"Polacy przyczynili się do śmierci 200 tys. Żydów" - mówi historyk znienawidzony przez prawicę

- Antysemityzm w przedwojennej Polsce występował ponad podziałami politycznymi, a Polacy przyczynili się do śmierci 200 tys. Żydów - przekonywał w TOK FM prof. Jan Grabowski. Jego zdaniem, jesteśmy w "światowej czołówce pychy narodowej".

Prof. Grabowski jest jednym ze współzałożycieli Centrum Badań nad zagładą Żydów PAN, obecnie pracuje na Uniwersytecie Ottawy. Jest autorem licznych publikacji na temat Zagłady, zajmuje się też konsultacjami podręczników szkolnych dla kanadyjskich władz.

"Polacy żyją w stanie błogiej nieświadomości"

- Dokładnych liczb nie będziemy znać. Jednak dla mnie, jako dla historyka, kwantyfikacja ludzkiego nieszczęścia jest szalenie ważna - mówi historyk prof. Jan Grabowski, który postawił hipotezę, że podczas wojny Polacy przyczynili się (np. za pomocą donosu) do śmierci nawet 200 tys. Żydów. - To moje szacunki oparte na 10 lat pracy w oparciu o różnorodne źródła - mówi w rozmowie z TOK FM. 

Jego tezy przywołał w TOK FM Bronisław Wildstein, mówiąc o siłach, które "głoszą nonsensy bez żadnych podstaw naukowych", przyczyniających się do napięć w stosunkach polsko-izraelskich. Podobne zdanie ma o historyku prof. Jan Żaryn. 

Posłuchaj całej audycji:


Profesor umniejszył swoją rolę w kształtowaniu izraelskiej opinii, która według niego nie musi się posiłkować jego pracami w zdobywaniu wiedzy o holocauście i stosunkach polsko-żydowskich w okresie wojny. Podkreślił natomiast, że Polacy żyją w stanie błogiej nieświadomości, dlatego praca historyków takich jak on budzi ataki polityków. - Na mitach narodowych budują oni lojalność swojego elektoratu i przyciągają tych mniej lojalnych - mówi historyk.

Polityka historyczna PiS taka sama jak za PO

Według profesora polska duma nie idzie w parze z rzeczywistą refleksją nad historią.

- Stopień samozadowolenia w sondażach, stowarzyszony z kompletnym brakiem zainteresowania własną przeszłością, lokuje nas w światowej czołówce pychy narodowej. Czytam, że 46 procent uczniów polskich szkół ponadgimnazjalnych wierzy, że w Jedwabnem Niemcy wymordowali Polaków, którzy chcieli ratować Żydów - mówi. 

Przeczytaj też: Wstydzę się za antysemityzm, który tak łatwo jest w Polsce wywołać

I podkreśla, że obecna linia polityki historycznej nie została wymyślona przez PiS. - Jedyne momenty, kiedy opozycja głosuje razem z rządzącymi, to sprawy pamięci. Rozdęty dzisiaj do niebotycznych rozmiarów kult Sprawiedliwych [wśród Narodów Świata] miał miejsce również za PO. Polakom fundowano deser, słodkie ciastka, stąd dzisiaj ta niestrawność.

Antysemityzm ponad podziałami

Porównując edukację w Polsce i w Kanadzie, badacz zasugerował, że sprawiedliwość społeczeństwa można ocenić po tym, jak traktuje mniejszości. - Kanadyjska edukacja historyczna oparta jest na ogromnej empatii wobec mniejszości. To taki chrześcijański ideał. W Polsce jest przeciwnie - naucza się w samouwielbieniu większości.

Prof. Grabowski podkreślił, że antysemityzm funkcjonował w przedwojennej Polsce ponad podziałami politycznymi i nie można go łączyć jedynie z poparciem dla endecji.

- Jeżeli mówimy, że Jedwabne wydarzyło się, ponieważ tam głosowano za endecją, to nie jest prawda. Działo się to w innych okręgach i to na większą skalę, ale zostało przesłonięte mgłą wojenną - mówi o swoich badaniach.


Profesor zapowiedział również swoją nową książkę, poświęconą tzw. policji granatowej, polskiej służbie kontrolowanej przez Niemców. Jak mówi, w początkowych latach powojnia wielu z tych policjantów (nierzadko o przedwojennym rodowodzie) trafiło bez przeszkód do aparatu Polski Ludowej, przenosząc tam swoje okupacyjne doświadczenia.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM