Sprawa Tomasza Komendy w kontekście zmian w sądownictwie. "Te ryzyka jeszcze wzrosną"

- System, którego bronimy, trzymał tego mężczyznę przez 18 lat w więzieniu - mówił w TOK FM Jacek Żakowski. Ale wg Kamili Gasiuk-Pihowicz, zmiany forsowane przez PiS, tylko pogłębią takie patologie.

Całej rozmowy posłuchasz tu:


W Poranku Radia TOK FM  gościła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Jacek Żakowski na wstępie zapytał o sprawę Tomasza Komendy. Mężczyzna został skazany w 2004 roku na 25 lat więzienia za zgwałcenie i zamordowanie 15-letniej Małgorzaty. Dziewczyna zginęła w noc sylwestrową 1996/1997 w Miłoszycach pod Wrocławiem. Zaledwie przed tygodniem dowiedzieliśmy się, że według prokuratury mężczyzna jest niewinny.

- Wczoraj wyszedł z więzienia. Opowiadał, że był tam torturowany, próbował popełnić samobójstwo. On był skazany na odbycie kary, a nie na tortury. Co nam to mówi o polskim wymiarze sprawiedliwości? - pytał prowadzący.

Gościni Poranka przyznała, że to rzeczywiście dramatyczna sprawa. - Zawsze musi być stuprocentowa pewność dotycząca winy. Dlatego tak ważne jest, aby sędziowie zachowali swoją niezależność i aby nikt nie potrafił na nich wpłynąć politycy, media czy społeczeństwo - mówiła posłanka Nowoczesnej.

Czytaj też: 1 mln zł dla Tomasza Komendy, jeśli potwierdzi się, że jest niewinny? "Mało. To będzie kolosalna kwota"

Żakowski odniósł się tutaj do argumentu sędziego, który jakoś próbował wczoraj tłumaczyć wymiar sprawiedliwości. - Padł argument: "co by sobie pomyślała opinia publiczna, jeślibyśmy wypuścili oskarżonego". Pojawiają się tłumaczenia, że przy ówczesnej wiedzy kryminologicznej nie było błędu. Ale dla mnie ewidentnie był błąd mentalny - zaznaczył prowadzący.

- Ja na to staram się spojrzeć systemowo, czy dziś mamy zagwarantowaną niezawisłość sędziowską. I gdy patrzę na to, co się dzieje ws. sądownictwa, jak patrzę na to, jak Ziobro ogłasza swoje sukcesy - jak to było w przypadku małżeństwa Jaroszewiczów, kiedy dowody były przedstawione przez jednego z dziennikarzy... Patrzę na to co zrobili, żeby gwarantować niezawisłość sądów, to widzę olbrzymi wpływ władzy na sądownictwo. Minister miał prawo odwoływać prezesów sądów i skorzystał z tego bardzo skwapliwie - dodała Gasiuk-Pihowicz.

Coś z tym systemem jest jednak nie tak

Jacek Żakowski zwrócił uwagę na ważną rzecz. - Jestem gotów uwierzyć, że nie przypadkiem prokuratura zabiegała o uwolnienie pana Komendy, żeby pokazać, że ten system po prostu nie działał dobrze. Jednak coś w tym jest, że ten system, którego tak bardzo bronimy sprawił, że ten niewinny człowiek przesiedział 18 lat w więzieniu - mówił gospodarz Poranka Radia TOK FM.

- Błędy poprzedników muszą być dla nas pewną przestrogą, a nie motywowaniem do działania. Te ryzyka jeszcze wzrosną. Presja będzie coraz większa, polityczne wpływy i naciski będą większe - stwierdziła polityczka.

Czytaj też: Sekielski: Popsułem humor Ziobry. Uruchomił więc swoje służby, by przeprowadziły na mnie atak

Żakowski odniósł się także do irlandzkiej sędzi, która chciała się upewnić, że Polska wciąż jest praworządnym krajem, zanim potwierdzi ekstradycję Polaka.

- Jeśli Europejski Trybunał Sprawiedliwości zapyta Kamilę Gasiuk-Pihowicz czy polskie sądy są jeszcze niezależne; czy sądy europejskie powinny uznawać europejski nakaz aresztowania? - pytał.

- Myślę, że nie mogą mnie zapytać. Ale mnie niepokoi brak bezpieczeństwa polskich obywateli. Wyobraźmy sobie rozwód Polki z obcokrajowcem, gdzie polski sąd przyznaje jej opiekę nad dzieckiem, a ten wyrok polskiego sądu nie jest respektowany przez inne kraje. Za tym, co robi PiS, będą się kryły setki spraw, zwykłych Polaków - uważa posłanka Nowoczesnej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
Sprawa Tomasza Komendy w kontekście zmian w sądownictwie. "Te ryzyka jeszcze wzrosną"
Zaloguj się
 • Oceniono 7 razy 5

  Panie Żakowski, Pan pyta kto jest winien? Pan jest winien, Pan i Pana koledzy z mediów. To WY tworzycie atmosferę linczu. To Wy naciskacie na Policję, Prokuraturę i Sąd. Każda taka "medialna" sprawa jest rozstrzygana z rażącym naruszeniem praworządności, a prawa do obrony przede wszystkim. Dziś toczy się proces kompletnie niewinnego człowieka, którego Prokurator oskarża o morderstwo nie mając absolutnie żadnych dowodów. Mało tego, sąd przyłapał policję i prokuraturę na podstawieniu dwóch fałszywych świadków. Obaj są oskarżeni o krzywoprzysięstwo a policja i prokuratura o nic. To jest praworządność. Wszystkie te sprawy, gdzie w rażący sposób złamano zasady mają jedną wspólną cechę. Są "medialne". Może już czas aby mieniąca się być "czwartą władzą" grupka, do której Pan należy pierwsza posypała głowy popiołem.

 • grundol1

  Oceniono 12 razy 4

  "Jednak coś w tym jest, że ten system, którego tak bardzo bronimy sprawił, że ten niewinny człowiek przesiedział 18 lat w więzieniu"

  Przepraszam, a ktoś broni tego patologicznego systemu? Po pierwsze jeśli przed czymś bronimy ten system to przed jeszcze większym psuciem go przez PIS. Po drugie patologie tego systemu nie są wpisane w Konstytucję, żeby go naprawić łamanie Konstytucji nie jest wymagane.

 • agap.e

  Oceniono 6 razy 4

  Warto uważnie przeczytać słowa sędziego SN Nowińskiego - wynika z nich całkowite olewanie podstawowej normy czyli domniemania niewinności, dla tego typka znacznie ważniejsza jest domniemana fala hejtu. Co ten typ robi na stołku sędziego że woli wsadzić niewinnego na 25 lat niż narazić się na falę hejtu.

 • kazek100

  Oceniono 3 razy 3

  Faktem jest, że przez całe 15 lat po 1989 tzw prawica jedyny sposób na rozwiązywanie problemów społecznych widziała w zaostrzaniu prawa. PiS także w 2005 roku dochodził do władzy pod takimi hasłami (to dopiero w 2015 zaczął się populistycznie przymilać do kiboli). I teraz widzimy do czego to prowadziło. Mam nadzieję, że moja wypowiedź nie zostanie odczytana tylko jako "anty PiS" tylko przeciwko całemu temu taniemu populizmowi

 • swobodan1

  Oceniono 9 razy 3

  Proponuję wsadzić do więzienia sędziego sędziów, którzy skazali pana Tomasza.
  Bardzo chciałbym aby na tych sędziach współwięźniowie dokonali wielokrotnych
  gwałtów jak to zrobiono z panem Tomaszem.

 • swobodan1

  Oceniono 4 razy 2

  Wszyscy sędziowie,którzy skazali niewinnego Tomasza Komendę powinni zostać
  wsadzeni do więzienia chociaż na 30 dni i w więzieniu powinni być ru.hani i wyru.hani
  przez współwięźniów codziennie po 10 razy przez 30 dni w swoje tłuste pulchne pupy tak
  aby się przekonali i doświadczyli na sobie brutalnych gwałtów czego im życzę.

 • mic234

  Oceniono 2 razy 2

  Tak, gościni mówiła. A debilini pisała...

 • Oceniono 2 razy 2

  Wyszukajcie link "olawa24.pl/pl/article/10316/Zbrodnia,-ktora-powraca" Tak było, to nie był wyrok, to był LINCZ sądowy.

 • gj61

  Oceniono 6 razy 2

  Ja Państwu dysputującym w studio powiem co jest "nie tak": "nie tak" jest , bo urzędnicy, elity, także Pani, droga Pani Pihowicz czujecie się bezkarni! Jakby w Polsce powywieszano całą "jelytę polytycznom", kler, usłużnych dziennikarzy 9tak, tak Panie Żakowski!!) to nowi którzy, pojawiliby się po nich byliby pełni respektu i wykonywali swoje obowiązki poprawnie. proszę popatrzeć na Francję, Wielką Brytanię tak tylko dla przykładu. Was trzeba wywlec i powywieszać, wtedy nowi nabiorą rozumu... Sędzia plotący bzdury o "naciskach" i tłumaczący (łże jak bura suka, świnia jedna!!!) powinien natychmiast wylądować w pierdlu i poznać na własnej dudzie jak tam jest!!! Tylko w ten sposób można wymusić na sędziach i prokuratorach trzeźwy osąd, ocenę materiału dowodowego. Presja? A pod jaką presją pracują zwykli obywatele? Co, państwo sędziowie i prokuratorzy są z innej gliny? Politycy, kler są lepsi? No, to tolerujcie dalej te patologie, drodzy Rodacy, to Wasz kraj, nie mój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX