"Kaczyński za populistyczne zyski w kraju jest gotów płacić interesami Polski za granicą"

"Polskie obozy koncentracyjne" jako wielki problem, z którym trzeba walczyć, to mit - przekonuje przekonuje gość Wywiadu Politycznego TOK FM, Marcin Bosacki.

Były ambasador w Kanadzie i były rzecznik polskiego MSZ uważa, że skierowana do podpisu prezydenta ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej jest niewspółmierna w stosunku do pojawiających się na świecie przekłamań.

Zdaniem byłego dyplomaty to, że na spotkaniu Korpusu Dyplomatycznego z marszałkiem Senatu, Stanisławem Karczewskim nie było ambasadorów Izraela, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych - tego ostatniego zastępował jego radca ekonomiczny - to nie przypadek.

- Obawiam się, że to symbol tego, że mamy najgorsze od 1989 roku stosunki dyplomatyczne i pozycję międzynarodową Polski. Wszyscy za to niestety zapłacimy, również portfelami. Dwa lata konfliktowania nas z całym światem to efekt polityki pisowskiej, kompletnie niezważającej na stosunki międzynarodowe. Sprowadzono cały sens uprawiania polityki do słupków - mówił.

Czytaj też: Jako jedyny członek PO poparł nowelizację ustawy o IPN. "Przeżyłem już tego rodzaju presję"

Bosacki przekonuje, że na kryzys wokół ustawy o IPN nałożyły się błędy polskiej dyplomacji i zimna, cyniczna kalkulacja lidera Prawa i Sprawiedliwości. Ocenia, że nowe przepisy są potrzebne Jarosławowi Kaczyńskiemu do utrzymania władzy.

 - Jarosław Kaczyński zrobi wszystko, aby zabetonować prawicowe, w tym skrajnie prawicowe, 40% elektoratu, żeby dostać następną kadencję. Może marzy o większości konstytucyjnej. Za te populistyczne, polityczne zyski wewnątrz kraju, jest gotów płacić interesami Polski za granicą - tłumaczył.

- To nieprawda, że cały świat mówił o "polskich obozach koncentracyjnych", to jest mit, pisowska propaganda. Były głupie, dokuczliwe dla nas, irytujące kłamliwe zbitki językowe. Ale były one epizodyczne. Naszej dyplomacji i organizacjom polonijnym w USA, UK, Kanadzie i Niemczech, udało się wpisać do wewnętrznych przepisów książek stylu, że to jest nieprawidłowe sformułowanie - dodał.

Prezydent na podpisanie - lub zawetowanie - ustawy o IPN ma teraz trzy tygodnie.

Całej rozmowy posłuchasz tutaj:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (229)
Konflikt Polski z Izraelem - Marcin Bosacki wyjaśnia przyczyny
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 34 razy 24

  Populizm, nacjonalizm, ksenofobia i klerykalizm - oto program PiS-u, który odpowiada ciemnemu ludowi.

 • wujojano

  Oceniono 24 razy 22

  PiS próbował wymanewrować Izrael, markując konsultacje z nim, potem na wiele miesięcy umieszczając ustawę w "zamrażarce", a w końcu wyciągając ją z zaskoczenia tuż przed ważną dla Żydów rocznicą, oczekując, że nie zechcą popsuć sobie obchodów i pozwolą się postawić wobec faktów dokonanych. Dzięki temu chcieli tanim kosztem podwójnie zapunktować u "judeosceptyków": nie dość, że przyjęli ustawę pod ich gust, pozwalającą zwalczać "żydowski antypolonizm", ale jeszcze zrobili w konia Żydów, którym teraz można będzie śmiać się w nos, mówiąc, że przecież nie zgłaszali sprzeciwu (dziwne, że nie sprzeciwiali się ustawie schowanej do "zamrażarki", prawda?), więc o co się awanturują? Teraz, być może, punktów zdobędą jeszcze więcej, ale koszt nie będzie tani. Zapłaci go jednak Polska, a nie PiS, więc dla PiS-u ostateczny bilans jest chyba dodatni.

 • munaciello

  Oceniono 26 razy 18

  Marzec '68 uczcimy skandując: Jarosław, Wiesław, Jarosław, Wiesław, Jarosław, Wiesław!

 • maura4

  Oceniono 24 razy 18

  Kaczyński powiedział kiedyś, że gotów jest poświęcić gospodarkę, aby zrealizować swój cel. I właśnie to czyni, ku uciesze suwerena.

 • jael53

  Oceniono 20 razy 16

  Wiadomo, że na kartę antysemicką zawsze można liczyć. Pan Kaczyński użył jej wybitni cynicznie - taki "prezent" na 50. rocznicę Marca. Jego wierny elektorat zapewne świetnie ten gest zrozumie.

 • pi.mi

  Oceniono 24 razy 16

  Prezes zamieszał w narodowo-nacjonalistycznym kociołku i wypłynęło szambo.
  Moczar wiecznie żywy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX