Węgry murem za Polską. Specjalna rezolucja przyjęta, ale Orban nie głosował

Węgierski parlament przyjął rezolucję, która ma być wyrazem wsparcia dla Polski w sporze z Brukselą. Pomysł zgłosił szef komisji spraw zagranicznych w węgierskim parlamencie Zsolt Németh.

W dokumencie napisano m.in., że węgierski parlament uznał za nieuzasadnioną decyzję Komisji Europejskiej, o rozpoczęciu wobec Polski procedury przewidzianej w art. 7 unijnego traktatu.

Procedurę uruchomiono w związku z ustawą o sądach powszechnych, wprowadzoną przez rząd PiS.

Według autora rezolucji nazywa to presją ze strony Brukseli i wzywa węgierskie władze, by poparły Polskę i nie zgadzały się na jakiekolwiek ograniczanie jej praw.

Czytaj także: Zandberg: Orbán myśli o Polsce jak o kraju naiwnym. Do tego mało istotnym

Politolog dr Dominik Hejj zwraca uwagę, że w głosowaniu nad "polską" rezolucją nie wzięła udział znaczna część węgierskich parlamentarzystów.


Co ciekawe, wśród tych którzy dziś nie zagłosowali był m.in. Viktor Orban.

Budapeszt wiernym sprzymierzeńcem?

Rezolucja to kolejny w ostatnich dniach wyraz sprzeciwu Budapesztu wobec działań Unii Europejskiej. W niedzielę, w dorocznym orędziu premier Wiktor Orban stwierdził, że Węgrom grozi niebezpieczeństwo z Zachodu. Skrytykował przy tym polityków z Brukseli, Paryża i Berlina, którzy jego zdaniem narzucają krajom Europy Wschodniej swoją politykę.

Czytaj także: Wizyta Morawieckiego na Węgrzech. "Patrzyłam i łapałam się za głowę"

Ciekawe czy w euforii węgierskiego wsparcia i nasz parlament zaproponuje podobną rezolucję, w której przekażemy światu, że na Węgrzech nic złego się nie dzieje.

Propozycja rezolucji to jedno, ale realne zagłosowanie przeciwko sankcjom wobec Polski to inna sprawa. Nie zapominajmy o tym, że Victor Orban już raz zawiódł oczekiwania Jarosława Kaczyńskiego, kiedy poparł Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Wizyta Morawieckiego na Węgrzech. "Patrzyłam i łapałam się za głowę"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Węgry wspierają Polskę w sporze z Unią. Specjalna rezolucja przyjęta
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Dwa wielkie narody Srodkowej Europy, ktore popadly w swojej historii w niemoc i slabosc, musza czuc solidarnosc wobec siebie i musza sie wspierac w kazdy mozliwy sposob. Dziekujemy bracia Wegrzy na to slowo mocniej bije serce Polaka, jestescie wielcy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Wegrzy beda mogli na nas liczyc, dziekujemy

 • angelus-silesius

  Oceniono 2 razy 0

  Węgry murem za Polską więc na Czerskiej ból dupy

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 3 razy -1

  Proponuję modlitwę w węgierskim parlamencie w tej intencji.
  Nie pomaga ale w Polsce szczerze wierzą, że tak.
  To byłby polityczny majstersztyk.

 • andrzej1.61

  Oceniono 4 razy -2

  Orban karze małpy głosują, Kaczyński karze małpy głosują. Dziwna ta demokracja, czy na pewno te narody dorosły do niepodległości. Tylu wśród nas walczyło o wolność i demokrację a bydło z PiS i Kukiz'15 zniszczą wszystko pod dyktando KK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX