Myśliwi jednak będą mogli zabijać zwierzęta przy dzieciach? Senatorowie PiS chcą zablokować zmiany w prawie łowieckim

Czy senatorowie PiS pójdą na rękę myśliwym i pozwolą im zabijać zwierzęta w obecności dzieci? Dziś wyższa izba parlamentu rozpoczęła prace nad projektem, w środę głosowanie.

Części senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie podobają się zmiany, jakie w prawie łowieckim wprowadził Sejm. Dlatego - jak nieoficjalnie przyznają - będą chcieli je cofnąć podczas wtorkowych prac w Senacie. Głosowanie ma zostać przeprowadzone dzień później.

Zgłoszone do tej pory poprawki przewidują, że Polski Związek Łowiecki nie straci prawa do trenowania psów myśliwskich na żywej zwierzynie - podczas gdy Sejm chciał niemal bezwzględnego zakazu płoszenia, przetrzymywania, ranienia czy zabijania zwierzyny.

Czytaj też: Dzieci jednak będą mogły brać udział w polowaniach? Senatorowie PiS po stronie myśliwych

Senatorowie z PiS chcą też, by w polowaniach mogły brać udział dzieci, ale po ukończeniu 15 roku życia. Inna poprawka przewiduje zakaz umyślnego utrudniania czy uniemożliwiania zbiorowych polowań.

Ważne propozycje odpadły już w Sejmie

Jak podkreślał w TOK FM Tomasz Zdrojewski z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, fundamentalne propozycje zmian odpadły już w Sejmie. Jako jedną z nich wskazuje zakaz dokarmiania zwierząt łownych.

Myśliwi pakują 100 tys.ton sztucznej karmy do lasów, żeby mieli do czego strzelać. To absolutne zło

- przekonywał.

- Argumentują, że służy to utrzymywaniu zwierząt w lesie, żeby nie wychodziły i nie zjadały plonów - przypomniała prowadząca audycję Agata Kowalska.

- Państwowa Rada Ochrony Przyrody wyraźnie się wypowiedziała, że nie ma żadnych dowodów potwierdzających skuteczność takich metod. Jest za to cała gama badań mówiących o tym, że dokarmianie jest szkodliwe - ripostował Zdrojewski.

Czytaj też: Myśliwi grozili mistrzowi świata w psich zaprzęgach: "Chcesz, żeby trafiła cię kulka?"

Wśród propozycji ważnych zmian, które również nie zostały przyjęte, wymienił też regularne badania lekarskie dla myśliwych. Jak powiedział, w obecnym stanie prawnym myśliwy przechodził badania tylko raz, przed wydaniem pozwolenia na broń. Obecnie może mieć gorszy wzrok, problemy psychiczne, uzależnienia (według ankiety przeprowadzonej wśród myśliwych, 20 proc. jest pod wpływem alkoholu polowań), jednak nie jest to weryfikowane.

Kolejna odrzucona przez Sejm propozycja zmiany dotyczyła wprowadzenie książki ewidencji, która ograniczyłaby liczbę wypadków. Użytkownicy lasu dostawaliby dzięki niej informację, gdzie aktualnie polują myśliwi.

Mogą pojawić się nowe poprawki

- Czy skoro najważniejsze pomysły przepadły już w Sejmie, to teraz mamy do czynienia ze swego rodzaju przeciąganiem liny? W praktyce nic się nie zmieni? - pytała Kowalska.

Tomasz Zdrojewski zauważył jednak, że również na etapie senackim można wprowadzić poprawki. Dodał, że ze strony niektórych senatorów ma potwierdzenie, że takie poprawki zgłoszą.

Jako jeden z najważniejszych sukcesów w pracach nad nowelizacją prawa łowieckiego wskazuje zwiększenia nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

- PZŁ to zamknięty układ, który podlegał jedynie symbolicznemu, fikcyjnemu nadzorowi. Funkcjonuje trochę na zasadzie państwa w państwie. Ma monopol zarządzania populacjami dzikich zwierząt - dobrem wspólnym, własnością skarbu państwa. Dlatego uważamy, że taka zmiana jest na miejscu - przekonywał.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM