List byłych ambasadorów: Obecna polityka PiS wiedzie Państwo do katastrofy

Polscy dyplomaci napisali list otwarty, w którym krytykują politykę zagraniczną rządu PiS. Poniżej zamieszczamy jego treść.

Przebieg sporu z Izraelem, USA i innymi sojusznikami wokół ustawy o IPN dowodzi, że pozycja międzynarodowa Polski jest najgorsza od odzyskania niepodległości w 1989 roku. Polska przestała mieć zdolności wpływania na swych, nawet najbliższych, partnerów zagranicznych.

Jako byli dyplomaci ostrzegamy: obecna polityka Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwość jest sprzeczna z polską racją stanu i wiedzie Państwo do katastrofy.

Niszczony jest dorobek pokoleń, które wywalczyły demokrację a potem skutecznie budowały pozycję międzynarodową wolnej Polski. W latach 1989-2015 Rzeczpospolita, pod rządami lewicy, prawicy i centrum, weszła do NATO i Unii Europejskiej, rozwijała się najszybciej w Europie, stała się bezpieczna i poważana, miała wpływ na kluczowe kwestie regionu i kontynentu. 

Od 2015 roku polityka zagraniczna PiS kroczy od katastrofy do katastrofy. Polsce odmawia się przyjmowania wizyt wysokich przedstawicieli, regularnie krytykują ją sojusznicy, nasze gwarancje bezpieczeństwa stają się warunkowe. Zamiast – jak dotąd – być jednym z liderów wspólnoty Zachodu, Polska PiS-u staje się zależna od niepewnego wsparcia państw mniejszych.

Międzynarodową pozycję kraju osłabia też flirt obecnej władzy ze środowiskami szowinistycznymi.

Polska jest postrzegana – piszemy to z bólem – jako "chory człowiek Europy".

Ta sytuacja jest dla Państwa wielkim zagrożeniem, zwłaszcza w obecnym niestabilnym środowisku. Unię Europejską czekają ogromne przemiany. Agresywna Rosja okupuje terytorium naszego sąsiada i ingeruje w procesy polityczne Zachodu. USA zmieniają swą rolę w świecie. Rosną nacjonalizmy.

Tymczasem głosu Polski brakuje nawet w najważniejszych sprawach: przyszłości Unii i jej budżetu oraz kształtu wojskowej obecności sojuszniczej w Europie. Państwo PiS bojkotuje szansę, jaką jest Polak - przewodniczący Rady Europejskiej i marnuje miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, bo siła polskich argumentów - zwłaszcza w obszarze państwa prawa - jest żadna. Wiceprzewodniczącemu Parlamentu Europejskiego z PiS grozi odwołanie za skandaliczną wypowiedź. Stosunki z partnerami w UE są złe. Zniszczenie relacji z Ukrainą pozbawiło Polskę siły politycznej na wschodzie. MSZ stał się zakładnikiem politycznych targów wewnątrz obozu rządzącego, w dyplomacji rządzi chaos. 

Od dwóch lat wskazywaliśmy na te zagrożenia, niektórzy z nas - wewnątrz instytucji Państwa. Dziś robimy to w formie listu otwartego, wiedząc że te oceny podziela większość kolegów nadal pozostających w Służbie Zagranicznej. 

W trosce o dobro Ojczyzny apelujemy:

Do polityków obozu rządzącego - o zmianę kursu, o powrót do polityki proeuropejskiej i prozachodniej, zakończenie sztucznych sporów z sojusznikami, przywrócenie wiarygodności Polski jako państwa prawa, o zaprzestanie polityki wspierania sił skrajnych.

Do Prezydenta RP - o zawetowanie ustawy o IPN.

Do Ministra Spraw Zagranicznych - o przywrócenie dyplomacji podmiotowości i profesjonalizmu, który polega też na mówieniu „nie” dla działań sprzecznych z interesem Państwa.

Do organizacji społeczeństwa obywatelskiego, samorządów oraz partii opozycyjnych - o aktywność w relacjach zagranicznych i stworzenie programu odbudowy międzynarodowej pozycji Polski. Zła polityka zagraniczna PiS, które zdobyło władzę dzięki głosom 18% proc. obywateli, nie ma poparcia większości narodu i musi mieć alternatywę. Deklarujemy pomoc w jej stworzeniu.

Rodakom mówimy: polskiej racji stanu trzeba bronić. Polska, jak w latach 1989-2015, musi być europejska i odpowiedzialna. Musi realizować swe interesy we współpracy, a nie ciągłej wojnie z innymi.

Tylko taka Polska będzie bezpieczna i dostatnia.

Tylko taka Polska jest prawdziwa.

Podpisano:

Marcin Bosacki, b. ambasador RP w Kanadzie

Iwo Byczewski, b. ambasador RP w Belgii oraz w Tunezji

Maria Krzysztof Byrski, b. ambasador RP w Indiach

Paweł Dobrowolski, b. ambasador RP w Kanadzie oraz na Cyprze

Grzegorz Dziemidowicz, b. ambasador RP w Egipcie oraz w Grecji

Urszula Gacek, b. ambasador RP przy Radzie Europy

Maciej Klimczak, b. ambasador RP na Łotwie

Maciej Kozłowski, b. ambasador RP w Izraelu

Jerzy Kranz, b. ambasador RP w Niemczech

Roman Kuźniar, b. dyplomata, b. doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych

Piotr Łukasiewicz, b. ambasador RP w Afganistanie

Agnieszka Magdziak - Miszewska, b. ambasador RP w Izraelu

Jacek Najder, b. ambasador RP przy NATO oraz w Afganistanie

Marek Nowakowski, b. ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii

Piotr Nowina - Konopka, b. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

Piotr Ogrodziński, b. ambasador w Kanadzie

Ryszard Schnepf, b. ambasador RP w Stanach Zjednoczonych oraz Hiszpanii

Tadeusz Szumowski, b. ambasador RP w Australii, Irlandii oraz Indonezji

"PiS nie jest spadkobiercą idei Lecha Kaczyńskiego. Rujnuje relacje z Ukrainą i Żydami"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (136)
Byli ambasadorowie napisali list otwarty. Żadają zmiany polityki zagranicznej
Zaloguj się
 • kabza1605

  Oceniono 42 razy 28

  Jeden człowiek nie do końca chyba zdrowy psychicznie robi sobie z Polską co chce. Bawi się prawie 40 milionowym narodem jak zabawką! Polska XXI wiek - nie do uwierzenia!

 • halice

  Oceniono 41 razy 27

  Wszyscy mają bolesną świadomość słuszności tego, o czym mowa w liście. Wszyscy prócz lepszego sortu oczywiście.

 • artau

  Oceniono 38 razy 22

  Czas wyjść na ulice wszystkich polskich miast. Czas odsunąc od jakiejkolwiek władzy nazi-piss
  Ludziska obudźmy się, bo z tej setnej rocznicy odzyskania niepodległości świat zapamięta hitlerowskie logo z batoników. Orzeł z czekolady był zły? No to mamy co chcieliśmy

 • ar.co

  Oceniono 30 razy 20

  A TW Wolfgang na to pokaże państwu ambasadorom kulsona.

 • jedyny_times

  Oceniono 12 razy 12

  Zobaczcie państwo jedną rzecz, o której nikt nie mówł, nie mówi teraz. Kto nas w tym popiera, skąd mamy poparcie, ano od Putina. Mówi się, wiele o niemieckiej odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej. Pan Morawiecki obarcza odowiedzialnością tylko Niemców. A ja się pytam, co z winą Rosjan, przecież Sowieci są odpowiedzialni za II tak samo jak Hitler, a na sumieniu mają miliony istnień, historycy szacują wiele większą liczbę wymordowanych ludzi przez Sowietów jak przez III Rzeszę. Za napaść na Polskę w 39 Stalinowska Rojsja w równym stopniu ponosi winę. Dlaczego pis o tym nie mówi teraz, jak tak pilnują prawdy. Zbrodniarzy hitlerowskich przynajmniej w częsci osądzono, czy któryś ze stalinowskich oprawców stanął przed sądem międzynarodowym? Dożyli późnej starości i przez całe życie wypinali pierś do orderów, jak ci co mordowali w Katyniu. pis to ruska agentura!

 • wujojano

  Oceniono 20 razy 12

  To jest mówienie do ściany. Przecież koszty PiS-owkiej polityki poniesie Polska, a nie PiS. Natomiast PiS-owi przybędzie parę procent, dzięki pozyskaniu już istniejących "judeosceptyków" i wyhodowaniu nowych.

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 10 razy 8

  Zaraz pisdzielskie portale zaczną im szukać dziadków z wehrmachtu i grzebać w przeszłości. Standardowa procedura.

 • kemor234

  Oceniono 14 razy 8

  Trzeba koniecznie, najlepiej dzisiaj w nocy przyjąć ustawę, że nikt nie może pisać "listów otwartych".

 • jasiekiera

  Oceniono 16 razy 8

  Coraz lepiej, czy coraz gorzej? To juz wyglada na zamach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX