"Minister bagatelizacji" zapapla rzeczywistość? Dlaczego trudno zrozumieć, że naziści są nazistami

W piątkowym Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski odniósł się do wczorajszego przemówienia ministra Brudzińskiego nt. zwalczania neonazizmu. W jego ocenie myślą przewodnią polityka PiS jest, że "idioci chowający się po krzakach nie są groźni i są wszędzie".

- Wczoraj pan minister Brudziński miał ważną mowę w Sejmie na temat groźnych, radykalnych organizacji. Muszę powiedzieć: była to mowa zaskakująca - powiedział Jacek Żakowski rozpoczynając swoją audycję w TOK FM. W jego ocenie wystąpienie nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji ws. walki z neonazizmem można streścić słowami, że "idioci chowający się po krzakach nie są groźni i są wszędzie".

- Dużo gorzej jest, kiedy trafiają na trybuny sejmowe i zaczynają sobie dywagować, że faszyści to lewica, bo przecież NSDAP to partia narodowosocjalistyczna, tak jakby to było jej istotą, a nie wielki mord z pobudek nacjonalistycznych nazywany Holokaustem - powiedział Żakowski.  

"Beztroskie paplanie"

- Muszę powiedzieć, że dawno żaden polityk, a w każdym razie żaden członek rządu, nie paplał sobie tak beztrosko na tak ważny, delikatny, bolesny, historyczny temat - ocenił publicysta. Według Żakowskiego zrozumienie mechanizmu tragicznych wydarzeń sprzed lat może być warunkiem przetrwania wspólnoty polskiej i zachodniej.

Żakowski wyraził zaskoczenie treścią przemówienia ministra Brudzińskiego, który - jak podkreślił - jest politologiem, nauczycielem akademickim, "człowiekiem zdawałoby się wykształconym".

- Czemu tak paple? - zapytał Jacek Żakowski. - Myślę, że tak paple by zapaplać rzeczywistość - odpowiedział po chwili zastrzegając, że Brudzińskiemu nie udało się do końca zagadać problemu z polskim neonazizmem. - W "Gazecie Wyborczej" Jacek Harłukowicz nazwał go "ministrem bagatelizacji" - poinformował słuchaczy Żakowski. 

Powszechny problem, wyjątkowa reakcja

Publicysta dodał, że Polska nie jest wyjątkiem w Europie, bo wszyscy mają problem ze skrajną prawicą, ale rzeczą która odróżnia nas od Zachodu jest stanowisko rządu ws. neonazistów, w którym minister Brudziński skupiał się na atakowaniu opozycji wobec PiS. -

Jestem bardzo ciekawy, jak będzie się z tego tłumaczyć pan Czaputowicz, pan prezydent i pan premier, którzy udają Europejczyków jak inni, a mają Brudzińskiego - zastanawiał się Żakowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Żakowski o Brudzińskim: Paple, by zapaplać nazizm
Zaloguj się
 • bartooolooo

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Żakowski, a gdzie pan był, i reszta środowisk opiniotwórczych, kiedy przez ostatnią dekadę rosła liczba członków/kiń ugrupowań neonazistowskich, jak NOP, ONR, RN, kiedy na polskich ulicach byli obecni członkowie międzynarodowej org. terrorystycznej Blood and Honour. Gdzie byliście, dziennikarze, politycy, socjolodzy, przez przynajmniej 28 lat ostatnich, kedy nazi skini rozpoczynali swój marsz do parlamentu. Teraz się obudziliście, jak zaczyna się wam pod dupą palić, bo PiS z brunatnymi po prostu chcą wam się dobrac do życi. Wielkie środowiska opiniotwórcze, a nie zauważyły ani posła Kamińskiego z neonazistowską przeszłością w NOP, ani wysypy rasistowskiego, nacjonalistycznego hip hopu, ani nie widzieli zespołów typu Obłęd (dawna Konkwista 88) i ich powiązań ze śwaitem przestępczym i motocyklistami. Nic kompletnie, zajęci byliście tylko koszeniem kaski, i dorywaniem się do koryta.

  To teraz macie. Ja na pewno z faszystami walczył za wasze konta, lofty i apanaże nie będę.

  A neonazizm wzrasta na biedzie, wykluczeniu i braku perspektyw. Podziękujcie ciepłej wodzie w kranie, 8 latom dzikiej reprywatyzacji i śmieciowych umów o pracę.

 • palo_ma1

  Oceniono 7 razy 1

  Ależ co tu zaskakującego.
  Prześledźcie sobie wypowiedzi Brudzińskiego
  - on skupia się jedynie na tym, żeby wymyślić jakiś żart słowny, jakiś kolejny kawałek efektownego erystycznego bełkotu. Nigdy nie powiedział nic merytorycznego.

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Bardzo się cieszę,że temat faszyzmu i tak niegodnego zachowania w Polsce
  garstki osób się pojawił w mediach szczególnie w TVN, Tok FM i "GW" to
  powinno uświadomić wszystkim Polaków do czego doprowadził faszyzm
  niemiecki. I że zostało zagazowanych i wymordowanych w niemieckim obozie
  zagłady w Auschwitz ponad 1,35 mil Żydów,70 tys Polaków,20 tys Cyganów
  i wiele tysięcy więźniów z innych krajów. W czasie II wojny zostało zastrzelonych
  i wymordowanych prawie 6 milinów Polaków przez Niemców a Poska został
  zniszczona i dlatego Niemcy muszą nam wypłacić "REPERACJI WOJENNE".
  Dziękuję TVN,Tok FM, i "GW" do przyczynienia się poruszenia tematu reperacji
  wojennych przez pokazanie czym jest faszyzm i do czego doprowadził.!!!

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Jak rozumiem Tok FM,"GW" i TVN faszyzm jest w Polsce ale gdy maszerują
  faszyści w Niemczech,Szwecji pod osłoną policji faszyści czy w Austrii śpiewają
  piosenki o gazowaniu Żydów to jest to zgodne z demokracją i dozwolone !!!

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Mam pytanie dlaczego Tok FM, "GW" i TVN nie porusza tematu narastającego
  a właściwie masowych wystąpień faszystowskich w Austrii ?
  W Austrii działacze partii FPO śpiewają stare germańskie piosenki "Dajcie nam
  gaz "Zyklon B" to dojdziemy do 7 mil" - chodzi o Żydów,że wymordowano ich 6 mil
  a nie 7 milionów - Tok FM ,'GW" i TVN milczą to im nie przeszkadza !!!

 • Jan Janicki

  Oceniono 10 razy 0

  Panie Żakowski lubię i cenie pana wypowiedzi. Ale to nawet nie wiem jak określić gadanie,opinie,rozmowy,diagnozy i diabli wiedzą co,to na ten pislam nie działa.To jest jakaś sekta zmieniająca Polskę w zaścianek Europy.Moja diagnoza,to jest mur i kałasznikow dla tej pisowskiej zarazy.To są faszyści pomieszani z komunistami.Tak już kiedyś było i wiadomo jak się skończyło.Poprawnosc polityczna powinna się skończyć,to jest hipokryzja.

 • axermann

  Oceniono 1 raz -1

  Na dwa baty Żaku-Ty,twoja Żonka i literat Rudnicki.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy -2

  Jacuś, nie kombinuj.

  Takiś stary, a taki naiwny !

  Ta władza przy pomocy faszystowskich szumowin

  walczy ze śmiertelnym wrogiem - komunistsmi !

  Byłymi pracownikami państwa, w którym się urodzili,

  wykształcili, zdobyli tytuły naukowe i dostatnie życie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX