Joanna Mucha z PO oskarża TVP o cenzurę. Nie wyemitowano programu z jej udziałem

Oświadczenie Joanny Muchy dotyczy braku emisji odcinka programu "Pod Ciśnieniem", w którym uczestniczyła na zaproszenie TVP Lublin.

Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej była gościnią programu “Pod Ciśnieniem”, który był nagrywany w sobotę 3 lutego w lubelskim oddziale TVP.

- Program miał zostać wyemitowany o godzinie 17:30 tego samego dnia. Niestety otrzymałam informację, że program został zdjęty z anteny decyzją Dyrektora Oddziału TVP Lublin Ryszarda Montusiewicza. Tematy poruszane w programie to przyjęta przez Parlament ustawa o IPN oraz kryzys dyplomatyczny wywołany jej uchwaleniem - napisała w oświadczeniu.

Czytaj też: Lizut zapytał Skowrońskiego o paski TVP, a ten nie wiedział o co chodzi. Powód? Nie ma telewizora

Mucha sytuację ocenia jako przykład cenzury i zapowiada skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Domaga się też emisji programu oraz wyjaśnień.

Poniżej pełna treść oświadczenia: 

OŚWIADCZENIE


Dnia 3 lutego br. uczestniczyłam na zaproszenie TVP Lublin w nagraniu programu „Pod Ciśnieniem". Oprócz mnie rozmówcami w programie byli: Elżbieta Kruk (PiS), Jakub Kulesza (Kukiz'15), Genowefa Tokarska (PSL), Andrzej Stanisławek (Porozumienie). Program miał zostać wyemitowany o godzinie 17:30 tego samego dnia. Niestety otrzymałam informację, że program został zdjęty z anteny decyzją Dyrektora Oddziału TVP Lublin Ryszarda Montusiewicza.

Tematy poruszane w programie to przyjęta przez Parlament ustawa o IPN oraz kryzys dyplomatyczny wywołany jej uchwaleniem. Pozwolę sobie również przypomnieć, że w ostatnich dniach nie wpuszczono na konferencję w Trybunale Konstytucyjnym ekip telewizyjnych Polsatu i TVN mimo otrzymania przez nie zaproszenia. Powyższe przykłady świadczą o coraz szerszej cenzurze w mediach publicznych. W związku z powyższymi zdarzeniami w najbliższych dniach wystąpię ze skargą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Żądam także opublikowania nagranego w dniu dzisiejszym programu „Pod Ciśnieniem" i złożenia wyjaśnień od Dyrektora Ryszarda Montusiewicza oraz przesłania nagrania programu na adres mojego biura poselskiego. Po odpowiedzi Pana Dyrektora zdecyduję o ewentualnych dalszych krokach prawnych. Zwracam się także do moich współrozmówców Posłów: Elżbiety Kruk, Jakuba Kuleszy, Genowefy Tokarskiej i Senatora Andrzeja Stanisławka o komentarz w tej sprawie. Oczekuję także reakcji Rady Programowej TVP Lublin.

Przypominam, że rok 2018 jest rokiem wyborczym, a telewizja publiczna ma ogromny wpływ na podejmowane przez Polaków decyzje. Stanowczo sprzeciwiam się cenzurze w mediach! Wszystkie media mają prawo dostępu do konferencji organizowanych przez instytucje państwowe! Politycy wszystkich partii mają równe prawo wypowiadania się w mediach! Zaistniałe wydarzenia wskazują na kolejne niszczenie zasad państwa demokratycznego.


Joanna Mucha Posłanka na Sejm RP

TOK FM PREMIUM