Została wybrana nową szefową KBW, bo jest związana z władzą w mniejszym stopniu, niż inni kandydaci

Magdalena Pietrzak została nową szefową Krajowego Biura Wyborczego. To urzędniczka, sekretarz powiatu łowickiego miasta Zduńska Wola i gminy Skierniewice. Jak przewodniczący PKW uzasadnia wybór?

Wśród kandydatów byli jeszcze zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Mirosław Sanek oraz wiceszef kancelarii Paweł Szrot.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński stwierdził, że o wyborze zadecydował m.in. fakt, że Magdalena Pietrzak miała najmniejszy związek z obecnym obozem rządzącym.

Czytaj też: Wybory zagrożone fałszerstwami? Poseł Kukiz'15: "Krzyżyki" to tylko jeden z wielu problemów

- Na obu panów, mówię to podkreślając ich wiedzę, spojrzeliśmy inaczej niż na kandydaturę pani Pietrzak, ze względu na ich bliskie związki z władzą wykonawczą.  Też oczywiście nie można mówić, że pani Pietrzak nie była związana z władzami, ale jednak w mniejszym stopniu, bo z władzami samorządowymi - tłumaczył.

Zgodnie z przeforsowanymi przez PiS zmianami w kodeksie wyborczym, kandydatów na szefa biura zgłosił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Rozmowy z kandydatami odbywały się dziś od rana . Magdalena Pietrzak rozpocznie urzędowanie 3 marca.

KBW służy PKW i komisarzom wyborczym zapleczem administracyjnym, finansowym i technicznym. Bez niego przeprowadzenie wyborów nie byłoby możliwe.

DOSTĘP PREMIUM