KRRiT odpisuje nam, że nie zajmuje się cenzurą, a wszystko w kontekście programu zdjętego w TVP Lublin
Program "Pod ciśnieniem" to publicystyczna debata, w której co tydzień występują lokalni posłowie. W tym konkretnym odcinku byli to m.in. Joanna Mucha (PO), Elżbieta Kruk (PiS) oraz Jakub Kulesza (Kukiz'15). Dyskusja dotyczyła nowelizacji ustawy o IPN.
Szerzej sprawa opisana jest tutaj: Dyrektor TVP Lublin zdjął program, dziś dostępny jest online. Interweniowali m.in. członkowie PiS
Dyrektor uznał, że prowadząca program dziennikarka była nierzetelna i stronnicza i zdecydował, że debata się nie ukaże. Politycy zostali o tym poinformowani telefonicznie. Gdy wszyscy myśleli, że program został "odesłany do lamusa" - teraz, po ponad dwóch tygodniach - nagle pojawił się w internecie, na oficjalnej stronie TVP Lublin.
KRRiT się nie wtrąca
Zapytaliśmy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, czy miała jakiś wpływ na zmianę decyzji dyrektora lubelskiego ośrodka telewizyjnego, Ryszarda Montusiewicza i na opublikowanie materiału. Chcieliśmy ustalić, czy KRRiT nakazała/ poleciła dyrektorowi TVP zamieszczenie w sieci wstrzymanego programu.
Odpowiedź KRRiT trochę nas zaskoczyła. Teresa Brykczyńska napisała m.in.: "KRRiT nie zajmuje się cenzurą, a program kształtuje nadawca".
Rzeczniczka pisze, że Rada nie zajmuje się cenzurą, czyli jak to rozumieć? W tym przypadku do cenzury doszło? Dopytujemy i dostajemy taką odpowiedź:
"W rozmowie telefonicznej ze mną, zapytała Pani czy to KRRiT zleciła nadawcy (lub może nie zleciła) publikację audycji "Pod ciśnieniem" z 3.02.2018 r. Dlatego użyłam skrótu myślowego chcąc przekazać, że KRRiT nie decyduje o tym, czy nadawca ma daną audycję publikować, czy też nie oraz w jakim medium ma nastąpić jej ewentualna emisja".
O cenzurze już wcześniej alarmowała Joanna Mucha. Posłanka już w dniu wstrzymania emisji programu wydała oświadczenie - napisała w nim o coraz szerszej cenzurze w mediach publicznych. "Politycy wszystkich partii mają równe prawo wypowiadania się w mediach! Zaistniałe wydarzenia wskazują na kolejne niszczenie zasad państwa demokratycznego" - napisała Joanna Mucha.
"To sukces obywateli, dziennikarzy i obrońców wolności słowa"
W tej sprawie - już po zamieszczeniu programu w internecie - napisał też na FB poseł Kukiz'15, Jakub Kulesza. "Cenzura w TVP 3 Lublin obalona! Po 17 dniach od nagrania ocenzurowany program został opublikowany! To sukces obywateli, dziennikarzy i wszystkich obrońców wolności słowa!" - napisał Jakub Kulesza na swoim profilu na FB.
Poseł pisze też, że chciałby, by sprawa zdjętego programu i jego opublikowania w internecie była nauczką "dla wszystkich, którym wydaje się że w dobie społeczeństwa informacyjnego cenzura jest jeszcze możliwa".
Ma też propozycję: efekt Streisand
"W ramach poparcia proponuję podać tę informację dalej - niech zadziała Efekt Streisand!" - pisze Kulesza. I wyjaśnia, że chodzi o rodzaj internetowego zjawiska, w którym na skutek prób cenzurowania lub usuwania pewnych informacji (plików, zdjęć czy nawet całych stron internetowych) dochodzi w krótkim czasie do rozpowszechnienia ich wśród jak najszerszej grupy odbiorców.
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Niemieckie koncerny na wygranej pozycji"
-
Ogromny żółw jaszczurowaty złapany pod Warszawą. To gatunek niebezpieczny dla ludzi
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
Kaczyński "nie prowadzi zdrowego trybu życia". "Słabo się czuje". A "frakcje zaczynają wyłazić spod dywanu"
- Sałatka jarzynowa nigdy nie była tak droga. Przed nami Wielkanoc "najdroższa w historii"
- MKOL podjął decyzję ws. rosyjskich i białoruskich sportowców. Stawia warunki. "Dzień hańby"
- Dwa domy, ale jedno dzieciństwo. Rozstanie rodziców nie musi być traumą
- Lichocka pozwała Budkę. Chodzi o jej słynny gest. Sąd podjął decyzję
- "Kobiety w IT. "W zeszłym roku 70 proc. awansowało" - przyszłość wygląda obiecująco