Cuda o akcji Fake Off Poland. "Jest zbyt wielu ludzi, którzy myślą, że są niedostateczni"

- Staliśmy się niewolnikami mediów społecznościowych i wierzymy w wykreowaną tam rzeczywistość - mówi w TOK FM inicjatorka akcji "Fake Off".

Fotografka Dominika Cuda na co dzień fotografuje sportowców. Jednak tym razem, zamiast zdjęć idealnych, umięśnionych ciał, przed obiektywem stanęła sportsmenka po ciąży. Instruktorka fitness Katarzyna Bigos miesiąc temu urodziła pierwsze dziecko. To właśnie jej zdjęcie pojawiło się na Instargramie. I natychmiast zrobiło furorę. Akcja kontrastuje z błyskawicznymi, pociążowymi metamorfozami innych celebrytek.

Specjalnie dla kobiet

- Akcja jest jak najbardziej potrzebna. Mam wokół siebie bardzo dużo ludzi, którzy w siebie nie wierzą, twierdzą, że są niedostateczni. Stąd też akcja "Fake Off", która ma przypomnieć o tym, że niezależnie od tego, w jakim miejscu jesteśmy, jak bardzo nieidealni jesteśmy, możemy robić rzeczy, na które mamy ochotę i właśnie z tych nieidealnych ludzi biorą się bardzo ciekawe pomysły – wyjaśnia w rozmowie z Piotrem Maślakiem fotografka Dominika Cuda.

Inicjatorka akcji uważa też, że płeć piękna jest bardziej podatna na krytykę.

- Potrafimy się cały dzień zastanawiać nad słowami, które ktoś nam powiedział rano, bezmyślnie - dodała. 

Niebezpieczne social media

Fotografka powiedziała, że przyczyną tej sytuacji mogą być media społecznościowe, których staliśmy się "niewolnikami".

- Jest o tyle niebezpieczne, że życie, które tam serwujemy, staje się naszą rzeczywistością - mówi Dominika Cuda, dodając, że problemem jest to, że zaczynamy wierzyć w wykreowany obraz.

- Mówię temu stanowcze nie. Fajnie jest, kiedy pozostawiamy w tym wszystkim jakiś dystans. Zwłaszcza dystans do samych siebie. Jeśli ktoś odbiega od kanonu piękna, który jest nam dostarczany z telewizorów, nie oznacza, że jest gorszy - tłumaczy fotografka.

Czytaj także: Smartfony wiedzą o tobie więcej, niż myślisz. Korzystają z tego firmy. "To na granicy prawa"

Jaka jest definicja kobiety?

- Kobieta dla mnie jest istotą bardzo silną, tylko zapominamy o tym, że same sobie możemy dać przyzwolenie na bycie kobietą nieidealną – przyznała Dominika Cuda.

Autorka zdjęć dodała, że kobieta ma w życiu wiele ról do odegrania, które nie kończą się na wrzuceniu zdjęć na Instagram czy Facebooka. - Mamy dużo misji w życiu do spełnienia. Jesteśmy wielofunkcyjne - zaznaczyła Cuda.

- Pozostawmy sobie przestrzeń na przemyślenia. Tego ma dotyczyć ta kampania: przemyśleń czy na pewno idziemy w dobrym kierunku, czy nie zaszło to troszeczkę za daleko w naszym osobistym życiu – zakończyła.

Zarówno Katarzyna Bigos, jak i Dominika Cuda, podzieliły się efektami swojej pracy na Instagramie. "Od wieków zmagamy się z poczuciem własnej wartości, dbaniem o siebie - wizualnie, w głównej mierze" – napisała w poście Cuda.

Fake Off spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem w sieci. "W samo sedno. To jest prawdziwe piękno" – skomentowała jedna z internautek. Inna dodała: "Pięknie ujęta realność życia. Jestem za tym, aby zawsze być sobą i akceptować się".

TOK FM PREMIUM