Grzyb z Puszczy Białowieskiej pozwala hamować wzrost komórek nowotworowych

Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą szukać lekarstw w grzybach z Puszczy Białowieskiej. Badania jednego z gatunków już dają obiecujące wyniki w zwalczaniu nowotworów jelita grubego.

Puszcza Białowieska zwykle kojarzy się z żubrami i potężnymi drzewami. Jednak unikatowych gatunków jest tu więcej. Jak mówi dr Ewa Zapora z Politechniki Białostockiej, różnorodność świata puszczańskich grzybów jest imponująca:

- W puszczy jest ok. 1700 gatunków grzybów. Z czego 190 to endemity, znane tylko z jednej lokalizacji w Polsce - tłumaczy.

Czytaj też: Rozejm między rządem a ekologami? Ważna deklaracja nowego ministra na spotkaniu z obrońcami Puszczy

Wiele z puszczańskich grzybów może leczyć. Które i co, sprawdzają wspólnie naukowcy z Politechniki i Uniwersytetu Medycznego. Jak mówi profesor Halina Car, jeden z kilku gruntownie przebadanych gatunków wydaje się szczególnie obiecujący.

- Korzeniowiec sosnowy ma spektakularny efekt hamowania wzrostu komórek nowotworowych - 80 proc. - to wspaniały wynik - tłumaczy.

Do tej pory nikt pod tym kątem korzeniowca nie badał. Naukowcy z białostockich uczelni są przekonani, że lecznicze substancje uda się odkryć też w innych puszczańskich grzybach.

Dobra strona wirusa Zika? Może pomagać w leczeniu nowotworów

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM