WOŚP z rekordem. Owsiak zapowiada kolejną akcję: pomoc dzieciom chorym na depresję

Ponad 126 milionów złotych - to nowy rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas tegorocznego finału udało się zebrać ponad 20 mln więcej niż przed rokiem.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze na wsparcie dla oddziałów neonatologicznych. Fundacja chce je wyposażyć m.in. w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne i specjalistyczne aparaty USG.

I udało pobić się kolejny rekord. Zebrano 126 373 804, 34 grosze. W ubiegłym roku było to 105 mln zł.

Zarząd fundacji zadecydował również, że pieniądze, które polscy podatnicy przekażą na WOŚP w ramach 1 proc. podatku, zostaną przeznaczone na podniesienie standardów opieki na oddziałach psychiatrii dzieci i młodzież.

- Psychiatria to zapomniana przez ludzi i Boga gałąź polskiej medycyny. To jest coś niebywale okrutnego, złego, niedobrego. Dzieciaki są w różnych formach depresji. Na co dzień słyszymy o tych wszystkich sytuacjach, gdzie dzieci nie dają sobie rady z ciśnieniem, które panuje - powiedział Jerzy Owsiak podczas dzisiejszego ogłoszenia wyników zbiórki.

Kaganiec na organizacje pozarządowe

W podziękowaniach, które umieścił Jurek Owsiak w sieci odniósł się również do nowego projektu MSWiA - nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych.

Przepisy nadadzą m.in. więcej kompetencji szefowi MSWiA. Na przykład, jeśli minister uzna, że cel zbiórki jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub narusza ważny interes publiczny, będzie mógł ją zablokować.

Przeciwko zmianom w ustawie protestuje nie tylko WOŚP, ale kilkadziesiąt innych organizacji, w tym Polska Federacja Organizacji Pozarządowych. 

"Drodzy Przyjaciele, będziemy Was także prosili o pomoc w naszym apelu skierowanym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby nawet na moment nie myślała o tym żeby w sposób proponowany przez siebie założyć kaganiec na działalność organizacji pozarządowych. W tych sprawach - no passaran. Nie cofniemy się nawet na krok i będziemy bronili niezależności organizacji pozarządowych. Jeżeli źle działają, niech rozlicza ich policja, urząd skarbowy, prokuratura, a nie niejasne przepisy proponowane w nowej ustawie MSWiA. Kiedy będziemy potrzebowali Waszego wsparcia głośno będziemy o tym mówili" - zaapelował przedstawiciele organizacji.

Zobacz także: Karnowski chce się pozbyć serduszek WOŚP ze sprzętu. "Przecież nie chodzi o pałowanie"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM