Vaunt, czyli okulary AR, które wyglądają dobrze. Przewodnik Technologiczny Karoliny Głowackiej
Odkąd Google Glass straciło na znaczeniu, wydawało się że dłużej przyjdzie nam poczekać na okulary rozszerzające rzeczywistość do użytku na co dzień. Teraz prężnie rozwijane np. Holo Lens są bardzo duże i, cóż, ewidentne. Podobna sprawa była z Google Glass. Rzucało się w oczy, że nie są to zwykłe okulary, a przez to powodowały niepokój u rozmówców użytkowników Google Glassów, czy aby np nie są teraz prześwietlani...
Tymczasem Intel poinformował o tym, że pracuje nad okularami Vaunt, które wyglądają bardzo normalnie. Użytkownikowi dodatkowe informacje byłyby wyświetlane przez miniprojektor wprost do jego oka. Okulary miałyby się za pomocą Bluetooth parować ze smartfonem. Obsługiwane byłyby m.in. drobne ruchy głowy. Nic jeszcze nie wiadomo o dacie wejścia na rynek - o ile projekt się powiedzie.
Posłuchaj audycji: Czym się różni rzeczywistość wirtualna od rozszerzonej?
Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Zmieniliście telefon, a za stary nie uzyskacie już dobrej ceny? Nie warto trzymać telefonu w szufladzie, a tym bardziej nie należy wyrzucać go po prostu na śmietnik, bo to niebezpieczne i szkodliwe dla środowiska.
To samo dotyczy innych komputerów, laptopów, tabletów, telewizorów, lodówek czy baterii. Przede wszystkim oddanie starych sprzętów elektronicznych to wprowadzenie do obiegu bardzo cennych surowców, z których wydobywaniem wiążą się problemy środowiskowe i etyczne. Listę i mapę punktów, w których można oddać zużytą elektronikę można znaleźć choćby na stronie elektrosmieci.pl.
Mapa punktów odbioru elektrośmieci elektroeko.pl
Duży sukces Blik
Blik czyli polski standard płatności opracowany we współpracy kilku polskich banków raportuje o rekordowych wynikach swojej usługi. W 2017 odnotowali 33 miliony transakcji, w 2016 było ich niecałe 9 mln. Blik to rodzaj szybkich płatności internetowych, pozwala na wpłaty i wypłaty w bankomatach, płacenie telefonem w sklepach i przelewy finansowe na numery telefonów.
Sukces w liczbach:
- Blik wystartował w 2015 roku
- 33 miliony transakcji w 2017 roku
- to o 24 miliony więcej niż w 2016 roku
Liczba internautów na świecie
4 miliardy - tylu jest na świecie internautów według raportu We Are Social i Hootsuite. Z czego blisko ćwierć miliarda pierwszy raz zajrzała do sieci w zeszłym roku. I jeszcze jedna mocna liczba: Aż 3 miliardy 196 milionów osób korzysta z mediów społecznościowych. Najwięcej czasu na przebywanie w sieci poświęcają Tajlandczycy: średnio, 9 godzin 38 minut, drudzy są Filipińczycy (o 9 minut mniej), trzeci Brazylijczycy 9 godzin, 14 minut. Chińczycy i Amerykanie solidarnie po sześć i pół godziny, Polacy: 5 godzin, 55 minut.