystycznych.

- Tego typu organizacje ocenia się jako ekstremistyczne, ekstremizm prowadzi do incydentów o charakterze terrorystycznym. Tak trzeba na to patrzeć, a nie jak na element przepychanki politycznej, jak to robi pan minister. To jest element bardzo niebezpiecznego zjawiska, który ma wpływ na nasze codziennie bezpieczeństwo - przekonywał.

- Jedyna organizacja, którą minister Brudziński wymienił z nazwy, to Antifa. Nie użył słowa “neonaziści”, nazwał ich idiotami w krzakach - zauważyła prowadząca audycję Agata Kowalska.

- To jest przykład ignorancji, która sprawia, że ugrupowania neonazistowskie czują się swobodnie w naszym kraju i mogą propagować zakazane treści - ocenił Purski.

Wcale nie trzeba wiele

Przekonywał też, że rozprawienie się  z ekstremistami nie jest przesadnie skomplikowanym zadaniem. - Wystarczy 3 ekspertów, kilku policjantów i 1 zdeterminowany prokurator - twierdzi.

- Grupy neonazistowskie są znane, szukają miejsca w przestrzeni publicznej - na stadionach, koncertach. Wystarczyłoby znaleźć te grupy, jest ich w Polsce kilkadziesiąt. Prawo pozwala na skuteczne reagowanie. Wystarczy, żeby zatrzymać takie osoby, a grupy zdelegalizować. Jest to oczywiście doraźne, ale niezbędne działanie - tłumaczył.

Jako dalsze, długofalowe działania, wskazał edukację dotyczącą radykalizacji młodzieży. Jego zdaniem, powinna ona być adresowana do dziennikarzy, policjantów, polityków i nauczycieli.

- Problem zaczyna się, kiedy pojawia się lider, chociażby w szkole, w środowisku lokalnym, który tłoczy dzieciakom do głów zbrodnicze ideologie. Chodzi o to, żeby już na tym etapie nauczyciel reagował. Stawką jest nasze bezpieczeństwo. Brunatna Księga pokazuje przecież, że w Polsce są ofiary śmiertelne neonazizmu  - mówił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (71)
Jak rozprawić się z ugrupowaniami neonazistowskimi?
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 24 razy 12

  Terroryzm w Polsce?
  Przecież to jest oczywiste.
  Polską rządzi organizacja wręcz terrorystyczna czyli PiS.
  Siłą przejęli niezależne instytucje jak sądy i prokuratura, teraz usiłują przejąc media, zapanować nad internetem i potem rządzić jak im się będzie podobało.
  A przewodzi temu niejaki JK - skromny, niewysoki poseł.

  A wszyscy ci neonaziści, kibole, Antkowe OT, ONR i inne tego typu śmieci to tylko zewnętrzny obraz tego co się teraz robi w Polsce

 • kemor234

  Oceniono 15 razy 9

  Nikt nam nie udowodni, że czarne jest czarne.
  W Polsce nie ma neonazistów. Kiedy to wreszcie zrozumiecie ???
  MY MOŻEMY WSZYSTKO !!!! Nawet jak będą ofiary (a niechybnie będą!!!) to oskarżymy Tuska. I co nam zrobicie ???????

 • darek655

  Oceniono 17 razy 9

  Czyżby bojówki PIS?Wszak Zero i inni sprawiedliwi inaczej kumplują się z nimi.

 • biesczad1

  Oceniono 19 razy 9

  A cóż złego mógł powiedzieć drobny złodziejaszek o bandytach łamiących prawo?...

 • realizmforte

  Oceniono 7 razy 5

  " nazizm nie ma nic wspólnego z wartościami prawicowymi i konserwatywnymi, a działania partii Hitlera - NSDAP - miały jego zdaniem wręcz charakter lewicowy."

  Doskonale udokumentowana książka Agnosiewicza " Kościół a faszyzm " powinna być obowiązkową lekturą dla współczesnej młodzieży. Autor na 241 str. konkluduje
  " zdecydowana większość opisanych w książce reżimów faszystowskich miała charakter stricte chrześcijański, zwłaszcza katolicki. Tutaj nie mówimy już o kolaboracji, a o budowaniu przez religię i kościół reżimów faszystowskich."
  Gorąco polecam mini strowi Brudzińskiemu , p osłowi Winnickiemu i całej lewicowej polskiej prawicy.

 • homo_lupus

  Oceniono 15 razy 5

  No to prychnijmy, że facet plecie androny mówiąc o naziolach jak o terrorystach.

  A potem przypomnijmy sobie niejakiego Breivika

  Czy naszego swojskiego Bombera, który chciał wysadzić sejm bynajmniej nie dlatego, że
  chciał zaprotestować przeciwko nacjonałbolszewizmowi, tylko dlatego, że chciał go więcej.

  Zasadniczo wszystkie ataki nazioli na squaty, knajpy, kebaby, legalne demonstracje itp. powinny być kwalifikowane jako ataki terrorystyczne.

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 5

  I o to biega. Nie, żadni wariaci i sfrustrowani brakiem kanalizacji w domu, ale całkiem świadomi ludzie. Świadomi co robią.

 • villk

  Oceniono 4 razy 4

  Pan Jacek Purski ma racje
  Doraźnie wystarczy kilka zdeterminowanych osób w słubie państwowej do rowoalenia struktur tego raczkującego ekstremizmu .
  Do leczenia społeczeństwa potrzebna jest edukacja
  Tyle że struktury obecnej włądzy czerpią garściami z ideologi tego ekstremizmu dla osiągania swych celów politycznych, Tak więc walka z ekstremizmem prawicowym prędzej czy później musi się przerodzić w walkę z obecna partią rządzącą .

  Obawiam się że pis pójdzie łatwiejszą drogą i wskarze sobie innego wroga jak by choćby wymienona Antifa, czy jakiekolwiek inne lewicowe ugrupowanie .. zresztą to tez było przećwiczone w Niemczech w latach 30 XX wieku

  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2017/01/03/wyobraz-sobie/

 • iskander36

  Oceniono 4 razy 4

  Znowu sie pojawili ulubieni NAZIŚCI TORCIKOWI z formacji WAFEL SS: jozbieszczad, 2bxornot2b i pewnie gdzieś łajza Staszic itp. Do kosza z nimi ! Fekalia winno się na bieżąco odprowadzać systemem rur kanalizacyjnych do systemu kanalizacji zewnętrznej....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX