Poseł PiS jest zachwycony nagrodą dla Julii Przyłębskiej. "Jest niczym Anna Walentynowicz"

Sędzia Julia Przyłębska dostała wczoraj nagrodę Człowieka Wolności od tygodnika braci Karnowskich. Z tej okazji poseł Jan Mosiński (PiS) postanowił pochwalić nominatkę swojej partii do Trybunału Konstytucyjnego.

Sędzia Julia Przyłębska jest uważana przez PiS i związane z partią media za prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jednak środowisko prawnicze od początku zaznacza, że o ile mgr Przyłębska została w 2015 r. członkiem Trybunału, o tyle nie została zgodnie z prawem jego przewodniczącą. 

Wczoraj sędzia Julia Przyłębska została wyróżniona przez sympatyzujący z PiS tygodnik braci Karnowskich nagrodą Człowieka Roku. Odbierając nagrodę mgr Przyłębska wspomniała innych nominatów partii rządzącej do TK. - Podobnie jak ja znoszą wszystkie ataki, upokorzenia, właśnie w poczuciu wolności - mówiła sędzia Przyłębska.

Laudację dla nagrodzonej wygłosił prawicowy publicysta, Bronisław Wildstein. "Julia Przyłębska nie uczestniczy w rozgrywkach partyjnych" - chwalił sędzię. Na widowni siedzieli przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz była premier Beata Szydło i wicepremier Piotr Gliński.

Przyłębska jak Walentynowicz

Tymczasem na Twitterze poseł Jan Mosiński (PiS) zamieścił własną pochwałę na cześć sędzi Przyłębskiej. Jego zdaniem jest ona współczesną odpowiedniczką Anny Walentynowicz, opozycjonistki w PRL, której dyscyplinarne zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej w 1980 r. było katalizatorem historycznego strajku NSZZ "Solidarność" (zginęła w wypadku lotniczym w Smoleńsku 10.04.2010 r.).

"Pani prezes TK Julia Przyłębska jest niczym Anna Walentynowicz naszych czasów. Nagroda trafiła w godne ręce" - napisał poseł Mosiński na Twitterze.

I choć część internautów podziela ocenę posła, to nawet niektórzy zwolennicy partii rządzącej uważają to porównanie za zbyt daleko idące.

Tweeta posła PiS skomentowała na Twitterze również Agnieszka Gozdyra, dziennikarka Polsat News, która zauważyła, że mgr Julia Przyłębska nagle "została" profesorem w TVP Info.

Poseł Jan Mosiński został wybrany z okręgu w Kaliszu. Kilka razy było głośno o jego antysemickich wypowiedziach, gdy tropił żydowskie pochodzenie u swoich oponentów, a także o jego wystąpieniach na rzecz odebrania kobietom prawa do przerwania niechcianej ciąży.

DOSTĘP PREMIUM