Chcą zmian w prawie, w związku ze zbiórką na Walusia, a nie dopełnili obowiązków. Ministerstwo może uderzyć w NGO-sy

MSWiA w tym tygodniu przedstawi projekt nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych. To odpowiedź na zbiórkę na Janusza Walusia, który w RPA odsiaduje wyrok za zabójstwo. Jednak nowelizacja uderzy też w NGO-sy.

Zdaniem ministerstwa obecne przepisy ustawy nie pozwalają na zablokowanie kwesty na polskiego emigranta, który w 1993 roku zamordował Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej w RPA. Zbiórka rozpoczęła się 18 stycznia na wniosek stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, tego samego, którego członków ekipa „Superwizjera” nagrała w trakcie obchodów urodzin Adolfa Hitlera. Stowarzyszenie chce tym razem zebrać pieniądze dla Walusia na „zakup lekarstw i jedzenia w więziennej kantynie”.

Szef MSWiA Joachim Brudziński chce uniemożliwić organizowanie wątpliwych moralnie zbiórek poprzez wprowadzenie w ustawie prawa do zablokowania kwesty z uwagi na „ważny interes państwa” lub „zasady współżycia społecznego”. Prawniczka Julia Kluczyńska, ekspertka ds. rzecznictwa i działalności edukacyjnej w Forum Darczyńców uważa, że przyczyna nowelizacji jest inna, ponieważ ministerstwo po prostu nie dopełniło swoich obowiązków. – To działanie przekierowujące uwagę, bo tej zbiórki by nie było, gdyby tylko ministerstwo sprawdziło dokumenty złożone przez stowarzyszenie – mówi Kluczyńska. Wyjaśnia, że zbiórka publiczna musi spełnić dwa kryteria: ma być zgodna z prawem i musi mieścić się w zakresie zadań publicznych, które są określone w ustawie o działalności pożytku publicznego. – Sprawa Walusia tych kryteriów nie spełnia. Ktoś to przegapił – dodaje.

Czytaj także: Fascynacja Walusiem odzwierciedla akceptację przemocy politycznej

Niszczenie dobrego prawa
Na początku lutego 29 organizacji pozarządowych wysłało do MSWiA apel o pozostawienie przepisów w obecnym kształcie. Ich zdaniem uchwalona w marcu 2014 ustawa jest przykładem dobrego prawa, które pozwala na łatwe sprawdzenie, czy dana zbiórka została zgłoszona i na co potem przeznaczono zebrane środki. Co więcej, powstała po przeprowadzeniu poważnych konsultacji społecznych. – Jest duże ryzyko, że będziemy psuć naprawdę dobre prawo, za które jesteśmy chwaleni na świecie – mówi Kluczyńska. Dodaje, że takie pomysły budzą duże obawy środowiska, także tych organizacji, które na co dzień popierają działania obecnego rządu. NGO-osy niepokoi fakt, że ministrowi nie odpowiada to, że obecnie przeprowadzenie zbiórki publicznej wymaga jedynie rejestracji. – Brudziński obraca w słabość to, co my uważamy za największy sukces ustawy. Gdyby ministerstwo wywiązywało się ze swojego obowiązku czytania dokumentów, problemu by nie było – ocenia ekspertka Forum Darczyńców.

Możliwe nadużycia
To, że temat pojawia się właśnie teraz, nie jest zaskoczeniem. Tydzień temu „Gazeta Wyborcza” ujawniła kolejne planowane zloty neonazistów na Mazurach i Dolnym Śląsku. Minister chce pokazać, że działa. Tyle, że przy okazji PR-owej zagrywki szybkiego szeryfa, otwiera furtkę do zablokowania inicjatyw, z którymi mu nie po drodze. Bo czym są „ważny interes państwa” i „zasady współżycia społecznego”? Tym, jak je zinterpretuje dany urzędnik. Bez trudu można sobie wyobrazić zakaz zbiórki dla organizacji wspierającej wprowadzenie małżeństw jednopłciowych (to przecież niedopuszczalne społecznie), czy zakaz akcji na rzecz uchodźców, bo to zagraża polskim interesom.

– Klauzule generalne budzą nasz niepokój, ponieważ otwierają przestrzeń na dowolność interpretacji i arbitralność. Czas pokaże, czy obawy były uzasadnione – uważa Kluczyńska. Zaznacza, że prawo powinno działać dla wszystkich i uniemożliwiać nadużywanie władzy, niezależnie od tego, kto akurat rządzi. – Kierowanie się mocnymi, ale jednak marginalnymi przykładami, żeby zmieniać rozwiązania systemowe, jest bardzo niebezpieczne, bo można stworzyć przepisy, które nie będą nikomu służyć albo będą po prostu martwe – ocenia. – Zmiana prawa powinna być na końcu. Najpierw powinna być rzetelna analiza i zbadanie, czy nie da się rozwiązać problemu na gruncie obecnie obowiązujących regulacji – dodaje ekspertka.

Ministerstwo zapowiedziało, że w ciągu dwóch tygodni zaproponuje organizacjom pozarządowym spotkanie, na którym wysłucha ich propozycji.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM