Komentarze (72)
Klauzula sumienia dla wszystkich zawodów? Prawnik podpowiada, jak się przed tym bronić
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • abe.cztery

  Oceniono 5 razy 5

  No fajnie, wyobraźmy sobie ofiarę wypadku, która potrzebuje transfuzji krwi. Szybko trafia do szpitala, a tu lekarze, pielęgniarki odmawiają transfuzji, bo "widzisz, jesteśmy Świadkami Jechowy, więc wybacz, ale sumienie nam nie pozwala". W myśl klauzuli będą mieli prawo odmówić. Mam tylko nadzieję, że ową ofiarą będzie ktoś z Ordo Iuris, albo inny orędownik tej klauzuli.

 • kazimierz111

  Oceniono 4 razy 4

  Polska to dziwny kraj. Pomyślmy: żołnierz nie będzie walczył i likwidował wrogów, bo mu klauzula sumienia nie pozwoli. Podobnie może postąpić rzeźnik, weterynarz itp. Strażnik więzienny też może nie będzie chciał pilnować więźniów bo mu sumienie nie pozwoli.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 4 razy 4

  To wrzutka tych idiotów z Ordo Iuris.

 • eski57

  Oceniono 4 razy 4

  Skończyć z klauzulą sumienia – Przywrócić normalne stosunki pracy :
  - Pracodawca przyjmując pracownika zapoznaje go z zakresem obowiązków , jeśli jemu coś nie odpowiada – obojętnie z jakiego powodu , NIE przyjmuje roboty , chyba , że pracodawca zechce z wykonywania określonych zadań zwolnić i TYLE !!

 • brunon_k

  Oceniono 5 razy 3

  Ja już podpisałem klauzulę sumienia.
  Nie robię dla księży, lekarzy i PISuaru.

 • adam1967r

  Oceniono 3 razy 3

  Sumienie nie pozwala mi rozmawiać z prawakami .odmawiam ich obsługi

 • hastatrespasos

  Oceniono 2 razy 2

  Forum Obywatelska Klauzula Sumienia popiera ideę liberalizacji tej zasady. Nie ma podstaw monopol lekarzy w wykręcaniu się od wypełniania obowiązków zawodowych. Zwłaszcza gdy odmawiając aborcji gwałcą podstawowe prawo człowieka do decydowania o sobie. Każdy powinien mieć prawo odmowy wykonania sprzecznego z własnym rozumem rozkazu, np. oklaskiwania idiotycznych, sprzecznych z Konstytucją, decyzji kaczego nierządu.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 2 razy 2

  @jabmax, który napisał: Gdy pomyślę, że mógłbym narazić sumienie - np. kat. farmaceutki - na dyskomfort związany z realizacją recepty, to moje sumienie domaga się oznakowania takiej placówki(apteki) stosownym ZNAKIEM. To chyba uczciwe?
  ______

  To jest nie tylko uczciwe, to jest bezwzględnie konieczne. Mało tego, uważam że należy bezwzględnie tworzyć swoiste portale, na których będą listy przychodni lekarskich, nazwisk lekarzy i aptek, w których rządzi wiadome sumienie.

  Nie może być tak, że chory człowiek idzie do lekarza, do przychodni dotowanej przez NFZ, a tam zamiast pomocy lekarskiej dostaje w łeb ciemniackim sumieniem katolskiego lekarza.

  Nie może też być tak, że człowiek idzie do apteki, która ma uprawnienia do sprzedawania leków dotowanych przez NFZ, zrealizować wypisaną przez lekarza receptą, a tam pigularz, nosiciel ciemniackiego sumienia inkwizycyjnego, ma dla niego propozycję nie do odrzucenia: won z mojej sakralnej apteki.

  Żarty się skończyły. Polska staje się wściekłym państwem kołtuńskim. Rozszerza się epidemia agresywnego ciemniactwa inkwizycyjnego. Aż się nie chce wierzyć, że Polska znajduje się w kręgu cywilizacji i kultury europejskiej.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 4 razy 2

  Bo niektórzy mają sumienie, a niektórzy tylko klauzulę.

 • jottsp

  Oceniono 2 razy 2

  jesli aptekarz to tym bardziej ksiegarz, rzeznik, bibliotekarz, bileter w kinie, ... -jak najbardziej z klazula sumienia. Tylko nie wiem co z politykami ???

 • evergreen111

  Oceniono 2 razy 2

  "Nauczyciel jest zobowiązany do tego, żeby zrealizować podstawę programową". A APTEKARZ JEST ZOBOWIĄZANY DO TEGO, ŻEBY SPRZEDAWAŁ MEDYKAMENTY!!!

 • jami88

  Oceniono 2 razy 2

  Fraszka o sumieniu (chyba Sztaudyngera):

  Sumienie to cichutki głosik, który mówi, że ktoś patrzy.

 • androsak

  Oceniono 1 raz 1

  klauzula sumienia w duchu katolickim oczywiście i po co te bzdury , lekarze maja przysięgę Hipokratesa i prawo obowiązujące w danym kraju. w każdym zawodzie jest podobnie.

 • tatanisi

  Oceniono 1 raz 1

  Setki lat selekcji w folwarkach przy namaszczeniu KK zrobiło swoje.

 • marek-ci-2

  Oceniono 1 raz 1

  Rzecz w tym, że ludzie będący lekarzami lub chcący nimi zostać, chcieli by mieć prawo do podlizywania się księdzu (klauzula sumienia), ale ale również trzepać kasę i mieć tzw prestiżowy zawód. W tym momencie pojawiają się głosy że nie można zjeść ciastka i mieć ciastko, jeśli nie chcesz wykonywać jakichś zabiegów, przepisywać jakichś środków, nie musisz być lekarzem, dentystom, aptekarzem; jest tyle innych pięknych zawodów. Jeżeli w każdej profesji będzie mogła obowiązywać “klauzula”, to taki argument upada. I o to chodzi. Lobby lekarskie ciągle silne. Ręka w rękę z Ordo Iuris i KR-K.

 • wawxx

  0

  proponuę do tego dołaczyć pracowników MPWiK tzn. wodociągowców i kanalarzy, pracowników pogotowia ratunkowego, ciepłowników i energetyków, którzy powinni móc świętować w niedzielę, jak Pan Bóg przykazał, a o "takie Polske walczyl"i, nie mówiąc o pracownikach koleji i stacji benzynowych, z tradycji nazywanaych cepeiarzami, przepraszam Tych, co nie wymieniłem.

 • westgreg

  Oceniono 13 razy -1

  Klauzula sumienia powinna być dozwolona wyłącznie w przypadku odmowy zawarcia umowy. Jeżeli umowa została już zawarta, obie strony MUSZĄ wypełnić obowiązki w niej zawartej. Drukarz może odmówić druku ulotek (w ogóle się za to nie brać, jeżeli mu się one nie podobają), ale nauczyciel, czy lekarz w przychodni (NFZ-etowej) już tego komfortu nie mają - obie instytucje już są w stanie umowy ze swoim klientem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX