Jedna z najpopularniejszych opinii o kawie to mit. Wszystko zależy od tego, jak często ją pijesz

Czy kawa odwadnia organizm? Nie pij tyle kawy, bo się odwodnisz - ciągle to słyszę. Nieprawda! - odpowiadam. A naukowo brzmi to tak: Najnowsze dowody naukowe potwierdzają, że umiarkowane spożywanie napojów zawierających kofeinę, w tym kawy, nie prowadzi do odwodnienia.

Sugestię, aby powstrzymać się od spożywania umiarkowanych ilości kawy w celu utrzymania odpowiedniej równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, uznano za bezpodstawną.

Czytaj też: Czy kawa jest zdrowa?

Związek kawy z odwodnieniem był badany wielokrotnie. Badano, co dzieje, gdy tzw populacja ogólna pije kawę, a co gdy pije ją osoba która ćwiczy.

I co stwierdzono ? Choć kofeina ma nieznaczne i krótkotrwałe działanie moczopędne, nie jest ono wystarczająco silne, aby przeważyć korzyści wynikające z dostarczenia organizmowi płynów poprzez picie kawy.

Czytaj też: Czy kawa szkodzi sercu?

Wykazano, że picie kawy w dużych dawkach - więcej niż 3 filiżanki prowadzi do krótkotrwałej stymulacji wydalania moczu u osób, które - uwaga - nie spożywały kofeiny przez okres wielu dni lub tygodni. Natomiast te osoby które regularnie spożywają kawę, wytwarzają odporność na jej niewielkie i krótkotrwałe działanie moczopędne.

Kubek kawy na śniadanieKubek kawy na śniadanie Zdjęcie ilustracyjne Pexels/Pixabay


Także teoria, że powinno się unikać kawy przed rozpoczęciem i w czasie ćwiczeń, nie ma podłoża naukowego.W najnowszym badaniu, rozważono różne czynniki wpływające na uwodnienie podczas uprawiania sportu. Jednorazowe spożycie umiarkowanej lub niewielkiej ilości kawy - mniej niż 300 mg nie przyczyniło się do odwodnienia zarówno podczas spoczynku jak i w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Podsumowując - czy kawa odwadnia organizm?

 • kawa ma moczopędne działanie tylko jeżeli pije się ją rzadko
 • można pić kawę przed wysiłkiem fizycznym
 • kawa dostarcza organizmowi płynów - ta korzyść przewyższa jej moczopędne działanie
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Czy kawa odwadnia organizm? Moczopędnie działanie kawy to mit
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Kawa ma masę innych korzyści, które rekompensują "wady" i wielokrotnie udowodniono na podstawie naukowych badań, że jej działanie jest zdecydowanie prozdrowotne i jak najbardziej warto ją spożywać, a nadmiar czegokolwiek może być szkodliwy, niemal każdą substancję w podaną w odpowiedniej ilości można przedawkować w zależności od tolerancji organizmu, więc nie jest to żaden argument przeciwko. Osobiście bardzo często spożywam kawę i nie odczuwam, by wywierała negatywny wpływ na moje samopoczucie czy tym bardziej stan zdrowia, ba! jest zupełnie na odwrót, każdego dnia daje mi zastrzyk cennej energii do działania, a kupuję ziarna wyłącznie od palarni www.coffeenation.pl

 • Wojtek Wantaj

  Oceniono 2 razy -2

  Jeśli jakiś proszek kosztuje 100zł za kilogram lub więcej, to co rusz rzesze "naukowców" będą przekonywały, że jest on oh ah. Primo nie dość, że bez cukru czy mleka smakuje ten napój jak woda z górskiej kałuży to jeszcze odwadnia. Byłem od niego uzależniony, na szczęście przejrzałem na oczy :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX