Pracują w każdym mieście. Będą szkoleni, żeby pomagać frankowiczom

Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Finansowy będą szkolili miejskich i powiatowych Rzeczników Konsumentów, aby mogli oni pomagać tak zwanym frankowiczom.

Dla dr Adama Bodnara i prof Aleksandry Wiktorow to kolejny etap wspólnych działań na rzecz osób posiadających kredyty walutowe. W 2017 roku obie instytucje zorganizowały w 14 miastach w Polsce spotkania informacyjne dla frankowiczów. Jak mówi Rzecznik Bodnar, wzięło w nich udział około dwóch i pół tysiąca osób.

- Większość osób nie wiedziała, jak poradzić sobie z takim kredytem. Na czym polega reklamacja, czy reklamacja nie spowoduje retorsji ze strony banku, albo kiedy należy podjąć działania, żeby nie doszło przedawnienia roszczeń  - tłumaczy.

Czytaj też: "Liczba spraw podjętych do interwencji przez Rzecznika Finansowego się podwoiła" - Bodnar o frankowiczach

W tym roku za to będziemy organizować warsztaty dla Rzeczników Konsumenta - dodaje Rzecznik Finansowa Aleksandra Wiktorow. Większość osób uważa, że do rzecznika konsumenta idzie się z popsutym towarem. Mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że rzecznik może też pomóc w sprawach finansowych, podpowie jak załatwić sprawę - mówiła.

Prof. Wiktorow podkreśla także, że przygląda się wyrokom, jakie sądy wydają w sprawach wytyczanych bankom przez frankowiczów i z jakiś czas zwróci się do Sądu Najwyższego w celu wypracowania jednolitego orzecznictwa.

TOK FM PREMIUM