"Klauzula włączenia" - to określenie warto zapamiętać z tegorocznej gali Oscarów

Oscary to nie tylko najlepsze filmy, najwybitniejsi aktorzy czy zdobyte statuetki. To czas i miejsce, aby przekazać coś istotnego - tak też po otrzymaniu nagrody zrobiła aktorka Frances McDorman.

Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej otrzymała Frances McDormand za "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Podczas swojego przemówienia aktorka poprosiła wszystkie nominowane kobiety o powstanie:

To byłby wielki zaszczyt, gdyby wszystkie kobiety, nominowane we wszystkich kategoriach, stanęły dziś razem ze mną.
Aktorki... Meryl, jeśli ty to zrobisz, wszystkie wstaną, dawaj! Kobiety - filmowcy, producentki, reżyserki, scenarzystki, operatorki, kompozytorki, piosenkarki, scenografki. Wszystkie! Rozejrzyjcie się wokół, panie i panowie, bo wszystkie mamy historie do opowiedzenia i projekty, które trzeba sfinansować. Nie rozmawiajcie o nich z nami na dzisiejszym balu, ale zaproście nas do swoich biur, albo możecie przyjść do naszych, wasz wybór, a wtedy powiemy wam o nich wszystko.
Dziś chcę zostawić was z dwoma słowami - inclusion rider.

Co kryje się pod nazwą inclusion rider?

Inclusion rider można określić jako ''klauzulę równości'' lub "klauzulę włączenia". To nazwa paragrafu, który wymaga od obsady i ekipy pewnego poziomu różnorodności, której wpisania do kontraktu może domagać się aktor. Umieszczenie jej w umowie oznacza, że przy produkcji filmu należy uwzględnić parytety przy zatrudnianiu przedstawicieli obu płci, albo różnych ras.

Po przemówieniu McDormand niektórzy aktorzy natychmiast zaoferowali publiczne poparcie idei w mediach społecznościowych, a Brie Larson się do tego zobowiązała.

Przemowa aktorki jest również swego rodzaju hołdem złożonym wszystkim kobietom pracującym w przemyśle filmowym, tym bardziej, że tegoroczna gala oscarowa przebiegała w cieniu takich akcji jak #MeToo i Time' s Up, spowodowanych skandalem z udziałem znanego producenta filmowego Harveya Weinsteina.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Z tegorocznych Oscarów najbardziej zapamiętamy "klauzulę włączenia.'' Ważne słowa Frances McDorman.
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 1 raz 1

  Fajnie. Przy następnej ekranizacji "Wojny i pokoju" Książę Bołkoński będzie gejem. Natasza Rostowa początkującą lesbijką a hrabia Piotr Bezuchow Murzynem., lub chociaż syryjskim uchodźcą. Zaś Napoleon zostanie oskarżony przez liczne kobiety o molestowanie seksualne na #moiaussi

 • angelus-silesius

  Oceniono 2 razy 0

  "czas i miejsce, aby przekazać coś istotnego":

  Https://www.blasty.pl/upload/images/large/2016/10/mam-cipke_2016-10-18_13-30-01.jpg

  Https://img7.demotywatoryfb.pl//uploads/201605/1463221934_kvvwcf_600.jpg

  Https://img5.dmty.pl//uploads/201802/1518631844_lmkmqo_600.jpg

  Tak, znam to :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX